Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Wycinasz drzewo pod przyszłą oborę? Zezwolenie potrzebne

2017-02-26 09:56:29 (ost. akt: 2017-02-26 10:03:09)
"Jeżeli rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy stodoły, wtedy nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia”

"Jeżeli rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy stodoły, wtedy nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia”

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

„Rolnicy są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów jedynie wtedy, gdy jest to ściśle związane z ich życiem prywatnym” — podkreśla Ministerstwo Środowiska.

Po zmianach w przepisach, od 1 stycznia br. osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli nie ma to związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (prawo własności nieruchomości należące do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) muszą być spełnione łącznie.

„Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo/krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony. Jednak ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo/krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej” — wyjaśnia resort środowiska.

I podaje obrazowe przykłady — usunięcie drzewa/krzewu w celu budowy domu nie jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Ale taki związek można już wykazać w przypadku usunięcia drzewa/krzewu pod budowę stodoły, obory, kurnika albo budowę drogi dojazdowej do pola.

„Zatem jeżeli rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy domu, nie musi uzyskiwać zezwolenia. Jeżeli natomiast rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy stodoły, wtedy nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia” — tłumaczy ministerstwo.

Jest jeszcze aspekt prac polowych. I tutaj, jeżeli rolnik wykaże, że usuwa drzewa/krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego, także nie musi występować o zezwolenie na ich usunięcie. Jeśli natomiast drzewo jest jednak zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym albo nadwodnym, znajdującym się w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień, to nie może być usunięte. „Brak możliwości usunięcia dotyczy również tej części drzew pokrywających całą działkę, które rosną bezpośrednio przy drodze lub wodzie (są zadrzewieniem przydrożnym lub nadwodnym)” — wskazuje resort.

dk

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (317) 8 lutego 2017 r

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB