Czwartek, 13 maja 2021

Ponad 2 tysiące hektarów gruntów rolnych sprzedała ANR w Olsztynie

2016-08-25 15:10:47 (ost. akt: 2016-08-25 15:27:20)
 ANR poinformowała, że  podstawową formą użytkowania państwowych gruntów stała się długoletnia dzierżawa, zawierana nawet na okres powyżej 10 lat

ANR poinformowała, że podstawową formą użytkowania państwowych gruntów stała się długoletnia dzierżawa, zawierana nawet na okres powyżej 10 lat

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Jak poinformowało w środę 24 sierpnia biuro prasowe Agencji Nieruchomości Rolnych na ten rok Agencja zaplanowała sprzedaż 21 tys. hektarów ziemi, do końca lipca sprzedała ok. 17 tys. ha. Jednak są to głównie transakcje, które zostały zawarte przed 20 listopada ubiegłego roku, przed decyzją ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o wstrzymaniu sprzedaży gruntów rolnych, natomiast umowy zostały podpisane w tym roku.

Najwięcej gruntów rolnych sprzedano w oddziałach w Poznaniu (3,5 tys. ha), Gorzowie Wlkp. (2,7 tys. ha) i Olsztynie (2,1 tys. ha). Natomiast najmniej w oddziałach Agencji Nieruchomości Rolnych w Opolu (400 ha) i Rzeszowie (800 ha).

Dla porównania w 2015 roku ANR sprzedała 76,6 tys. gruntów rolnych; najwięcej w województwie zachodniopomorskim - ok. 11,5 tys. ha, dolnośląskim - 10,2 tys. ha oraz wielkopolskim i warmińsko-mazurskim - po 9,5 tys. ha.
Natomiast w roku 2014 sprzedano ponad 120 tys. hektarów ziemi należącej do Skarbu Państwa.

Przypomnijmy, że od 1 maja 2016r. obowiązują przepisy wstrzymujące na 5 lat sprzedaż ziemi należącej do Skarbu Państwa. Obecnie Agencja Nieruchomości Rolnych może sprzedać ziemię tylko w jeżeli powierzchnia gruntów nie przekracza 2 ha lub jeżeli nieruchomości rolne położone są w granicach specjalnych stref ekonomicznych.

Jak podkreśla ANR podstawową formą użytkowania państwowych gruntów stała się długoletnia dzierżawa, zawierana nawet na okres powyżej 10 lat, co pozwoli na racjonalne planowanie produkcji.
Rolnicy indywidualni będą mogli dzierżawić państwową ziemię na korzystnych warunkach startując w przetargach dostępnych tylko dla nich. W 2016 roku Agencja zamierza przeznaczyć do dzierżawy ponad 100 tys. ha gruntów rolnych, najwięcej na terenie województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. W pierwszym półroczu wydzierżawiono już 50 tys. ha.

mkr

Źródło: ANR

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB