Sobota, 20 sierpnia 2022

Papirus - co warto wiedzieć o jego pielęgnacji?

2021-12-06 11:28:00 (ost. akt: 2021-12-06 11:28:56) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Papirus to roślina z której możliwości korzystali już starożytni Egipcjanie do wytwarzania produktów piśmienniczych. Przywędrowała do naszych domów bezpośrednio z tropikalnych klimatów. Co warto wiedzieć na temat jej pielęgnacji? Podpowiadamy.

​ Co warto wiedzieć o papirusie?
Jest to niezwykła roślina charakteryzująca się długimi i okazałymi pędami. W zależności od odmiany wyrasta do kilkunastu centymetrów lub nawet kilku metrów. Posiada charakterystyczne zakończenia w postaci bujnych liści na zakończeniu poszczególnych łodyg. Dzięki temu zadbany papirus prezentuje się na swój sposób wyjątkowo i unikatowo oraz trudno go pomylić z jakąkolwiek inną rośliną. Poza tym nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i generalnie nie jest trudny w uprawie, a dodatkowo bardzo szybko rośnie.

Najbardziej znanym gatunkiem jest cibora papirusowa, która rośnie dziko na bagnach Nilu oraz znajduje zastosowanie w ogrodach z oczkami wodnymi. Jeśli natomiast chodzi o uprawę doniczkową to numerem jeden jest cibora zmienna. Pochodzi z Madagaskaru i rośnie do około 70 cm wysokości.

Jak pielęgnować papirus?
Papirus to roślina, która wymaga regularnego podlewania. Nawet jednodniowa przerwa w dostarczaniu wody bardzo szybko odbije się na kondycji rośliny poprzez żółknące i schnące liście.

Warto także zwrócić uwagę na jakość gleby. W naturalnym środowisko rośnie zwłaszcza na terenach bagnistych, więc przygotowując dla niej odpowiednie warunki musimy mieć to na względzie. W przypadku odmiany doniczkowej wystarczy ziemia kwiatowa do której warto dodać niewielkie kawałki węgla drzewnego. Zapobiegnie to procesowi gnicia korzeni w przypadku jeśli gleba będzie zbyt wilgotna.

Idealna temperatura dla papirusu to minimum 20, do maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Przy wysokich temperaturach oprócz podlewania należy zadbać o częste zraszanie liści. Jeśli chodzi o stanowisko to świetnie kwitnie zarówno w pełnym słońcu, jak i lekkim półcieniu.

Roślina bardzo szybko i łatwo się rozmnaża. Wystarczy w trakcie jej przesadzania odciąć wierzchołki pędów wraz z łodygą, a następnie włożyć do naczynia z wodą. Po krótkim czasie dostrzeżemy pojawiające się korzenie. To znak, że można umieścić go już w stałym gruncie.

Warto także zadbać o odpowiednie nawożenie. Najlepiej do tego celu sprawdzi się substancja w formie płynnej, na przykład rozpuszczona w wodzie do podlewania, aplikowana co około 2 tygodnie w sezonie największego kwitnienia rośliny, czyli od marca do września.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://www.home.morele.net/.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB