Czwartek, 22 kwietnia 2021

Nowe zasady przyznawania płatności bezpośrednich

2016-09-22 11:10:51 (ost. akt: 2016-09-22 11:18:27)
Od 2017 r. dotychczasowa płatność do roślin wysokobiałkowych zostanie zastąpiona dwiema odrębnymi formami wsparcia

Od 2017 r. dotychczasowa płatność do roślin wysokobiałkowych zostanie zastąpiona dwiema odrębnymi formami wsparcia

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe zasady przyznawania płatności bezpośrednich zaczną obowiązywać od 2017 r.

Proponowane zmiany i wsparcie w sektorze roślin wysokobiałkowych, mają przede wszystkim sprzyjać lepszemu wykorzystaniu tej grupy roślin i budowaniu bardziej konkurencyjnej bazy surowcowej, niezbędnej przy produkcji pasz.

Od 2017 r. dotychczasowa płatność do roślin wysokobiałkowych zostanie zastąpiona dwiema odrębnymi formami wsparcia:

- płatnością do roślin strączkowych na ziarno – będzie to wsparcie dla roślin mających istotne znaczenie w produkcji pasz białkowych, tj. bobiku, grochu pastewnego, łubinu białego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego i soi zwyczajnej. Płatności będą zróżnicowane w zależności od powierzchni upraw.

- płatnością do roślin pastewnych – w tym przypadku wspierane będą gatunki objęte płatnością do roślin wysokobiałkowych w latach 2015-2016 (esparceta, koniczyna, komonica, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela, wyka) – z wyjątkiem warzywnych roślin strączkowych. Płatność będzie można uzyskać maksymalnie do 75 ha uprawy.


Płatność do owoców miękkich będzie przyznawana wyłącznie do truskawek, nie będzie już wspierana produkcja malin.

Jeśli chodzi o płatność do buraków cukrowych, to wsparcie będzie przyznawane do całkowitej powierzchni upraw buraków cukrowych objętej umową, a nie wyłącznie do powierzchni upraw buraków kwotowych (rozwiązanie to wprowadzono ze względu na zniesienie od 1 października 2017 r. kwotowania produkcji cukru).

Wsparcie dla produkcji zwierzęcej


Limit bydła i krów, które będzie można objąć płatnością obniżono z 30 do 20 sztuk. Działania mają iść w takim kierunku, aby wsparcie skoncentrowało się na gospodarstwach, w których mimo ogólnego wzrostu pogłowia zwierząt, zaobserwowano tendencję spadkową.

Dla ułatwienia zarządzania stadem, przesunięto również okres przebywania owiec w gospodarstwie, tak aby kwalifikowały się do płatności. Według nowych ustaleń okres ten ma obejmować czas od 15 marca do 15 kwietnia roku złożenia wniosku (obecnie obejmuje czas od 20 października do 20 listopada roku złożenia wniosku).

Poza tym uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie do hodowli owiec i kóz. Rolnikom będzie łatwiej starać się o wsparcie do owiec i kóz, bo nie będzie już wymagane podawanie wraz z wnioskiem numerów identyfikacyjnych zwierząt (kolczyków), co jest czasochłonne i obarczone dużym ryzykiem popełnienia błędu.

Nowe zasady przyznawania płatności bezpośrednich zaczną obowiązywać od 2017 r.

mkr
Źródło: MRiRW

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB