Czwartek, 13 maja 2021

ARiMR. Kredyty obrotowe - już można składać wnioski

2016-03-12 08:00:00 (ost. akt: 2016-03-10 10:26:00)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

W piątek 26 lutego weszło w życie znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów, umożliwiające rolnikom oczekującym na wypłatę dopłat bezpośrednich za 2015 r. skorzystanie z nieoprocentowanego kredytu na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji.

Kredyt taki może wziąć producent rolny, który złożył wniosek o jednolitą płatność obszarową za 2015 rok. Jedyny dodatkowy koszt, jaki będzie musiał ponieść, to prowizja w wysokości 0,25 proc. kwoty kredytu. Oprocentowanie zaś –– zgodnie z treścią rozporządzenia –– w całości zapłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Pomoc ARiMR będzie udzielana w formule de minimis w rolnictwie, co oznacza m.in., że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie będzie mogła przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na jedno gospodarstwo rolne, tj. równowartości 15 000 EUR w okresie trzech lat. Producent rolny będzie zobligowany do spłacenia kredytu w terminie ustalonym z bankiem, ale nie później niż do 14 lipca 2016 r.” –– czytamy w komunikacie na stronie internetowej agencji. Przy czym udzielający kredytu bank może wymagać od rolnika ustanowienia stosownego zabezpieczenia (może nim być np. weksel, pełnomocnictwo do rachunku, poręczenie, hipoteka lub zastaw).

Musisz mieć zaświadczenie


Aby móc się ubiegać o kredyt, rolnik musi złożyć w swoim biurze powiatowym ARiMR-u wniosek o wydanie zaświadczenia o kwocie, do wysokości której kredyt może być udzielony. Wnioski takie (wzory powinny być dostępne w biurach agencji oraz na stronie internetowej www.arimr.gov.pl) już można składać. Wspomniana kwota, którą poda w zaświadczeniu kierownik biura, stanowi iloczyn stawki jednolitej płatności obszarowej za 2015 r. (czyli 453,70 zł za hektar) oraz powierzchni działek rolnych, do których rolnik chce otrzymać płatność. Maksymalnie może ona wynieść 636 720 zł minus kwota zaliczki na poczet JPO wypłaconej przez agencję między 16 października a 30 listopada ub.r. Otrzymane zaświadczenie należy dołączyć do składanego w banku wniosku o kredyt –– oczywiście wraz z niezbędnymi oświadczeniami i innymi wymaganymi przez dany bank dokumentami.


Te banki udzielają kredytów


Na razie kredyty te są dostępne w czterech współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa bankach: Banku BGŻ BNP Paribas S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. (bank zrzeszający Banki Spółdzielcze), SGB-Banku S.A. (bank zrzeszający Banki Spółdzielcze) i Krakowskim Banku Spółdzielczym S.A. Lista ta będzie na bieżąco aktualizowana na stronie internetowej agencji. ARiMR przesłał także aneksy umożliwiające rolnikom skorzystanie z takiego kredytu do Raiffeisen Banku Polska S.A., Banku Zachodniego WBK S.A. oraz Pekao S.A. Oczekuje, że banki te wkrótce je podpiszą.

Krzysztof Napierski
gazeta@kurierprzasnyski.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (306) 9 marca 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB