Czwartek, 18 lipca 2024

Radni sejmiku województwa wsparli rolników

2021-09-29 07:00:00 (ost. akt: 2021-09-28 22:42:50)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Podziel się:

Na XXX sesji sejmiku radni debatowali o wykonaniu budżetu województwa w pierwszym półroczu 2021 roku. Podjęli również stanowisko w sprawie pogarszającej się sytuacji rolnictwa.

W województwie warmińsko-mazurskim do tej pory zanotowano już 14 ognisk ASF. Teraz swoje stanowisko w tej sprawie zajęli radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

- Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyraża głębokie zaniepokojenie wyjątkowo trudną sytuacją rolnictwa w regionie, zmierzającą do dalszego obniżania dochodów
i poziomu życia wielu producentów rolnych Warmii, Mazur i Powiśla. Pogorszenie sytuacji w województwie warmińsko-mazurskim występuje przede wszystkim na rynkach wieprzowiny i drobiu, gdzie regionalni producenci walczą obecnie o przetrwanie - czytamy w uchwale sejmiku.

- Sytuacja w poszczególnych gospodarstwach jest bardzo trudna i musimy o tym głośno mówić. Biorąc pod uwagę inflację, wzrost kosztów produkcji, koszty nawozów czy środków ochrony roślin, poziom dochodów rolników spada systematycznie, Potrzebne jest bardzo szybkie działanie i finansowe wsparcie, by zniwelować straty rolników - tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

- Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ze względu na bardzo trudną sytuację producentów rolnych w regionie, apeluje do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które będą zabezpieczały producentów trzody chlewnej i drobiu przed skutkami zjawisk epidemicznych i jednocześnie gwarantowały szybkie uruchomienie środków finansowych z budżetu państwa - czytamy w dokumencie przyjętym przez radnych wojewódzkich.

- Obszary wiejskie stanowią dużą część województwa warmińsko-mazurskiego, a rolnictwo to ważny sektor naszej regionalnej gospodarki. Choroby dotykające trzodę chlewną i ptactwo to poważny cios dla lokalnej gospodarki. Jesteśmy tym faktem zaniepokojeni i zwracamy się do władz centralnych o stosowną reakcję, formułując nasze stanowisko w tej sprawie - mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa.


Za przyjęciem stanowiska było 18 radnych, natomiast dziewięciu było przeciw.Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zdzisław Dyrman zasadniczo #3076393 29 wrz 2021 11:09

    Nooo, wsparli niemożebnie. Wyrazili zaniepokojenie i zaapelowali. Po czym w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku rozeszli się liczyć diety.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz