Czwartek, 22 kwietnia 2021

Harmonogram naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020 na rok 2017 przyjęty, ale nieco zmieniony

2017-01-17 16:37:19 (ost. akt: 2017-01-17 17:29:03)
Najważniejsze jest efektywne wykorzystanie wszystkich dostępnych środków z  różnych funduszy zarówno w ramach rozwoju gospodarstw rolnych, jak i w ramach rozwoju terytorialnego

Najważniejsze jest efektywne wykorzystanie wszystkich dostępnych środków z różnych funduszy zarówno w ramach rozwoju gospodarstw rolnych, jak i w ramach rozwoju terytorialnego

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że podczas posiedzenia kierownictwa resortu został przyjęty harmonogram naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020. Wiceminister Ryszard Zarudzki przedstawił harmonogram naboru na poszczególne działania podkreślając, że jest wystarczająco dużo czasu na dobre przygotowanie wniosków.

Biorąc pod uwagę harmonogram planowanych naborów wniosków z ramach PROW na lata 2014-2020 ogłoszony w połowie 2016 roku, ale obejmujący także pierwsze półrocze 2017 roku, w nowym harmonogramie zaszły pewne zmiany. W związku z tym należy raz jeszcze dokładnie zapoznać się z harmonogramem.

Podsekretarz stanu podkreślił, że najważniejsze jest efektywne wykorzystanie wszystkich dostępnych środków z różnych funduszy, zarówno w ramach rozwoju gospodarstw rolnych, jak i w ramach rozwoju terytorialnego.

Zmiany w harmonogramie obserwujemy już w pierwszym kwartale.
Pierwszy kwartał i przewidywany nabór wniosków marzec 2017 to:


Rozwój gospodarstw

— poddziałanie „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” typ operacji „Restrukturyzacja małych gospodarstw” - nabór na operacje za wyjątkiem operacji realizowanych w gospodarstwach prowadzących produkcję trzody chlewnej, na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wzmacnianie przedsiębiorczości

— poddziałanie „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” typ operacji „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” nabór na operacje za wyjątkiem operacji związanych z rozpoczynaniem pozarolniczej działalności gospodarczej w gospodarstwach, które prowadzą produkcję trzody chlewnej, na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF),

— poddziałanie „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" typ operacji „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” - nabór tematyczny (zakłady przetwórcze) - marzec/ III kwartał 2017 i w tym przypadku nabór będzie uzależniony od zgody KE na zmianę PROW w tym zakresie.

W kwietniu zaplanowano nabór wniosków, na „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” typ operacji „Premie dla młodych rolników”.

Szczegółowy harmonogram naboru wniosków w ramach PROW na lata 2014-2017, do pobrania na stronie internetowej : http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Harmonogram-PROW-2014-2020/

Dla przypomnienia ogólna pula środków wynosi 13,5 mld euro, a aktualny stan realizacji Programu jak poinformował Wiceminister Ryszard Zarudzki to:

— 33% całej puli środków – na tyle do dziś złożono wniosków
— 21% całej puli środków – na tyle do dziś zostało podpisanych umów
— 9% całej puli środków – na tyle do dziś znalazło się na kontach rolników.

mkr
Źródło: MRiRW


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB