Czwartek, 28 stycznia 2021

Ekspert radzi: Czym jest Zasada konkurencyjności?

2018-01-20 08:17:56 (ost. akt: 2018-01-21 02:26:57)
Bartłomiej Mieczkowski, specjalista w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych Agroexpert

Bartłomiej Mieczkowski, specjalista w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych Agroexpert

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Wielu rolników pomimo tego, że z chęcią skorzystałoby z pomocy finansowej przy rozwoju ich gospodarstw nie robi tego ponieważ odstrasza ich nadmierna biurokracja, w tym w szczególności, jak mówią niektórzy, „przerażające” reguły wyboru dostawców maszyn i robót budowlanych.

Zobacz także: Jak rozwinąć swoje gospodarstwo Każdego dnia zaoszczędzam dużo czasu na codziennym obrządku, zmniejszyłem też koszty roboczogodzin, pomoc finansowa stanowiła połowę kosztów budowy i wyposażenia obory — tłumaczy Rafał Zaleski, rolnik z miejscowości Samborek, w gminie Lubomino, w powie Polscy rolnicy już od ponad 15 lat mogą korzystać z unijnych środków na wprowadzanie inwestycji w gospodarstwach rolnych. Jednak wielu z nich nie potrafi...
Po pierwszych naborach inwestycyjnych w ramach PROW 2014-2020 można, jednakże śmiało powiedzieć, że nie taki diabeł straszny jak go malują. — Zasada konkurencyjności obowiązująca w działaniach inwestycyjnych została wprowadzona w celu umożliwienia weryfikacji rynkowej cen towarów i usług.

Rolnik przed dokonaniem zakupu powinien dokonać rozeznania rynku i posługując się obiektywnymi parametrami oraz kryterium — najczęściej ceny — dokonać wyboru dostawcy — wyjaśnia Bartłomiej Mieczkowski, specjalista w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych z firmy doradczej Agroexpert.

Niestety dla wielu osób, oparta na Prawie Zamówień Publicznych, zasada jest niezrozumiała. — Dobrą wiadomość może stanowić informacja, iż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się podnieść poziom wartości zadania, od której rolnik zobowiązany jest do stosowania zasady konkurencyjności, do równowartości 30 000 euro — wyjaśnia specjalista. Jest to znaczna kwota, dzięki czemu część zakupów będzie mogła być zwolniona z przestrzegania tej reguły. — Inwestycje w ramach zadania przekraczającego równowartość kwoty 30 000 euro należy zrealizować przy pomocy ogłoszenia w specjalnym portalu internetowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Ogłoszenie to powinno być sformułowane według odpowiednich parametrów i kryteriów zgodnych z regułami Prawa Zamówień Publicznych — tłumaczy Bartłomiej Mieczkowski.

Niestety bez odpowiedniej wiedzy można narazić się na trudności z zatwierdzeniem dokumentacji. — Jako firma specjalizująca się w pozyskiwaniu funduszy na działania inwestycyjne pomogliśmy z sukcesem w przeprowadzeniu kilkudziesięciu postępowań dotyczących naszych klientów z całego kraju. W oparciu o ich potrzeby pomagamy w doborze odpowiednich parametrów i kryteriów wyboru towarów i usług.

Kolejnym krokiem jest pomoc w sformułowaniu wzorów dokumentów np. zapytania ofertowego, załączników, protokołu itp. oraz pomoc przy zamieszczeniu tych dokumentów na portalu Agencji. Po nadesłaniu ofert pomagamy również rolnikom w dokonaniu procedury oceny ofert, wyboru oferty wygrywającej oraz opracowania dokumentacji związanej z wyborem dostawcy. Prowadzimy naszych klientów krok po kroku i pomagamy rozwiązywać sytuacje problemowe — zapewnia doradca z firmy Agroexpert.

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (328) styczeń 2018Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB