Piątek, 21 czerwca 2024

Zamiast drogiej podróży samolotem, wybierz się na wakacje samochodem — zobacz, jak się do tego przygotować

2024-05-17 13:01:12 (ost. akt: 2024-05-17 13:01:56) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Lot samolotem w jedną stronę to wydatek od około 300 zł wzwyż. Im dalej chcesz się wybrać, tym koszty będą większe. Wybierając się w podróż autem, zwłaszcza z rodziną lub ze znajomymi, możesz zaoszczędzić i cieszyć się większym komfortem. Aby wakacje były udane, trzeba się jednak do nich odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?

Wakacje to czas w roku, na który czeka się z utęsknieniem. W ich trakcie możesz zapomnieć o codziennych obowiązkach i wyzwaniach, przed którymi stajesz w pracy i w życiu prywatnym. Aby urlop faktycznie przyniósł wytchnienie i zapewnił komfort, warto wybrać sposób podróżowania dopasowany do własnych potrzeb.

Dlaczego warto jechać autem na wakacje?


Wybierając samochód zamiast samolotu, możesz sporo zyskać. Podróż tym środkiem transportu pozwoli Ci:

• zaoszczędzić — bilety na samolot dla 4-osobowej rodziny mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Paliwo jest być tańsze;
• zagwarantować sobie pełny komfort w podróży — jadąc autem, pasażerowie mają optymalną ilość miejsca dla siebie i dla swoich bagaży;
• uniknąć restrykcyjnych ograniczeń związanych z zawartością bagażu — do samolotu, w bagażu podręcznym, możesz zabrać tylko kosmetyki i płyny o niewielkiej pojemności. Jadąc autem, możesz wziąć tyle wody do picia, perfum, żelu czy szamponu, ile będziesz potrzebował przez cały wyjazd;
• zyskać pełną swobodę w trasie — jadąc autem, możesz robić przystanki, gdzie chcesz i kiedy chcesz;
• zwiedzić więcej w czasie jednej podróży — przejeżdżając przez cały kraj czy nawet przez sporą część Europy możesz bez dodatkowych wydatków zwiedzać stolice, miasta czy turystyczne atrakcje.

Wyjazd na wakacje samochodem się opłaca, szczególnie jeśli podróżuje się całą rodziną czy wraz z grupą znajomych. W takim rozrachunku koszty paliwa rozkładają się na większą liczbę osób i wypadają korzystniej w porównaniu do wydatków na lot.

4 rzeczy, o których trzeba pamiętać, wyjeżdżając na zagraniczne wakacje samochodem


Wiesz już, że w Twoim przypadku wyjazd na zagraniczne wakacje samochodem się opłaca? Możesz teraz przejść do zaplanowania całego przedsięwzięcia. O czym warto pamiętać? Jak zadbać o to, aby wakacje poza Polską były bezpieczne i wiązały się przede wszystkim z dobrymi wspomnieniami?

1. Szczegółowe sprawdzenie stanu technicznego auta i przygotowanie się na drobne usterki


Przed dalekim wyjazdem koniecznie udaj się do zaufanego mechanika i poproś o ogólny przegląd samochodu. W jego trakcie można wykryć drobne usterki, które będziesz musiał usunąć. Gdyby objawiły się na trasie, najpewniej musiałbyś szukać na szybko mechanika w okolicy, a mogłoby się nawet okazać, że naprawa na miejscu nie będzie możliwa.

Pamiętaj, aby uzupełnić płyny eksploatacyjne i nastawić się na to, że na drodze mogą się wydarzyć różne rzeczy. W związku z tym warto zabrać ze sobą to, co może się przydać, jeśli dojdzie do drobnych problemów technicznych, z którymi sam będziesz mógł sobie poradzić (np. żarówki do wymiany w lampach).

2. Szczegółowe zaplanowanie trasy i uwzględnienie związanych z nią wydatków


Aby trasa przebiegała jak najbardziej bezproblemowo, trzeba ją odpowiednio zaplanować. Nie wybieraj pierwszej opcji, którą zaproponuje Ci system nawigacji. Zamiast tego sprawdź polecane trasy do konkretnych miejsc. Z reguły są one widokowe. Bardzo często uwzględniają też ciekawe miejsca w okolicy, które warto zobaczyć.

Po zaplanowaniu trasy dopisz do budżetu związane z nią wydatki. Będą się one odnosiły do samego paliwa, ale także do opłat za jazdę w danym miejscu — wybierając się do Pragi, trzeba np. kupić czeskie winiety. Opłaty za autostrady o podobnym charakterze obowiązują też np. w Bułgarii, Austrii czy na Łotwie.

3. Wykupienie ubezpieczenia samochodu na czas wyjazdów za granicę


Polskie OC obowiązuje w całej Unii Europejskiej oraz w kilku innych krajach będących sygnatariuszami Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi. Jeżeli wybierasz się poza ich obszar, musisz wykupić dodatkową polisę o tym charakterze.

Warto też rozważyć ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę w postaci AC oraz assistance. Dzięki nim Twoje wakacje mogą być rzeczywiście bezstresowe. Polisy umożliwią uniknięcie dodatkowych kosztów przy stłuczkach drogowych czy np. zapewnią pomoc w organizacji pomocy medycznej i prawnej, jeśli dojdzie do wypadku.

4. Zaznajomienie się z lokalnymi przepisami drogowymi


W poszczególnych krajach przepisy ruchu drogowego mogą się nieco lub nawet znacznie rozróżnić. Znaki, ograniczenia prędkości, zasady poruszania się — to kwestie, które zdecydowanie powinieneś opanować, wyruszając w trasę poza Polskę.

Dzięki zdobytej wiedzy będziesz czuł się pewniej na drodze i nie będziesz stwarzał zagrożenia dla siebie i dla innych uczestników ruchu. Wiedzę odnośnie do regulacji możesz czerpać z książek, forów społecznościowych czy z relacji innych podróżujących.

Wyjazd na wakacje samochodem wymaga odpowiedniej organizacji. Pozwala jednak zachować swobodę w czasie podróży i cieszyć się oszczędnościami. Planując podróż autem, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników wyjazdu. W tym celu sprawdź stan swojego auta, zatroszcz się o zaplanowanie trasy, wykup odpowiednie ubezpieczenie i poznaj zasady ruchu drogowego obowiązujące w danym kraju.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB