Czwartek, 22 kwietnia 2021

Rozstrzygnięcie konkursu AgroLiga 2019 w województwie warmińsko-mazurskim

2019-08-08 08:59:18 (ost. akt: 2019-08-09 13:04:49) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

https://m.wm.pl/2019/08/orig/screenshot-at-sie-08-09-08-13-569333.jpg

W tym roku uroczysty finał eliminacji wojewódzkich odbył się 31 lipca 2019 r. w Hotelu Kopernik w Olsztynie.

Tegoroczne eliminacje wojewódzkie konkursu AgroLiga były finansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Operacja pt. „Konkurs AgroLiga 2019– etap wojewódzki, II edycja” realizowana jest w ramach dwuletniego Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019. Honorowy Patronat nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także- Prezes ARiMR, Prezes KOWR i Prezes KRUS. Patronat Medialny pełni Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO. Celem konkursu jest wyłonienie Mistrzów Krajowych AgroLigi 2019 w kategoriach: Rolnicy i Firmy.

Podczas uroczystego finału organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie nie zabrakło przemówień, gratulacji i podziękowań. Przeprowadzono prezentację uczestników konkursu z województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego ukazującą najlepsze wzorce, dobre praktyki na przykładzie gospodarstw i przedsiębiorstw, którą prowadziła mgr inż. Magdalena Pusz, główny specjalista Działu Technologii produkcji WMODR z siedzibą w Olsztynie. Natomiast wykład pt. „Zarządzanie finansami w sektorze rolnym- szanse i zagrożenia PROW 2014-2020” zaprezentował– dr hab. Szczepan Figiel, prof. UWM; Wydział Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz naszego województwa, dyrektorów instytucji rolniczych, przedstawicieli banków, firm z branży rolno-spożywczej oraz najlepszych rolników z województwa warmińsko-mazurskiego.

Fundatorami nagród w tegorocznej edycji były:
- Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich;
- Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie;
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR w Olsztynie;
- Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Olsztynie;
- BROWAR KORMORAN Sp. z o.o.,
Kierownictwu w/w instytucji i firm działających na rzecz rolnictwa dziękujemy za docenienie uczestników konkursu, cenne nagrody oraz obecność na uroczystym podsumowaniu konkursu.

Uroczysty finał uświetniła prezentacja laureatów poprzednich edycji konkursu AgroLiga. Swoją ofertę przedstawiły.:
- BROWAR KORMORAN Sp. z o.o., Wicemistrz krajowy AgroLiga 2018 w Kategorii Firmy;
- FPHU PAWEKO Beata i Krzysztof Pawlikowscy, Wicemistrz krajowy AgroLiga 2017 w Kategorii Firmy;
- Tradycyjna Wędzarnia Warmińska Jarosław Parol, Wicemistrz w województwie
- warmińsko-mazurskim AgroLiga 2019 w Kategorii Firmy;

https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc2860-569397.jpg
Damian Godziński Dyrektor WMODR z siedzibą w Olsztynie

Na podstawie przeprowadzonych wizytacji w gospodarstwach i firmach oraz dostępnej dokumentacji i rozeznania komisja konkursowa „AgroLiga 2019” podjęła decyzję o przyznaniu następujących miejsc:

Kategoria ROLNIK


Mistrz AgroLigi 2019
Dorota i Karol Kania ze Szwarcenowa w gminie Biskupiec, powiat nowomiejski.
Gospodarstwo rolne, w którym zasadniczym produktem są tuczniki wieprzowe. Realizowany w gospodarstwie chów trzody chlewnej odbywa się w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 70 loch, od których uzyskuje się rocznie ok. 1500 prosiąt. Pasze dla zwierząt są produkowane na 91 ha użytków rolnych. Gospodarstwo dysponuje nowoczesnym sprzętem uprawowym. Państwo Kania interesują się nowościami w rolnictwie, zaczynają stosować w swoim gospodarstwie m.in. uprawę pasową optymalizującą nakłady, zapobiegającą spływowi powierzchniowemu oraz umożliwiającą ekologiczną uprawę wybranych roślin. W gospodarstwie panuje ład i porządek. Państwo Dorota i Karol Kania są laureatami i zwycięzcami w licznych konkursach na szczeblu regionalnym i krajowym.
https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc3599-569348.jpg
Dorota Kania z córka - Mistrz AgroLiga 2019 w kategorii Rolnik

V-ce Mistrz AgroLigi 2019
Gospodarstwo rodzinne Tokarscy, Barbara i Kazimierz Tokarscy wraz z Agnieszką i Pawłem Dziąba z Tuszewa w gminie Lubawa, powiat iławski.
Gospodarstwo rodzinne Tokarscy to wielopokoleniowa działalność prosperująca od 40 lat w którym główny kierunek produkcji stanowi hodowla zarodowej trzody chlewnej. Produkcja roślinna w gospodarstwie w całości przeznaczona jest na pasze dla zwierząt. Obecnie oceną wartości użytkowej objęte są lochy ras: pietrain, dürock, polska biała zwisłoucha. Gospodarstwo rodzinne Tokarscy corocznie uczestniczy w wystawach regionalnych i Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu.
https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc3510-569347.jpg
Kazimierz Tokarski wraz z zięciem Pawłem Dziąbą - Wicemistrz AgroLiga 2019 w kategorii Rolnik


Laureaci konkursu AgroLigi 2019
- Włodzimierz Adam Pontus, Prejłowo, gmina Purda, powiat olsztyński
- Marcin Gołubowicz, Jabłońskie , powiat gołdapski
- Agnieszka i Mariusz Gajek, Nowa Wieś Ełcka, powiat ełcki
- Andrzej Jadanowski, Grabacz, gmina Rybno, powiat działdowski
- Marek Wroński, Szczepkowo- Giewarty, gmina Janowo, powiat nidzicki
- Sabina i Henryk Górscy, Maszty, powiat piski
- Daniel Kuźmicki, Kajki, gmina Mikołajki, powiat mrągowski
- Mirosław Dusza, Błudowo, gmina Młynary, powiat elbląski

Kategoria FIRMA
Mistrz AgroLigi 2019
Piekarnia Warmińska , Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka komandytowa z Braniewa.
Piekarnia Warmińska z Braniewa jest producentem najwyższej jakości pieczywa od 1991r. Zakład produkuje pełen asortyment wyrobów piekarniczych i cukierniczych od niespełna 30 lat, bazując na ok. 500 recepturach. Posiada nowoczesne hale i linie produkcyjne, zlokalizowane w kilku zmodernizowanych budynkach. Realizuje sprzedaż na terenie Warmii i Mazur oraz województwa pomorskiego za pośrednictwem sklepów prywatnych, sieci sklepów handlowych oraz 25 własnych sklepów firmowych. Wyroby firmy zdobyły liczne certyfikaty jakości. Piekarnia Warmińska jest laureatem w wielu prestiżowych konkursach w kraju i regionie. Produktem flagowym firmy są pierniki zwane Koperniczkami.
https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc3742-569351.jpg
Piekarnia Warmińska Mistrz AgroLiga 2019 w kategorii firma - nagrodę odbiera Karol Motyka Starosta Braniewski

V-ce Mistrz AgroLigi 2019
Tradycyjna Wędzarnia Warmińska gdzie właścicielem jest Pan Jarosław Parol z Kaborna w gminie Purda, powiat olsztyński.
Pierwsze pozwolenie na hodowlę ryb gospodarstwo uzyskało w 1987 roku i od tego czasu można tam złapać pstrąga, jak również inne ryby. W gospodarstwie znajdują źródła bijące krystalicznie czystą, zimną wodą, co pozwala na hodowlę pstrąga. Sekretem niepowtarzalnego smaku wędzonek jest sposób ich przygotowania oraz wędzenia. Piec wędzarniczy zbudowany z czerwonej cegły związanej glinką szamotową, opalany drewnem, to serce Tradycyjnej Wędzarni Warmińskiej. W ofercie sprzedaży posiadają głównie słodkowodne ryby wędzone, takie jak pstrąg, a także sielawy, sieje, sumy, węgorze czy leszcze.
https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc3673-569349.jpg
Tradycyjna Wędzarnia Warmińska - Jarosław Parol Wicemistrz AgroLiga 2019 w kategorii FirmaLaureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

Życzymy dalszych sukcesów w codziennej pracy, tworzeniu konkurencyjnego rolnictwa i kreowania pozytywnych zmian na terenach wiejskich Warmii, Mazur i Powiśla.
Mistrzowie AgroLiga 2019 w kategoriach Rolnicy i Firmy, zmierzą się ze swoimi rywalami na szczeblu krajowym. Wyniki poznamy wiosną w przyszłym roku.
Powodzenia!


https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc2938-569394.jpg
Dr hab. Szczepan Figiel, prof. UWM; Wydział Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie
https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc2883-569392.jpg
https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc2912-569363.jpg
mgr inż. Magdalena Pusz Główny Specjalista WMODR z siedzibą w Olsztynie
https://m.wm.pl/2019/08/orig/dsc2862-569398.jpg
Agnieszka Warakomska – Poczobutt Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego


https://m.wm.pl/2019/08/orig/image002-569548.jpg
Odwiedź portal KSOW - www.ksow.pl
Zostań partnerem KSOW, zarejestruj się na portalu internetowym http://ksow.plII edycja konkursu AgroLiga organizowana była w ramach projektu ” „Konkurs AgroLiga 2019– etap wojewódzki, II edycja” w partnerstwie z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Kujawsko-Pomorskim Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Liderem tego działania jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Za koordynację projektu odpowiada Pani Sylwia Sikorska. Treść merytoryczną przygotował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

„Konkurs AgroLigii 2019- etap wojewódzki, II edycja” finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Autor tekstu: Mgr inż. Magdalena Pusz - Główny specjalista WMODR z siedzibą w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB