Czwartek, 22 kwietnia 2021

ARR. Dopłaty do materiału siewnego

2016-04-14 12:00:00 (ost. akt: 2016-04-13 15:54:25)
Warto po wiosennych siewach wstrzymać się ze składaniem wniosku i poczekać do siewów jarych

Warto po wiosennych siewach wstrzymać się ze składaniem wniosku i poczekać do siewów jarych

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Do 25 czerwca można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Zmieniły się zasady wsparcia rolników w tym zakresie.

Wcześniej stawki, jakie przysługiwały do poszczególnego rodzaju upraw, były znane jeszcze przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków. Teraz rolnicy, składając aplikacje o wsparcie, nie wiedzą, na jakie kwoty mogą liczyć.

Określenie stawki do 30 września


Rządzący zmienili już w zeszłym roku przepisy tak, że — począwszy od tego roku — stawki dopłat do materiału siewnego będą corocznie określane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do 30 września. Było to spowodowane zwiększającym się ciągle zainteresowaniem tymi dopłatami, co przekładało się na większe obciążenie budżetu państwa.

Teraz jest tak, że po terminie składania wniosków, ich liczba zostanie zestawiona z pulą przeznaczoną na dopłaty i dopiero wtedy zostaną ustalone stawki dla konkretnych upraw. Niestety, oznacza to, że będą one prawdopodobnie niższe niż ostatnio, bo coraz więcej rolników aplikuje o dopłaty. Warto też wstrzymać się ze składaniem wniosku i poczekać do siewów jarych. W ten sposób oszczędzimy podwójnego liczenia Agencji Rynku Rolnego, a sobie nieuniknionej weryfikacji kwoty dopłaty.

Zmiana ta ma też inną konsekwencję dla rolników. Dotąd, gdy wcześniej złożyli wnioski, mogli liczyć na wcześniejszą wypłatę pieniędzy i przeznaczenie ich np. na wiosenne prace polowe. Teraz będą musieli czekać nawet do końcówki roku.

Nie mniej niż 1 ha


Przypomnijmy, aby starać się o dopłatę, producent rolny musi być w posiadaniu działek rolnych, na których uprawia rośliny objęte dopłatami (zboża, rośliny strączkowe, mieszanki zbożowe oraz pastewne sporządzone z kwalifikowanego materiału siewnego oraz ziemniak, ale bez odmiany genetycznie modyfikowanej Amflora), o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha. Poza tym należy zużyć do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany. Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Co ważne, obowiązuje nowy formularz wniosku o dopłaty. Składa się go (osobiście lub pocztą) w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego. Trzeba pamiętać o dołączeniu faktur za zakupiony materiał siewny w okresie od 15 lipca 2015 r do 15 czerwca 2016 r.

Dariusz Kucman
d.kucman@kurierprzasnyski.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (307) 13 kwietnia 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB