Niedziela, 26 maja 2024

Skuteczny podsiew łąk i pastwisk

2019-01-28 13:56:05 (ost. akt: 2019-01-28 14:05:09)
Podsiew bywa konieczny po szkodach dokonanych przez dziki

Podsiew bywa konieczny po szkodach dokonanych przez dziki

Autor zdjęcia: fot. AgriVision Kętrzyn/ BIG-AGRO.pl

Podziel się:

Sezon wegetacyjny wkrótce, dlatego warto już teraz pomyśleć o polepszeniu stanu swoich użytków zielonych w celu ich lepszego plonowania.

Aktualnie wiele firm świadczy usługi podsiewu łąk. Powstały ku temu mieszanki traw oraz wiele teorii na temat wykonywania tego zabiegu. Niestety niewielu wykonawców czy producentów maszyn i nasion pokazuje obiektywnie efekty płynące z tego zabiegu. Źle wykonywany podsiew powoduje zniechęcenie do tego zabiegu, a jest on bardzo istotny na użytkach trwałych – zwłaszcza tych, których po prostu nie można zaorać i zasiać od nowa.

Błędy w uprawie łąk i pastwisk
Jest wiele powodów utraty jakości użytków zielonych. Warto je eliminować wcześniej żeby nie doprowadzić do szybkiej degradacji łąk i pastwisk. Są to między innymi:
- złe dobranie gatunków traw do stanowiska i sposobu użytkowania,
- długotrwałe susze lub stagnacja wody,
- niewłaściwe nawożenie mineralne tj. głównie zbyt duże nawożenie azotowe (również nawozami naturalnymi – gnojowicą / gnojówką) przy słabym zaopatrywaniu w fosfor, potas, wapń, siarkę i mikroskładniki,
- silne zakwaszenie gleby,
- zbyt niskie koszenie oraz późne koszenie jesienne lub wypas do samej zimy,
- częste niszczenie darni przez koła maszyn (trudne warunki podczas zbioru, zbyt duże maszyny),
- jednostronne użytkowanie tj. tylko kośne albo tylko pastwiskowe,
- brak rozgarniania łajniaków po intensywnym wypasie,
- zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych – napowietrzania i wałowania.

Kiedy wykonujemy podsiewy
Gdy plony uzyskiwane z użytków zielonych są słabe należy obrać strategię na poprawę wartości łąki lub pastwiska. Gdy stan darni jest krytyczny to powinno się odsiać od nowa użytek. Natomiast w przypadku, gdy uszkodzenia są stosunkowo niewielkie (braki 30-60%) lub nie jest możliwa uprawa w pełni niszcząca starą darń - warto wykonać skuteczny podsiew.
Termin podsiewu to wczesna wiosna (z wykorzystaniem wilgoci pozimowej) – przed lub początek ruszania wegetacji (marzec/kwiecień) lub późne lato i jesień (od połowy sierpnia). Należy wtedy ograniczyć nawożenie azotowe aby umożliwić swobodne wschody młodych roślin, które muszą konkurować z silniejszymi roślinami starszymi. Azot można zastąpić nawozami zawierającymi fosfor i potas lub wapnem, które to nawozy podczas podsiewu możemy lekko zmieszać z glebą przy okazji przyspieszając ich działanie.

Technika podsiewu
W zależności od zachwaszczenia można wspomóc się środkami chemicznymi. Należy jednak pamiętać o obecności roślin motylkowych, które mogą ulec zniszczeniu. Bezpiecznym rozwiązaniem jest fachowy zabieg mechaniczny. Aby stworzyć warunki do wschodów i rozwoju młodych roślin należy osłabić starą darń. Można zrobić to prostymi sposobami jak bronowanie bronami zębatymi, chwastownikiem lub włóką. Po czym należy wysiać nasiona. Dobrze, gdy zostaną zmieszane z glebą ale najważniejsze jest ich dokładne przywałowanie.
Prawidłowy zabieg podsiewu za jednym przejazdem umożliwiają specjalistyczne agregaty.

Gatunki traw i ich dawki
Do podsiewu należy wybrać odpowiednie gatunki traw charakteryzujące się szybkimi wschodami i wysoką konkurencyjnością. Są to głównie życice – wielokwiatowa, mieszańcowa i trwała oraz festulolium. Na rynku jest wiele mieszanek traw łączących te gatunki oraz różne odmiany życicy trwałej co jest bardzo istotne w późniejszym plonowaniu użytków. Warto zastosować nasiona najwyższej jakości. Dawki nasion zależne są od stanu runi, częstotliwości podsiewu i jego sposobu – wahają się w przedziale 10-25kg/ha.

Podsiew lucerną i koniczynami

Podsiew użytków lucerną bardzo rzadko się sprawdza. W razie potrzeby wprowadzenia roślin białkowych lepsze efekty uzyskuje się stosując koniczynę łąkową (czerwoną) lub białą. Najlepszym wyborem są wybitne odmiany i nasiona otoczkowane bakteriami Rhizobium wraz z nawozem – co pozwala na ich szybki rozwój początkowy.

Po podsiewie
Pierwszy pokos po wykonanym podsiewie należy wykonać dość wcześnie aby w następującym odroście młode trawy mogły wyprzedzić stare rośliny zapewniając wysokie plony najwyższej jakości paszy objętościowej.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB