środa, 12 maja 2021

Ratunek dla polskiej jaskółki

2020-04-29 11:32:47 (ost. akt: 2020-04-29 11:33:36)

Autor zdjęcia: freepik

Podziel się:

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej w przepisach krajowych pojawił się zapis, iż „budynki, w których utrzymywane są zwierzęta, powinny być zabezpieczone przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie (…)”.

Skutkowało to wprowadzaniem przez urzędników nakazu eksmisji jaskółek z budynków inwentarskich. Polska wieś nieodzownie kojarzy się z obecnością tych pożytecznych ptaków, które objęte są ścisłą ochroną gatunkową i ich płoszenie oraz niszczenie lęgów jest zabronione. Problemem nakazu eliminacji jaskółek z gospodarstw zajął się Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym. Po latach starań udało się uzyskać opinie Głównego Lekarza Weterynarii dr. Bogdana Kopki, w której podkreśla on, że:
Przepisy nie wskazują na konieczność eliminacji z budynków, w których utrzymywane jest bydło, jaskółek czy też ich gniazd, jeżeli by się one pojawiły, tym bardziej, że na terytorium Polski ptaki te objęte są ochroną gatunkową”.

Słowa te są potwierdzeniem konieczności zachowania i nie niepokojenia bytujących w gospodarstwie jaskółek.
Krzysztof Główczyński Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (28 kwietnia) wydaniu m.in.

Jarosław SzunejkoZwolnienie nawet e-mailem
Dziś rząd ma zająć się tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Kolejna wersja tarczy, która ma chronić firmy i miejsca pracy, nie napawa optymizmem, a już na pewno pracowników, bo szef będzie mógł nas zwolnić, wysyłając nam e-mail.

Wrócili zmęczeni i bardzo dumni
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lub. trwała normalna służba. Nagle22 kwietnia nadeszła wiadomość o alarmowym wyjeździe do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dowódca zmiany wyznaczył pięciu ludzi...

Za rękę i pod rękę nie wolno
Rząd złagodził nieco obostrzenia związane z pandemią. Nie musimy już siedzieć w domu. Śmiało możemy pojechać samochodem na wycieczkę za miasto, pójść na rower czy umyć samochód w myjni, nie narażając się przy tym na mandat.Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB