Wtorek, 20 kwietnia 2021

Płatności bezpośrednie - rusza kampania składania wniosków

2018-03-15 14:00:18 (ost. akt: 2018-03-15 05:22:38)
We współpracy z pracownikami ARiMR przeprowadzony zostanie szereg szkoleń dla rolników, na których omówione zostaną zasady przyznawania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz zasady działania aplikacji eWniosekPlus

We współpracy z pracownikami ARiMR przeprowadzony zostanie szereg szkoleń dla rolników, na których omówione zostaną zasady przyznawania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz zasady działania aplikacji eWniosekPlus

Autor zdjęcia: WMODR z siedzibą w Olsztynie

Podziel się:

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Podobnie jak w poprzednich latach do wszystkich rolników, którzy ubiegali się o wsparcie bezpośrednie w ubiegłym roku zostały wysłane spersonalizowane, wstępnie wypełnione wnioski wraz z załącznikami graficznymi.

Za pomocą aplikacji wWniosekPlus


Wysyłane są w celu informacyjny i mają jedynie za zadanie przypomnienie rolnikom o zbliżającym się terminie składania wniosków.

Dodatkowo od roku 2018 została wprowadzona zasada, zgodnie z którą wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich muszą być składane za pomocą aplikacji wWniosekPlus, która od 15 marca zostanie udostępniona na stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Będą szkolenia dla rolników i pomoc


Pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie bardzo starannie przygotowują się do tej wyjątkowej kampanii. We współpracy z pracownikami ARiMR przeprowadzony zostanie szereg szkoleń dla rolników, na których omówione zostaną zasady przyznawania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz zasady działania aplikacji eWniosekPlus.

https://m.wm.pl/2016/03/orig/0000095593-mp-otbr-6928v2-297918.jpg

Ponadto Doradcy w ramach usług świadczonych przez Ośrodek będą mogli wypełnić wniosek rolnikom, którzy mają problem z jego samodzielnym wypełnieniem. Aby zapewnić rolnikom jak najszerszy dostęp do pomocy w wypełnianiu wniosków Doradcy jak co roku będą pełnili dyżury we wszystkich gminach województwa warmińsko-mazurskiego. Szczegółowy wykaz punktów, w których będą pełnione dyżury dostępny jest na stronie http://www.w-modr.pl/

Zmiany w płatnościach


W 2018r. wprowadzono kilka zmian w zasadach przyznawania płatności.m.in.:
— w przypadku płatności dla młodych rolników okres 5 lat, w którym rolnicy kwalifikują się do płatności nie jest skracany o liczbę lat, które upłynęły między rozpoczęciem działalności rolniczej przez młodego rolnika, a pierwszym złożeniem wniosku o płatność dla młodych rolników,

— wprowadzono zakaz stosowania środków ochronny roślin na produkcyjnych elementach EFA: gruntach ugorowanych, pasach gruntów kwalifikujących się do płatności wzdłuż obrzeży lasu z produkcją, międzyplonach ścierniskowych i ozimych, wsiewkach trawy lub bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną i uprawach wiążących azot,

— rolnicy posiadający w gospodarstwie ugór z okrywą roślinną należącą do traw, zobowiązani są do wykazywania takich obszarów we wniosku jako uprawę trawy na ugorze. Nieprzerwana deklaracja trawy na ugorze na tej samej powierzchni spowoduje, że grunt ten po 5 latach zostanie przekwalifikowany na trwały użytek zielony.

Wnioski można składać w biurach powiatowych ARiMR od 15 marca do 15 maja. Możliwe jest także złożenie wniosków w terminie do 11 czerwca ale w takim przypadku za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będą zmniejszenia należnej rolnikowi kwoty płatności o 1 proc.

Zmiany do wniosku bez żadnych konsekwencji można składać do 1 czerwca. Poprawki złożone po tym dniu, ale nie później niż do 11 czerwca będą skutkowały zmniejszeniem należnej rolnikowi kwoty płatności o 1 proc.

mgr inż. Rafał Sobolewski WMODR z siedzibą w Olsztynie
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (330) marzec 2018


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB