Czwartek, 18 lipca 2024

[ZDJĘCIA] W Timac Agro teoria zawsze idzie w parze z praktyką

2024-06-13 19:40:21 (ost. akt: 2024-06-13 19:42:54)

Autor zdjęcia: Timac Agro

Podziel się:

7 czerwca w Zakładzie Produkcyjno – Doświadczalnym „Bałcyny” Spółka z o.o. w Lipowie, pow. ostródzki odbyła się dziesiąta edycja Panoramy Pól Timac Agro.

Zaczynamy od teorii
Przy tak okrągłej rocznicy organizatorzy postanowili zaskoczyć uczestników zmieniając nieco formułę i zapraszając na Piknik Agro Western rozpoczynający się od wykładów. Po części teoretycznej uczestnicy udali się na prezentację poletek doświadczalnych.

Spotkania organizowane przez firmę Timac Agro znane są z tego, że łączą teorię z praktyką. Najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, możliwość wymiany doświadczeń, rozmowy z ekspertami na to zawsze można liczyć podczas spotkań w Bałcynach.

Część wykładową rozpoczął prof. dr hab. inż. Krzysztof J. Jankowski, dziekan Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM w Olsztynie przed którym rzepak i jego uprawa nie mają tajemnic. Prelegent skupił się na przygotowaniu do kolejnego sezonu siewu rzepaku, podpowiadając co zrobić żeby rzepak wszedł w stan zimowego spoczynku w jak najlepszej formie.


Podczas kolejnego wykładu Piotr Kotowski – Product Manager Timac Agro Polska przedstawił propozycję jesiennego nawożenia ozimin w odniesieniu do zmieniających się warunków klimatycznych. Czy możemy przygotować rośliny do okresowych niedoborów wody, czy są rozwiązania ułatwiające przetrwanie suszy?
Wspomniał także o zakwaszaniu gleb przez rośliny, które robią to celowo żeby pobrać składniki pokarmowe. Dlatego rolnicy powinni stosować rozwiązania z wapniem, żeby pomóc roślinie w pobraniu składników pokarmowych, które ma obok siebie, ale przy niskim pH nie może z nich skorzystać.

Podczas trzeciego wykładu Zbigniewa Urbaniaka z Top Farms Agro, rolnicy poznali nowe odmiany zbóż, które w sezonie 2024/2025 pojawią się po raz pierwszy w sprzedaży. Wśród nich znajdziemy pszenice ozime RGT Cayenne, Essa oraz Debian. Ekspert przypomniał także o topowych odmianach ostatnich lat, które mają już swoje stałe miejsce w wielu gospodarstwach. Prelegent odpowiadał na pytania uczestników min. czy każda dobra, topowa odmiana sprawdzi się w każdym gospodarstwie i czy droga odmiana zagwarantuje rolnikowi rekordowe plonowanie?

Dzięki odkrywce glebowej widać więcej
Podczas tegorocznej Panoramy Pól prezentowane były i szczegółowo omawiane technologie uprawy i nawożenia kukurydzy, pszenicy ozimej, rzepaku oraz słonecznika.

Piotr Kotowski – Product Manager Timac Agro Polska prezentując odkrywkę glebową, szczegółowo omówił budowę gleby, pokazując kolejne jej warstwy. Wyjaśnił, że każda gleba niezależnie od tego w jakich warunkach byśmy byli i jakie byłoby podglebie składa się z trzech faz: stałej stanowiącej 50%, ciekłej i gazowej, które stanowią po 25 %.

Kotowski podkreślał, że najważniejsze to sprawdzić, czy gleba żyje, czyli sprawdzamy, czy resztki pożniwne są rozłożone, czy zostają w glebie, czy mamy porowatość gleby, czy widoczne są kanały po dżdżownicach. W odkrywce wyraźnie widzieliśmy, że dzięki kanałom drążonym przez dżdżownice system korzeniowy jest w stanie bez problemu zejść na dużą głębokość.

Monika Jasek, ekspertka z RAGT podczas lustracji poletek zwróciła uwagę na odmianę pszenicy ozimej RGT Metronom o zimotrwałości 4,5. Odmiana bezpieczna i pozwalająca uzyskiwać najwyższe plony w trudnych warunkach, na słabszych stanowiskach, przy niższym pH gleby, czy opóźnionym siewie. Potwierdzili to uczestnicy spotkania, deklarując, że w poprzednim sezonie, bili rekordy plonowania z odmianą Metronom w trudnych warunkach.

Obszerna relacja z Pikniku Agro Western w Bałcynach w najbliższym wydaniu Rolniczego ABC.
Monika Kopaczel - Radziulewicz


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB