Czwartek, 13 maja 2021

Najbezpieczniejsze gospodarstwa rolne w Polsce

2016-10-23 10:24:14 (ost. akt: 2016-10-23 10:58:36)
Alicja i Krzysztof Spychalscy z Pikutowa w województwie kujawsko-pomorskim zwyciężyli w XIV Ogólnokrajowym Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Alicja i Krzysztof Spychalscy z Pikutowa w województwie kujawsko-pomorskim zwyciężyli w XIV Ogólnokrajowym Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Podziel się:

Finał konkursu zorganizowano we wrześniu podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show w Bednarach. W uroczystości wzięło udział ok. 300 osób, wśród których znaleźli się zarówno laureaci nagród Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy oraz sponsorów i patronów medialnych konkursu, jak też ich najbliżsi.

Alicja i Krzysztof Spychalscy z Pikutowa w województwie kujawsko-pomorskim zwyciężyli w XIV Ogólnokrajowym Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W nagrodę otrzymali od Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adama Wojciecha Sekścińskiego nowoczesny ciągnik rolniczy marki Zetor Major.

Sami zwycięzcy konkursu – Alicja i Krzysztof Spychalscy – przyznali, że do sukcesu dochodzili etapami i wysiłkiem kilku pokoleń rolników. Przedstawiciel młodej generacji – syn Mateusz – odbierał nagrodę główną razem z rodzicami.
Co ciekawe, państwo Spychalscy już kilka lat temu dotarli do finału ówczesnej edycji konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, zdobywając w nim wyróżnienie. Nie zaprzestali jednak wysiłków i dzięki swojej wytrwałości oraz ciężkiej pracy w tym roku dotarli na sam szczyt. Prowadzący galę finałową Michał Siegieda określił wręcz ich gospodarstwo – wykorzystujące wiele innowacyjnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy oraz przyjaznych środowisku – jako wirtualny świat.

Kolejne miejsca na podium


Drugie miejsce w konkursie zajęli prowadzący rodzinne gospodarstwo domowe w Bukowiu w województwie opolskim Barbara i Zdzisław Załogowie oraz Maria i Mariusz Załogowie.

Trzecia lokata przypadła w udziale ex aequo Jolancie i Janowi Monachom z Kobylanki w woj. podlaskim oraz Beacie i Radosławowi Rafalskim z Żabiego Rogu w woj. warmińsko-mazurskim. Laureaci tych miejsc otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Najbezpieczniejsze gospodarstwo na Warmii i Mazurach


Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne – Ferma Drobiu Państwa Beaty i Radosława Rafalskich znajduje się w miejscowości Żabi Róg w powiecie ostródzkim. Profil gospodarstwa to produkcja indyków rzeźnych (w ilości 60 000 sztuk rocznie).

Państwo Rafalscy w 1996 roku po ukończeniu studiów rolniczych, korzystając ze wsparcia kredytowego „Młody Rolnik” wybudowali swoją pierwszą halę produkcyjną o powierzchni 1728 m2 mieszczącą jednorazowo 8 000 sztuk indyka. Hala ta stanęła w sąsiedztwie fermy drobiu rodziców Państwa Rafalskich. W roku 2000 właściciele wybudowali kolejne dwa budynki, w jednym z nich zaczęto produkować paszę na potrzeby własne fermy, w drugim natomiast znajduje się punkt przyjęcia zboża i magazyn surowców.

Produkowana na własne potrzeby pasza znacznie obniżyła koszty produkcyjne i pozwoliła poprawić jakość odchowu. W roku 2004 powstała kolejna hala produkcyjna o powierzchni 1728 m2 o takiej samej zdolności produkcyjnej jak poprzednia. Kolejne dwie hale produkcyjne (wybudowane w latach 1976 i 1994) oraz grunty o powierzchni 16,8 ha ( w tym 12,8 ha to grunty uprawne) otrzymali Państwo Rafalscy w 2006 od rodziców pana Radosława.

W niedalekiej przyszłości planowane są kolejne inwestycje i unowocześnienia w gospodarstwie. Dzięki własnoręcznie sporządzonej paszy i skrupulatnej trosce o dobrostan zwierząt indyki Państwa Rafalskich trafiają za pośrednictwem ubojni do niemieckiej firmy NESTLE produkującej obiadki dla dzieci. W grudniu ubiegłego roku ferma celująco spełniła wymagania audytorów z Niemiec.
Córki Państwa Rafalskich podzielają zapał rodziców do pracy w gospodarstwie. Obie planują zdobyć wykształcenie rolnicze. Obie wiążą swą przyszłość z rolnictwem i gospodarstwem rodziców.

Krzysztof Napierski


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB