Czwartek, 13 maja 2021

Nie Jakoś tylko JAKOŚĆ

2018-11-26 13:42:06 (ost. akt: 2018-11-26 13:39:43)

Podziel się:

W jaki sposób jakość użytego betonu wpływa na koszt inwestycji? Prezes zarządu GLOB-METAL Konrad Zielaskiewicz o tym, jaki beton stosować w inwestycjach rolnych, żeby nie mieć problemów z ich trwałością.

Zwrot inwestycji rolnej planowany jest na określony czas np. 10 lat.
Przez ten okres inwestor ma świadomość, że nowo wybudowany obiekt nie będzie generował kosztów dodatkowych. Niestety, z informacji rynkowych wiem, że po 3-4 latach przy użyciu słabej jakości betonu dochodzi do spękań, złuszczeń i korozji. Następuje reklamacja inwestora do firmy wykonawczej. Ta z kolei zwraca się z regresem do wytwórni betonu. Okazuje się, że klasy zawarte w projekcie budowlanym były podane tylko ze względu na swoją wytrzymałość na ściskanie. Zazwyczaj wytwórnia – na etapie realizacji zamówienia – spełnia to podstawowe kryterium. Temat reklamacyjny się kończy, a inwestor pozostaje sam z problemem napraw, przenosin inwentarza itp. Nieplanowane koszty są ogromne.

Konrad Zielaskiewicz - prezes firmy GLOB-METAL

Skąd taki problem z betonem?
Otóż, w obiektach inwentarskich żyją zwierzęta, które wydalają ogromne ilości fekaliów. Odchody i mocz zawierają kwas moczowy, kwas węglowy, siarkowodór i amoniak. Wnikając w słabej jakości beton. Pojawiają się pęknięcia, złuszczenia, odspojenia, otulina betonu maleje i następuje korozja stali zbrojeniowej.
Dochodzą do tego uszkodzenia mechaniczne: ścieranie pod wpływem maszyn czyszczących czy zgarniaków, wynikające z przemieszczania się zwierząt, ciągników itp.
Jaki beton powinien więc być stosowany w takich obiektach?
Zaangażowani w inwestycję powinni mieć świadomość wpływu ekspozycji betonu na jego trwałość. Takie betoniarnie jak nasza, bazując na normach oraz doświadczeniu są w stanie doradzić na etapie planowania jaki beton zastosować np. na zbiorniki, kanały gnojowe, posadzki pod zgarniak, legowiska, stoły paszowe, silosy na kiszonkę, nawierzchnię placów manewrowych itp. Stworzyliśmy trzy rodzaje betonów dla rolnictwa tj. SILOBET, TRACTBET oraz AGRIBET.
Czy specjalistyczny beton to dużo większe koszty ?
Ceny oczywiście są nieco wyższe. Jednak różnice jakościowe oraz technologiczne są tu ogromne.
Czy wszystkie betoniarnie potrafią wyprodukować takie specjalistyczne betony ?
Na pewno wytwórnie podejmujące takie zlecenia powinny spełnić podstawowe kryteria. Przede wszystkim posiadać obowiązkowo Certyfikację Zakładowej Kontroli Produkcji na beton towarowy w/g normy PN-EN 206. Oczywiście na życzenie klienta producent ma obowiązek wykazać również świadectwa badań z bieżącej kontroli produkcji lub też wyniki próbek pobranych na budowie po wcześniejszym uzgodnieniu z betoniarnią.
Najważniejszym kryterium jednak jest wieloletnie doświadczenie producenta oraz referencje poparte zadowoleniem klientów, gdyż jak mówił Siemens:
„O jakości można mówić, kiedy wracają do nas klienci, a nie produkty”

Polub nas na Facebooku: