Poniedziałek, 2 października 2023

Odmiany zalecane w 2018 roku. Ziemniak jadalny

2018-04-12 09:30:05 (ost. akt: 2018-04-12 09:29:22)
Na liście naszego regionu znajduje się 13 odmian ziemniaka, z czego pięć z grupy bardzo wczesnej, trzy średniowczesne i jedna odmiana z grupy średniopóźnej i późnej

Na liście naszego regionu znajduje się 13 odmian ziemniaka, z czego pięć z grupy bardzo wczesnej, trzy średniowczesne i jedna odmiana z grupy średniopóźnej i późnej

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Według wstępnych wyników GUS szacuje się, że w roku 2017 nastąpiło zwiększenie areału uprawy ziemniaków w Polsce w stosunku do 2016 o około 6 proc. Areał wynosił ponad 0,3 mln ha. Pomimo trudności ze zbiorem, produkcję ziemniaków ocenia się na około 9,5 mln t, tj. o 7 proc. więcej od zbiorów w roku 2016.

Dość duża popularność uprawy ziemniaka w Polsce wynika z uwarunkowań przyrodniczych, jakości gleb, jak również z tradycji oraz dużych możliwości jego wykorzystania.

Kwalifikowany materiał nasadzeniowy


Ziemniak jest uprawiany jako jadalny na wczesny zbiór i do konfekcjonowania, jako surowiec do przetwórstwa spożywczego (frytki, chipsy, susze) oraz jako surowiec dla krochmalnictwa.

Jednym z elementów wpływających na opłacalność uprawy ziemniaków jest odpowiedni dobór odmiany do możliwości produkcyjnych gospodarstwa. Należy nadmienić, że sadzeniaki wykorzystywane do produkcji powinny być kwalifikowane, niestety nie wszyscy polscy producenci ziemniaka korzystają z takich sadzeniaków.

Według wstępnych wyników GUS szacuje się, że w roku 2017 nastąpiło zwiększenie areału uprawy ziemniaków w Polsce w stosunku do 2016 o około 6 proc.
Fot. Anna Uranowska
Według wstępnych wyników GUS szacuje się, że w roku 2017 nastąpiło zwiększenie areału uprawy ziemniaków w Polsce w stosunku do 2016 o około 6 proc.

Zdrowy sadzeniak jest podstawą opłacalności produkcji. Dzięki stosowaniu materiału nasadzeniowego wysokiej jakości o sprawdzonym pochodzeniu zmniejsza się ryzyko przeniesienia do gospodarstwa organizmów kwarantannowych, w tym bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.

13 rekomendowanych odmian


W 2017 roku Krajowy rejestr (KR) zawierał 103 odmiany ziemniaka. Większość z nich należała do odmian jadalnych — 64, odmian przeznaczonych do przetwórstwa (na frytki lub chipsy) — 14, pozostałe 25 to odmiany skrobiowe.

Ponadto odmiany z KR podzielono na cztery grupy wczesności: bardzo wczesne (14 odmian), wczesne (27), średniowczesne (43), średniopóźne (10) i późne (9). Większość odmian znajdujących się w KR pochodzi z rodzimych hodowli. Wszystkie odmiany wpisane do rejestru są odporne na raka ziemniaka, a większość jest także odpornych na mątwika ziemniaczanego.

W wyborze odmiany do lokalnych warunków produkcji pomocą może służyć Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) oraz od kilku sezonów tworzona Lista Odmian Zalecanych (LOZ) ziemniaka. W 2017 roku w województwie warmińsko-mazurskim w ramach PDO prowadzono doświadczenia w dwóch punktach doświadczalnych, w których badano 30 odmian ziemniaka z wszystkich grup wczesności.


Listy odmian ziemniaka tworzone są w 14 województwach. W 2018 roku na LOZ poszczególnych województw rekomendowanych jest od 7 do 21 odmian ziemniaka. Na liście naszego regionu znajduje się 13 odmian, z czego pięć z grupy bardzo wczesnej, trzy średniowczesne i jedna odmiana z grupy średniopóźnej i późnej.


Większość z zalecanych odmian kolejny rok potwierdza swoją obecność na liście.Krótką charakterystykę odmian jadalnych ziemniaka przedstawiono w tabeli LOZ z roku 2017.

mgr Urszula Flakowska, Centralny Ośrodek Badawczy Odmian Roślin Uprawnych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (331) kwiecień 2018Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB