środa, 21 kwietnia 2021

Zabójczy chwast w natarciu

2019-07-06 12:00:00 (ost. akt: 2019-07-04 17:02:40)
Barszcz Sosnowskiego rosnący w okolicy Sarnowa

Barszcz Sosnowskiego rosnący w okolicy Sarnowa

Autor zdjęcia: fot. Anna Skuza

Podziel się:

Barszcz Sosnowskiego jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin żyjących w Polsce. Kiedy robi się gorąco, samo przejście obok niego może wywołać poważne rany. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda, a także jak się przed nim uchronić.

Barszcz Sosnowskiego kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jego nasiona dojrzewają dopiero pod koniec lipca i wtedy roślina macierzysta ginie. Z wyglądu przypomina nieco kwitnący koper, ale jest od niego znacznie wyższy, osiąga bowiem nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną, bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Roślina ma ogromną zdolność do regeneracji. Szybko rośnie na małej powierzchni, silnie zachwaszczając teren. Zazwyczaj można ją spotkać na terenach nieużywanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.
Coraz częściej można ją spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami. Uważajmy zatem wybierając się na wakacyjny wypoczynek. Podczas spacerów bądźmy czujni i miejmy na oku swoje dzieci.

Dlaczego jest niebezpieczny?

Kontakt z barszczem Sosnowskiego powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Pierwszym objawem, łatwym do zlekceważenia, jest zaczerwienienie i szczypanie. Potem pojawiają się na skórze bąble naciekające płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach mogą pojawić się głębokie i trudno gojące się rany.
https://m.wm.pl/2019/07/orig/dscn3265-476333-562100.jpg

Objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego

Objawy oparzeń pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. Roślina jest szczególnie niebezpieczna dla alergików. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Mogą pozostać nawet widoczne blizny. U osób nadwrażliwych oparzenie barszczem może dochodzić do ciężkich powikłań - martwicy tkanek i w dalszej kolejności nawet do amputacji. W niektórych przypadkach poparzenie barszczem Sosnowskiego może doprowadzić nawet do śmierci.

Co zrobić w razie poparzenia barszczem Sosnowskiego?

Przede wszystkim, nawet w razie podejrzenia kontaktu z barszczem Sosnowskiego, trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem. Koniecznie unikać słońca przez nie mniej niż 48 godzin. Jeśli pojawią się objawy oparzeń trzeba niezwłocznie iść do lekarza. Dotyczy to wszystkich, bo rany mogą być głębokie i źle się goić. Co więcej, szczególnie zagrożone są dzieci i osoby cierpiące na przewlekłe choroby. Przy oparzeniu barszczem sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.

Zuzanna Leszczyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mazur #2758195 | 79.124.*.* 6 lip 2019 12:38

    i co z tego że media apelują o ostrożność przy zbliżaniu się do tego chwastu jak służby odpowiedzialne za zwalczanie tego zielska nic nie robią w tym temacie , tylko apelują i pierdzą w stołki

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur #2758194 | 79.124.*.* 6 lip 2019 12:38

    i co z tego że media apelują o ostrożność przy zbliżaniu się do tego chwastu jak służby odpowiedzialne za zwalczanie tego zielska nic nie robią w tym temacie , tylko apelują i pierdzą w stołki

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)