Czwartek, 18 lipca 2024

ARiMR uruchomiła nowe nabory wniosków w ramach pomocy de minimis w rolnictwie

2024-04-24 12:36:37 (ost. akt: 2024-04-24 12:40:39)

Autor zdjęcia: ARiMR

Podziel się:

Całkowita wysokość pomocy de minimis przyznanej jednemu przedsiębiorstwu w sektorze rolnym nie może przekroczyć 20.000 EUR w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych).

Pomoc dla pszczelarzy- wiosna w rozkwicie
Kilka chłodnych dni pomiędzy gorącymi nie powstrzyma rozpędzonej wegetacji. Kwitną morele, brzoskwinie i śliwy, a pszczoły ruszyły do pracy. Ruszyła też pomoc do przezimowanych pszczelich rodzin. Różowe sady brzoskwiniowe i morelowe to rzadkość w centrum kraju, bo drzewa bardzo wcześnie kwitną i nie najlepiej znoszą późnowiosenne przymrozki. W ocenie sadowników i rolników wielkanocne ocieplenie przyspieszyło wegetację roślin o trzy tygodnie. Nawet późne jabłonie w kwietniu miały pączki.

W naszej szerokości geograficznej wszystko się może zdarzyć. Po bardzo wczesnym ociepleniu przyszły okresy chłodów i nocne przymrozki. Do walki o odbudowanie sił po zimie ruszyły również pszczoły. Tym pracowitym owadom nie przeszkadza nawet chwilowe ochłodzenie, bo wiedzą, że mają mało czasu na zebranie pyłków. Pełnią one ogromną rolę w zapyleniu wszystkich drzew owocowych, abyśmy mogli korzystać z pełnowartościowych, cudownych owoców i witamin, które ze sobą niosą. Dlatego dla pszczelarzy przewidziano pomoc z budżetu państwa.

Od 1 kwietnia 2024 r. Biura Powiatowe ARiMR rozpoczęły przyjmowanie wniosków o pomoc finansową dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich będących podmiotami prowadzącymi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru (o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt).

Wnioski o udzielenie pomocy należy składać na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję, który znajduje się na stronie internetowej, do Kierownika BP ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pszczelarza do dnia 31.05.2024 r. Stawka pomocy wynosi 50 zł na jedną przezimowaną rodzinę pszczelą. a pula środków zarezerwowanych na tę pomoc wynosi 80 mln zł. Pomoc będzie wypłacana na rachunek pszczelarza wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Istotne jest, aby dane dotyczące rachunku w ww. systemie ewidencji producentów były aktualne.

O środki na utrzymanie pszczół w okresie bezpożytkowym można się ubiegać w Agencji już po raz czwarty. W 2021 roku pszczelarze otrzymali z tego tytułu blisko 20 mln zł, w 2022 ponad 23 mln zł, a w 2023 niemal 77 mln zł.


Pomoc na zakup czystorasowego buhaja rasy mięsnej

Hodowcy bydła mięsnego mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu czystorasowych buhajów. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Z oferty dofinansowania może skorzystać producent rolny posiadający status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa, który ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Od wnioskodawcy wymaga się przedstawienia potwierdzenia nabycia w 2024 roku co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy, który ma świadectwo zootechniczne.

Wysokość pomocy stanowi iloczyn kwoty 5 tys. zł i liczby zakupionych buhajów – nie większej niż wynik dzielenia średniej liczby krów w gospodarstwie (w roku poprzedzającym ten, w którym został zakupiony buhaj) przez 30. Pula środków przeznaczonych na to wsparcie to 5 mln zł. Zakup danego buhaja może zostać objęty pomocą tylko raz.

Wnioski do 30 listopada 2024 r. przyjmują Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach, nadawać rejestrowaną przesyłką pocztową (listem poleconym) albo wysyłać drogą elektroniczną – za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl. W przypadku składania wniosku przez platformę ePUAP lub usługę mObywatel ważne, aby wniosek trafiał do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, należy starannie wskazać dane tej jednostki, tj. w nazwie jednostki musi występować określenie „Biuro powiatowe” oraz nazwa powiatu gdzie dane BP ARiMR ma siedzibę.

Pomoc, wypłacana jest na rachunek wnioskodawcy wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, w tzw. EP. Dlatego ważne jest, aby dane dotyczące rachunku w ww. systemie były aktualne. Informacje dotyczące rachunku można sprawdzić po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR https://epue.arimr.gov.pl/pl/strona-glowna i wybraniu z paska menu opcji „Mój profil”. Jeśli nr konta jest nieaktualny, należy niezwłocznie dokonać jego aktualizacji poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w sposób opisany na https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow

Wszelkie pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej należy kierować do właściwych miejscowo palcówek ARiMR (dane kontaktowe: https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe) lub e-mailowo: info@arimr.gov.pl

Komunikat
Rozwój małych gospodarstw – pula środków dla ubiegłorocznego naboru została zwiększona o ponad 1 mld zł. Od 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.10.5 Rozwój małych gospodarstw. Dokument ten zawiera istotną zmianę dla ubiegających się o wsparcie w naborze, który Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadziła między 29 września a 24 listopada 2023 r. Dotychczasowy limit funduszy, czyli 468 000 000 zł, został zwiększony do 1 475 661 600 zł. Oznacza to, że wszyscy rolnicy, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, otrzymają wsparcie.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB