Piątek, 23 kwietnia 2021

Pomoc żywnościowa trafia do wszystkich potrzebujących

2017-03-23 08:00:00 (ost. akt: 2017-03-23 07:38:16)
Anna Uranowska

Anna Uranowska

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

W środę (22.03.) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się seminarium na temat Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Podczas spotkania specjaliści rozmawiali o działaniach, mających na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących oraz ograniczenie marnowania żywności.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele m.in. Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Olsztynie, Banku Żywności w Olsztynie czy Caritasu Archidiecezji Warmińskiej. Spotkanie zorganizował Oddział Terenowy ARR w Olsztynie Wydarzenie honorowym patronatem objął wojewoda warmińsko-mazurski.

Pomoc żywnościowa jest ważnym tematem dla naszego województwa, bo region ten jest największym beneficjentem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, który jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym UE od grudnia 2014 r.

- Jeśli chodzi o środki, które są przeznaczone na pomoc w roku 2017, to jest to ponad 556 mln euro, czyli około 2,4 mld zł. Budżet tego programu w UE, z którego korzysta 28 państw, wynosi 3,8 mld euro – wyjaśnia Dariusz Wasiela, dyrektor OT ARR w Olsztynie. – Pomoc żywnościowa w naszym województwie polega na bezpośredniej dystrybucji artykułów skrobiowych, mlecznych, mięsnych, cukru czy tłuszczu. Są też działania towarzyszące, które mają pokazać, w jaki sposób nie należy niszczyć i marnotrawić tej żywności – dodaje.

W całym kraju, do najbardziej potrzebujących trafi ponad 65 tys. ton żywności. Zapotrzebowanie jest zarówno na produkty skrobiowe, takie jak makaron jajeczny, ryż biały czy herbatniki (15,9 tys. ton); artykuły mleczne (15,2 tys. ton); jak i artykuły warzywne i owocowe, tj. groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy i powidła śliwkowe (11,8 tys. ton) oraz artykuły mięsne (11,7 tys. ton). Na końcu listy znalazły się cukier biały (5,3 tys. ton) i tłuszcze (5,3 tys. litrów). Jedzenie to trafia do ponad 2,3 tys. organizacji lokalnych w całej Polsce.

Jedną z takich organizacji jest Caritas. - W naszym województwie z pomocy korzystają głównie rodziny, osoby samotne, bezdomni i dzieci w świetlicach terapeutycznych – wymienia ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. – Aby uzyskać pomoc żywnościową trzeba przyjść do organizacji lokalnej i wypełnić dokument uprawniający do niej – tłumaczy.

Jednak pomoc żywnościowa opiera się nie tylko na dostarczaniu żywności. – Potrzebujący korzystają z działań towarzyszących, prowadzących do zwiększenia samodzielności. Są to m.in. warsztaty z zakresu właściwego zarządzania budżetem domowym. Szacujemy, że w tym roku większa liczba osób będzie mogła skorzystać z pomocy żywnościowej, bo zostały podniesione finansowe progi uczestnictwa w ramach Podprogramu 2016 i wynoszą one obecnie 1 268 zł dla osoby samotnie gospodarującej (dotychczas było to 951 zł) oraz 1 028 zł dla osoby w rodzinie (dotychczas 771 zł) – wyjaśnia dyrektor OT ARR w Olsztynie.

Działania towarzyszące, w tym warsztaty, realizuje również Bank Żywności w Olsztynie. – W tym roku mamy zaplanowanych 260 warsztatów kulinarnych czy ekonomicznych, a przeprowadziliśmy już 149 z nich. Do lutego 2017 r. z tej formy skorzystało ponad 1700 potrzebujących – mówi Piotr Koprucki, dyrektor Banku Żywności w Olsztynie. – Największym zainteresowaniem cieszą się warsztaty kulinarne, na których uczymy ludzi, np. w jaki sposób mogą przestać marnować żywność.

Pomoc żywnościowa skierowana jest głównie do osób ubogich, ale korzystają z niej także dzieci z przedszkola. – W naszym przedszkolu z programu żywnościowego dostajemy mleko, które następnie wykorzystujemy do przygotowywania posiłków. Korzysta na tym każde dziecko – wyjaśnia Danuta Podhorodecka, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 37 w Olsztynie.

W województwie warmińsko-mazurskim w ramach Podprogramu 2016 do najbardziej potrzebujących trafi prawie 4,5 tys. ton produktów spożywczych. Zostaną one przekazane organizacjom lokalnym przez Banki Żywności w Olsztynie i Elblągu, PKPS w Olsztynie, Ostródzie i Bartoszycach, a także Caritas Archidiecezji Warmińskiej i Caritas Diecezji Ełckiej. Obok programu żywnościowego realizowane są dodatkowo działania przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu. Z pomocy tylko na Warmii i Mazurach korzysta teraz ponad 75 tys. osób.

mos

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. koziołek matołek #2207320 | 205.201.*.* 23 mar 2017 08:55

    I super. jednak jakość większości produktów odbiega od jakiejkolwiek normy nawet psy nie chcą jeść gulaszu z warzywami. Wyją i uciekają z podkulonym ogonem na widok tego czegoś w misce...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Blondi jaka rozmażona.... #2207260 | 88.156.*.* 23 mar 2017 08:03

    Chyba o parówce myśli.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)