środa, 12 maja 2021

Ograniczenie handlu w każdą drugą i czwartą niedzielę?

2017-09-27 14:00:16 (ost. akt: 2017-09-28 23:08:36)
Czy w związku z zakazem handlu w niedzielę i święta, w sytuacji awarii maszyny, rolnicy będą musieli odłożyć pracę i zmuszeni będą czekać na przyjazd serwisu do poniedziałku?

Czy w związku z zakazem handlu w niedzielę i święta, w sytuacji awarii maszyny, rolnicy będą musieli odłożyć pracę i zmuszeni będą czekać na przyjazd serwisu do poniedziałku?

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Ruszyły powakacyjne prace nad ustawą ograniczającą handel w niedzielę i święta. Posłowie chcą wprowadzić zakaz handlu w życie od 1 stycznia 2018 r. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to dwie wolne niedziele w każdym miesiącu. Ograniczenie handlu obowiązywać miałby w każdą drugą i czwartą niedzielę w miesiącu.

Poseł PiS Janusz Śniadek na podkomisji sejmowej zapowiedział, że procedowanie ustawy zacznie się dopiero 11 października, a jeśli trzeba będzie to i w kolejne dni posiedzenia sejmu. To wtedy wyklaruje się prawdopodobnie ostateczny kształt ustawy, budzącej tyle kontrowersji.

Rolnicy od dawna zaniepokojeni są propozycjami tej ustawy, bo będzie ona bardzo utrudniała i komplikowała pracę w rolnictwie. Szczególnym okresem jest czas żniw i zasiewów, gdzie liczy się każda godzina, żeby na przykład zdążyć przed deszczem. Rolnik nie zwraca wówczas uwagi, czy mamy wtorek, środę, niedzielę, czy święto, prace polowe trzeba jak najszybciej wykonać i tyle.

Przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych obawiają się, że jeżeli nie nastąpi zmiana podejścia, rolnik w okresie prac polowych (np. żniw) nie będzie mógł kupić w niedzielę przysłowiowego sznurka do snopowiązałki, o częściach do maszyn rolniczych nie wspominając. Dotyczy to oczywiście sytuacji nadzwyczajnych i awaryjnych, które jak wiadomo w trakcie wytężonych prac mogą się zdarzyć również w niedzielę. Czy w związku z zakazem handlu w niedzielę i święta, w sytuacji awarii maszyny, rolnicy będą musieli odłożyć pracę i zmuszeni będą czekać na przyjazd serwisu do poniedziałku?

Dlatego PIGMiUR wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Rynku Pracy, aby w dalszych pracach nad projektem ustawy wprowadzono wyjątek, umożliwiający zakupy maszyn rolniczych i części do nich w okresie od czerwca do września również w niedziele i święta, bez żadnych ograniczeń.

Miejmy nadzieję, że działania podjęte przez Izbę okażą się skuteczne i ustawa uwzględni zaproponowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych uwagi, co będzie korzyścią dla całego rolnictwa.
mkr

Źródło: PIGMiUR

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rolnik #2339247 | 37.47.*.* 29 wrz 2017 11:35

    Mamy nadzieję, że uwzględnia tam wniosek u nas podczas znikam nie ma niedziel, każda niedziela to strata , bo od poniedziałku może lac deszcz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mariolapaw #2339215 | 94.152.*.* 29 wrz 2017 11:09

    HAHAH, to smieszne, ze rolnicy, analogicznie jak właściciele małych franczyzowych sklepów, tez mieliby nie móc „pracować na swoje” w niedziele, bo TAK! Przeciez to ich biznes, ich zarobek ich możliwość utrzymania rodziny! Czego Wy nie rozumiecie??

    ! - + odpowiedz na ten komentarz