Czwartek, 7 grudnia 2023

Konopie przemysłowe wokół Biskupca

2016-07-29 09:05:52 (ost. akt: 2016-08-25 10:04:08)
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu dostosował do warunków klimatyczno-glebowych Polski wiele odmian konopi włóknistych

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu dostosował do warunków klimatyczno-glebowych Polski wiele odmian konopi włóknistych

Autor zdjęcia: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

Podziel się:

Biskupiec i stworzona wokół Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, a co za tym idzie atrakcyjne warunki do inwestowania, zainteresowały kolejnego przedsiębiorce. W drugiej połowie przyszłego roku ma ruszyć w Biskupcu duży zakład przetwórstwa konopi przemysłowych. Inwestor deklaruje , że w nowym zakładzie docelowo pracę może znaleźć nawet 200 osób.

Burmistrz Biskupca już po raz drugi zaprosił okolicznych rolników na spotkanie z przedstawicielami firmy Hemptex. Jest to firma , która zamierza zbudować pierwszy w Polsce duży zakład przetwórstwa konopi przemysłowych. W związku z tym będzie duże zapotrzebowanie na surowiec, inwestorzy deklarują, że w pierwszym etapie będą potrzebować surowca uprawianego na powierzchni 2 tysięcy hektarów.

Konopie przemysłowe uprawiane były w Polsce jeszcze przed wojną i to na powierzchni ponad 40 tysięcy hektarów, później spotykano je najczęściej na Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem, od kilku lat zainteresowanie tematem rośnie , jedną z przyczyn tego wzrostu zainteresowania jest z pewnością dopłata do powierzchni uprawy konopi. Poza tym rolnicy coraz częściej szukają jakiejś alternatywy dla tradycyjnych upraw polowych, szukają czegoś co poprawi im strukturę gleby, zaopatrzy w próchnicę, a poza tym będzie dobrze plonowało i dobrze się sprzeda.

Konopie przemysłowe w zasadzie spełniają powyższe warunki, ponadto mają wszechstronne wykorzystanie zaczynając od przemysłu farmaceutycznego , poprzez włókienniczy, chemiczny , spożywczy , a na budownictwie kończąc. Poprawiają przemianę materii , pomagają w leczeniu padaczki , dostarczają wielu cennych witamin i minerałów.

Mimo tylu zalet nie wszyscy rolnicy podeszli entuzjastycznie do tematu, mieli wiele pytań dotyczących zasad współpracy i kontraktacji surowca, a przede wszystkim opłacalności całej uprawy. Prezes Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel podkreślił, że pomysł z pewnością ciekawy i pozwalający rolnikom rozwijać się w nowym kierunku, ale rolnicy potrzebują szczegółowych wyliczeń i wiedzy o wielkości dopłat do tej uprawy w Polsce oraz propozycji umów , z których jasno będą wynikać wszystkie zasady współpracy, bo bez takiej wiedzy trudno podjąć decyzję.

Prezes firmy organizującej spotkanie szczególnie namawiał do współpracy rolników, których uprawy znajdują się maksymalnie w promieniu 50 km od przetwórni. Poinformował również zainteresowanych, że firma bierze na siebie załatwienie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na uprawę konopi włóknistej. Jest to procedura niezbędna ponieważ uprawa konopi przemysłowych, mimo tego że nie mają one właściwości halucynogennych podlega restrykcjom wynikającym z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i wymaga otrzymania zezwolenia Urzędu Marszałkowskiego.

mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2132545 | 83.6.*.* 10 gru 2016 22:38

  Niech sie pochwala że pierw będą ukainców przyjmować !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zainteresowana #2047333 | 212.160.*.* 17 sie 2016 08:51

  Strona internetowa firmy Hemptex podobno ruszy wkrótce, namiary nim. telefony do firmy są w sierpniowym rolniczym ABC

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rygiel Dawid #2044363 10 sie 2016 22:09

  Czy firma Hemptex ma jakas stronę?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mateusz #2038422 | 95.41.*.* 2 sie 2016 11:23

  Może to wina rolników, a nie inwestorów, że nic się nie uprawia. Nie można ciągnąć za uszy do pieniędzy kogoś kto nie chce współpracować.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. po sasiedzku #2038378 | 217.99.*.* 2 sie 2016 10:24

  No wlasnie odnosnie pana burmistrza dlaczego zamiata sie pod dywan przekrety robione w Biskupcu Firma EKO machnela przekret na smieciach na gruba kase i co ? cisza nadal dzialaja na terenie Biskupca Zenada Najwyzszy czas cos z tym zrobic ja juz sie postaram

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)