Czwartek, 22 kwietnia 2021

Święto mazowieckich rolników

2016-06-10 13:52:57 (ost. akt: 2016-06-10 14:02:52)
Na placu o powierzchni ok. 3 ha jak co roku będzie zgromadzony nowoczesny sprzętem rolniczym — ciągnikami, kombajnami, maszynami uprawowe czy też urządzeniami do produkcji rolnej

Na placu o powierzchni ok. 3 ha jak co roku będzie zgromadzony nowoczesny sprzętem rolniczym — ciągnikami, kombajnami, maszynami uprawowe czy też urządzeniami do produkcji rolnej

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Nowinki sprzętowe i uprawowe, wystawa zwierząt hodowlanych, zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi, a do tego regionalne wyroby i atmosfera rodzinnego święta — tak jest co roku na targach rolniczych w Poświętnem (Płońsk). XVII Mazowieckie Dni Rolnictwa już w najbliższy weekend (11-12 czerwca).

Dwudniowe święto jak zawsze wypełnione będzie atrakcjami. Przede wszystkim na ponad 20-hektrowym polu doświadczalnym będzie można z bliska zapoznać się z kolekcjami około 300 odmian roślin uprawnych, w tym tych bardzo popularnych, jak pszenica, kukurydza czy buraki cukrowe.


Poletka doświadczalne


Dodatkowo zostaną zaprezentowane różne technologie uprawy, m.in.: porównanie działania środków ochrony roślin — bloki fungicydowe na pszenicy ozimej, uprawa pszenicy ozimej w monokulturze, siew rzepaku ozimego w międzyrzędzia co 45 cm, ocena działania aktywatorów w uprawach rzepaku, kukurydzy, pszenicy oraz dokarmianie dolistne buraka i kukurydzy. Zainteresowani uprawami roślin rolniczych otrzymają bezpłatnie „Przewodnik po polu doświadczalnym”.

Bogata oferta maszyn


Z kolei na placu o powierzchni ok. 3 ha przybyli będą się mogli zapoznać z nowoczesnym sprzętem rolniczym — ciągnikami, kombajnami, maszynami uprawowymi czy też urządzeniami do produkcji rolnej oraz osiągnięciami nauki w zakresie: hodowli i nasiennictwa, chemii rolnej, produkcji pasz, preparatów weterynaryjnych. Bogatą ofertę przedstawiają też zawsze przedsiębiorcy zajmujący się budownictwem, ogrodnictwem, pszczelarstwem, ochroną środowiska. A do korzystania ze swoich usług zachęcają wydawnictwa rolnicze, firmy ubezpieczeniowe i doradcze. Wystawie towarzyszy ponadto kiermasz ogrodniczy oraz stoiska z regionalną żywnością i te wystawiane przez twórców ludowych.

Najlepsze zwierzęta


Dużym zainteresowaniem, tak jak w poprzednich latach, będzie się zapewne cieszyć Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych (to będzie jej VIII edycja), podczas której prezentowane są klacze, bydło mleczne i trzoda chlewna. Najlepsze zwierzęta są wyróżniane tytułami czempionów w poszczególnych kategoriach, a ich właściciele — nagradzani. Do tego wspomnieć trzeba także o XXI edycji Amatorskich Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi.

Innowacje w rolnictwie i konkursy


„Zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych wymaga od polskich rolników zdobywania nowej wiedzy. O tym jakie działania badawcze są i będą prowadzone na potrzeby rolników, poinformują podczas Mazowieckich Dni Rolnictwa przedstawiciele instytutów naukowych. Zainteresowanych innowacjami w rolnictwie zapraszamy na stanowisko pod takim właśnie hasłem” — zapraszają organizatorzy z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (Oddział Poświętne w Płońsku).

I przypominają, że targom towarzyszy wiele konkursów i atrakcji. Do rodziców z dziećmi kierowana jest VI edycja Turnieju Ekologicznego, którego celem jest propagowanie wiedzy o przyrodzie, jej ochronie, ekologii, sozologii, leśnictwie, odnawialnych źródłach energii i sprawności fizycznej.
Honorowy patronat nad MDR objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałek województwa mazowieckiego i wojewoda mazowiecki.

Dariusz Kucman
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (309) 8 czerwiec 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB