Sobota, 8 maja 2021

Zalecane odmiany dla województwa podlaskiego — zboża ozime

2017-08-04 08:00:00 (ost. akt: 2018-02-06 21:59:26)
W województwie podlaskim na LOZ na rok 2017 znajdują się: 3 odmiany pszenicy ozimej, 7 odmian pszenżyta ozimego i 6 odmian żyta ozimego

W województwie podlaskim na LOZ na rok 2017 znajdują się: 3 odmiany pszenicy ozimej, 7 odmian pszenżyta ozimego i 6 odmian żyta ozimego

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel-Radziulewicz

Podziel się:

Produkcja zbóż jest jednym z głównych kierunków produkcji rolniczej w Polsce. W krajowej produkcji zbóż dominują zboża ozime, wśród nich prym wiedzie pszenica ozima. Systematycznie rośnie udział pszenżyta i jęczmienia.

Zobacz także: Lista odmian zalecanych - zboża ozime. Warmia, Mazury i Mazowsze W bieżącym w krajowym rejestrze jest obecnie 110 odmian pszenicy ozimej, 31 jęczmienia ozimego, 48 pszenżyta ozimego oraz 65 odmian żyta ozimego Systematycznie prowadzone badania w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego pozwalają na wyodrębnienie najwartościowszych odmian zbóż ozimych,...
O końcowym sukcesie produkcji decyduje wiele czynników agrotechnicznych jednym z najważniejszych jest dobór odmiany, przystosowany do danego stanowiska, klimatu. Od tego w dużym stopniu zależy przebieg wegetacji, wielkość plonu i zysk, który jesteśmy w stanie uzyskać. Starajmy się rozsądnie zarządzać tym na co mamy wpływ.

24 nowe odmiany zbóż ozimych


W 2017 roku do Krajowego Rejestru wpisano 24 nowe odmiany zbóż ozimych: 8 odmian pszenicy ozimej, 5 odmian pszenżyta ozimego, 7 odmian żyta ozimego i 4 odmiany jęczmienia ozimego.
Cztery odmiany pszenicy ozimej to jakościowe odmiany chlebowe (z klasy A), a 3 to odmiany chlebowe (B). Wśród nowych odmian żyta dominują odmiany mieszańcowe (4), a pozostałe to populacyjne (3).

Lista Odmian Zalecanych


Corocznie prowadzone badania w ramach systemu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego pozwalają na wyodrębnienie najwartościowszych odmian zbóż ozimych, które po ustaleniach Wojewódzkiego Zespołu PDO trafiają na Listę Odmian Zalecanych (LOZ) województwa.


Pszenica


W 2017 roku, w województwie podlaskim na LOZ znajdują się 3 odmiany pszenicy ozimej. W tym odmiana RTG Kilimanjaro będąca odmianą wstępnie rekomendowaną po 1 roku badań. Warto podkreślić, że w ocenie Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych przeprowadzonej na podstawie 35 lokalizacji, w których wystąpiły uszkodzenia zimowe RGT Kilimanjaro było jedną z najlepiej zimujących odmian pochodzących z zagranicznych hodowli, a po żniwach okazała się najbardziej plenną odmianą w grupie jakości A spośród wszystkich badanych odmian (PDOiR 2016).

Pszenżyto


Pszenżyto ozime ma coraz większy udział w strukturze zasiewów w naszym kraju. Poza tym Polska jest światowym potentatem w produkcji pszenżyta i zapotrzebowanie na ten gatunek zboża wciąż rośnie. Dzięki osiągniętemu postępowi w hodowli jest od kilku lat najwyżej plonującym zbożem w doświadczeniach rejestrowych COBORU. Patrząc na poszczególne lata, plony pszenżyta w warunkach produkcyjnych charakteryzują się dużą zmiennością i zróżnicowaniem. Na Liście Odmian Zalecanych do uprawy w województwie podlaskim na 2017 rok znalazło się aż 7 odmian pszenżyta ozimego.

Żyto


W przypadku żyta ozimego również jest w czym wybierać. Na listach zalecanych znalazło się 6 odmian, z czego 4 to odmiany populacyjne, a 2 mieszańcowe. Na glebach słabszych większą popularnością cieszą się odmiany populacyjne, poza tym charakteryzują się lepszą zdrowotnością roślin. Natomiast zaletą odmian mieszańcowych, czyli hybrydowych jest większe plonowanie, przy niższej wysokości roślin. Niestety mieszańce mają niższą odporność na choroby.

Mimo tego, że Podlasie kojarzy się głównie z uprawą kukurydzy i z użytkami zielonymi ozimin jest tu z roku na rok coraz więcej. Po zapoznaniu się z Listami Odmian Zalecanych, widać, że jest w czym wybierać jeżeli chodzi o uprawę ozimin. Przy wyborze odmiany pamiętajmy żeby wybierać spośród tych sprawdzonych, przetestowanych w naszych warunkach lokalnych.

dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB