Sobota, 4 lutego 2023

Fotowoltaika dla rolnika – co warto wiedzieć?

2022-11-08 20:45:14 (ost. akt: 2022-11-08 20:53:34) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to nie lada wyczyn. Wiąże się to z wysokim nakładem siły roboczej, a także sporymi kosztami. Każde rozwiązanie, które może przyczynić się do zaoszczędzenia, jest na wagę złota. Z tego powodu warto nieco bliżej przyjrzeć się instalacji fotowoltaicznej, która od lat przyczynia się do zwiększania rentowności gospodarstw rolnych. Czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest faktycznie tak opłacalny? Co powinieneś o nim wiedzieć?

Celem prowadzenia każdej działalności zarobkowej jest oczywiście zysk. Można osiągnąć go na dwa sposoby. Jednym z nich jest zwiększenie przychodów, a drugi – reedukacja wydatków. Dzisiaj skupiny się szczególnie na tym drugim punkcie, gdyż panele fotowoltaiczne mogą pomóc znacznie zredukować wydatki z tytułu energii eklektycznej. Każde gospodarstwo, które zdecyduje się na zakup, jakim jest instalacja fotowoltaiczna, może także poprawić renomę oraz wartość działalności.

Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego – korzyści


Tak jak już wspomnieliśmy w gospodarstwach rolnych, liczy się zysk. Przed ostatecznym podjęciem decyzji o skorzystaniu z opcji, jaką są odnawialne źródła energii, warto rzecz jasna przemyśleć wszystkie korzyści, które z tego wynikają, a jest ich sporo.

Dla każdego rolnika najważniejszą informacją jest to, że przez panele fotowoltaiczne dochodzi do produkcji energii, z której swobodnie można korzystać przez cały rok. Poprzez instalację fotowoltaiczną, a właściwie prąd pozyskiwany z modułów PV produkowane nadwyżki magazynowane są w sieci energetycznej.

Owe nadwyżki produkowanej energii wrócą do prosumenta w momencie, gdy instalacja nie będzie w stanie wytworzyć wystarczającej ilości prądu na użytek bieżący. Dzieje się tak głównie jesienią i zimą podczas krótszych dni i niewystarczającej ilości słońca.

Bezdyskusyjnie dużą zaletą montażu fotowoltaiki jest możliwość odliczenia 25% wartości inwestycji w panele fotowoltaiczne od podatku rolnego. Jednym warunkiem jest bycie płatnikiem tej daniny. Taka ulga przyznawana jest po zakończeniu inwestycji. Skorzystać mogą z niej osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, które nie posiadają osobowości prawnej, a które są: użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa, jednostkami samorządu terytorialnego, właścicielami gruntów, posiadaczami samoistnych gruntów.

Największe korzyści, które można osiągnąć z tytułu montażu fotowoltaiki, są następujące:

• Niezależność energetyczna – produkcja własnej energii elektrycznej umożliwia całkowicie uniezależnienie się od dostawców prądu i cen energii elektrycznej;
• Możliwość wykorzystania niezagospodarowanych terenów – mowa tutaj o takich miejscach jak dach, czy wiaty;
• Obniżenie podatku rolnego i uzyskanie 25% ulgi inwestycyjnej – co generuje spore oszczędności nawet przez 15 lat;
• Odliczenia amortyzacyjne – koszty związane z instalacją systemu PV mogą być amortyzowane tytułem odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, można ująć je także w podatku rolnym;
• Znaczne oszczędności – decydując się na energię elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, możesz liczyć na znacznie niższe rachunki za energię, co oznacza oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na rozwój. Z pewnością docenią to gospodarstwa rolne.

Szukasz paneli fotowoltainczych? Sprawdź JBEnergia.

Panele fotowoltaiczne dla rolników – jakie powinny być?


Połączenie fotowoltaiki w działalności rolniczej może okazać się bardzo zyskowną kwestią, z której warto skorzystać. Możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej, czy dofinansowań jeszcze bardziej zachęca do skorzystania z takiego rozwiązania. Jaka jednak powinna być instalacja fotowoltaiczna?

Każde gospodarstwo rolne boryka się z podwyższonym poziomem amoniaku i innych związków chemicznych i organicznych w powietrzu z uwagi na hodowle zwierząt i sztuczne nawozy przy uprawie roślin. Do tego dochodzą czasami skrajne warunki atmosferyczne. Panele fotowoltaiczne powinny być wiec przede wszystkim bardzo wytrzymałe.

Istotna jest także odporność paneli PV na zabrudzenia oraz łatwość ich czyszczenia. Pyły unoszące się w powietrzu, spadające liście i inne zanieczyszczenia powodują konieczność stosowania rozwiązań, które mają zapewnić ochronę przed zabrudzeniami.

Dofinansowania na instalację fotowoltaiczną


Ważne jest także to, że rolnicy chcący zainwestować w system fotowoltaiki mogą starać się o dofinansowanie. Takie dotacje są oferowane m.in. z programów rządowych jak:

• Agroenergia,
• Mój Prąd,
• Czyste powietrze dla rolników.

Rolnicy mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

Czy rolnik może skorzystać z programu mój prąd?


Dużą zaletą paneli słonecznych są niższe koszty energii, ale także obniżony koszt inwestycji za sprawą dofinansowań. Rolnicy mogą ubiegać się o to, korzystając np. z programu Mój Prąd. W ramach projektu rolnicy mogą wnioskować o dopłatę do instalacji o mocy od 2 kWp do 10 kWp. Wysokość pomocy może osiągnąć nawet 50% kosztów kwalifikowanych. Kwota nie może jednak przekroczyć 3 tys. zł.

Program skierowany jest do rolników, którzy wcześniej nie posiadały fotowoltaiki. Dodatkowym warunkiem jest skorzystania z paneli nowych, które zostały wyprodukowane nie wcześniej niż 2 lata przed montażem.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB