Czwartek, 25 kwietnia 2024

Sadzonki krzewów i drzewek owocowych – co trzeba wiedzieć?

2022-05-20 10:24:57 (ost. akt: 2022-05-20 10:29:55) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Uprawa owoców we ogrodzie lub sadzie, może dawać wiele satysfakcji i radości, przede wszystkim dlatego, że efektem naszej pracy są własne owoce. Zwłaszcza, że wybór drzew i krzewów owocowych jest bardzo duży i możemy wybrać rośliny, które odpowiadają naszym wymaganiom i warunkom jakie mamy. Oczywiście, oprócz owoców, w naszym ogrodzie mogą pojawić się też inne rośliny, w zależności od tego jak chcemy, aby nasz ogród wyglądał.

Sadzonki drzew owocowych
Jeżeli dysponujemy większym ogrodem to warto rozważyć założenie w nim odrębnego sadu owocowego, w którym przykładowo będą rosnąć same drzewa owocowe. 

Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie miejsce dla sadzonek, przygotować pod nie glebę i odpowiednio rozplanować nasadzenia. Na tak wybrane i przygotowane miejsce, oczywiście oprócz drzew, można również dosadzić krzewy owocowe, zioła czy kwiaty. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb oraz powierzchni jaką dysponujemy.

Najpopularniejsze sadzonki drzew owocowych jakie można zakupić to:
• jabłonie,
• grusze,
• śliwy,
• wiśnie,
• pigwy,
• czereśnie,
• morele,
• brzoskwinie.
W przypadku, gdy w ogrodzie mamy mało miejsca, to możemy zdecydować się też na posadzenie mini drzewka owocowego lub kolumnowego drzewka owocowego. Takie rośliny odnajdą się również dobrze na trasach i balkonach.

Sadzonki krzewów owocowych
Jeśli nie dysponujemy dużym terenem w ogrodzie, to warto zastanowić się nad posadzeniem krzewów owocowych, których rozmiary są zdecydowanie mniejsze niż drzew owocowych. 

Do najpopularniejszych krzewów owocowych należą:
• maliny, 
• truskawki,
• borówki amerykańskie,
• agrest,
• porzeczki,
• jeżyny.

Sadzonka truskawki, tak jak i sadzonka maliny, są szeroko dostępne w sprzedaży. Szczególnie popularne są sadzonki borówki amerykańskiej dostępne w wielu odmianach. Możemy wybrać taki odpowiadające naszym wymaganiom. Możemy zdecydować się na odmiany wczesne, późne czy słodkie lub bardziej kwaśne, albo jak na przykład w przypadku borówki – mamy do wyboru 2, 3 albo 4-letnie rośliny. Możemy kupować po kilka krzewów takich samych roślin lub łączyć ze sobą różne ich odmiany – na przykład truskawki. Sadzonki tych roślin można spokojnie sadzić razem, co pozwoli nam w przyszłości zdecydować jaką odmianę lubimy najbardziej.

Ciekawym krzewem jest laurowiśnia. Sadzonki tej rośliny są bardzo popularne i chętnie kupowane. Jest ona rośliną ozdobną podobną do drzewa laurowego i wiśni. Jej białe kwiaty przypominają te, które pojawiają się na drzewach owocowych, jednak sam krzew nie daje nam owoców. 

Sadzonki traw, ziół i kwiatów
Planując w ogrodzie sad owocowy możemy również tworzyć w nim ciekawe kompozycje, nie tylko z krzewów i drzew owocowych. Możemy sadzić kwiaty, warzywa, zioła i drzewa, które będą ozdabiały tę część ogrodu. Można też je wykorzystywać do podzielenia ogrodu na różne strefy do czego dobrze sprawdzi się trawa pampasowa. Sadzonki tej rośliny potrafią wysoko wyrosnąć jeśli zapewnimy im odpowiednie stanowisko. Oprócz trawy możemy też zakupić i posadzić czosnek niedźwiedzi, sadzonki werbeny patagońskiej czy sadzonki lawendy.
Jeżeli chcemy mieć również kwiaty w ogrodzie to możemy posadzić jeżówkę, bratki, piwonie, pelargonie. Sadzonki tych odmian kwiatów również są bardzo popularne, łatwe do posadzenia i proste w uprawie.

Jakie sadzonki wybrać?
Najważniejszym krokiem jest wybór zdrowych i sprawdzonych roślin. Zakup sadzonek ze pewnego źródła gwarantuje sukces w uprawie. Przy zakupie można wybierać z dwóch rodzajów sadzonek - z odkrytą bryłą korzeniową lub uprawiane w pojemnikach. Sadzonki z odkrytą bryłą korzeniową dostępne są w sprzedaży jesienią lub wiosną i można sadzić je od razu do gruntu. Najważniejsze przy wyborze tego rodzaju sadzonki jest to, aby nie miała ona liści i żeby wokół jej systemu korzeniowego było trochę ziemi. Zabezpieczy to rośliny przed wysychaniem. Za to sadzonki w pojemnikach mają silny system korzeniowy, łatwo się przyjmują i mają wydłużony termin sadzenia.

Jak dbać o sadzonki?
Po posadzeniu sadzonek ważne jest, aby zabezpieczyć roślinę w początkowej fazie wzrostu. Należy wtedy zastosować palikowanie, które ochroni drzewo lub krzew przed wyłamaniem lub przewróceniem przez wiatr i pozwoli na jego prawidłowy wzrost. 
Sadzonka może być też narażona na inne niebezpieczeństwa - mrozy czy szkodniki. Warto wtedy zastosować osłonę na pień w okresie zimowym.

Jak uprawiać drzewa i krzewy owocowe?
Zanim zabierzemy się za zakładanie ogrodu z drzewami i krzewami owocowymi, musimy najpierw zdecydować jakie konkretnie rośliny wybieramy. Ważne jest to dlatego, że potrzebujemy trochę czasu, aby dostosować nasz ogród, a nasadzenie musimy wykonywać w odpowiednim czasie. Najlepsze terminy na sadzenie roślin z sadzonek przypadają na jesień i początek wiosny. Wtedy pogoda jest najbardziej odpowiednia - chłodna i wilgotna, co umożliwia lepsze przyjęcie roślin. 
Rośliny należy również dobrać pod kątem stanowiska jakie posiadamy – czyli rodzaju gleby (m.in. jej pH) i nasłonecznienia. Drzewa i krzewy owocowe dobrze czują się na nasłonecznionych miejscach, a w zależności od ich odmian mają różne wymagania glebowe. 

Warto też wygospodarować w ogrodzie odpowiednie miejsce oraz, podczas sadzenia, zachowywać właściwe odległości między roślinami, aby mogły prawidłowo się rozwijać.

Możemy też podzielić ogród na strefy, poprzez oddzielenie części sadowniczej od ozdobnej czy rekreacyjnej. Pozwoli to uzyskać lepsze plony i jednocześnie nada ogrodowi estetyczny, uporządkowany wygląd. Taki układ pozwoli też na wygodną pielęgnację, ponieważ wszystkie rośliny będą w jednym, określonym miejscu. W przypadku, gdy posiadamy niewielką powierzchnie działki i nie mamy możliwości wydzielenia części sadowniczej, warzywnej czy ozdobnej - to najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie sadu z ogrodem ozdobnym. 
Następnym krokiem jest prawidłowe posadzenie sadzonek drzew owocowych i krzewów. Jeśli wykonasz to prawidłowo, rośliny lepiej się przyjmą w glebie i szybciej urosną.


Kolejnym etapem właściwej uprawy jest dbanie o przycinanie drzew i krzewów. Dzięki temu owoce będą lepiej oświetlone i wybarwione, a dodatkowo przerzedzenie korony drzewa czy przycinanie pędów krzewów ograniczy choroby. Młode rośliny posadzone na wiosnę najlepiej ciąć od razu, za to te posadzone na jesieni mogą spokojnie zaczekać do wiosny.

Kolejnym ważnym aspektem przy uprawie jest przerzedzanie zawiązków. Takie działanie ma na celu skierowanie całej siły kwitnienia do wybranych owoców, aby uzyskać obfite zbiory, a nie setki drobnych owoców. 

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB