Niedziela, 26 maja 2024

Znamy już Mistrzów Agroligi 2023 [ZDJĘCIA]

2023-09-25 16:10:53 (ost. akt: 2023-09-25 16:15:36)

Autor zdjęcia: .

Podziel się:

21 września w Zalesie Mazury Active & Spa odbyła się Gala Finałowa Konkursu Agroliga 2023. Była to już 31 gala, na której w kategorii rolnik spośród siedmiu gospodarstw rolnych wybierano Mistrza i V-ce Mistrza Agroligi, natomiast w kategorii firma Mistrza i V-ce Mistrza wybierano spośród trzech firm.

Gość honorowy – Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

– Cieszę się, że dziś w tak kameralnym, prawie rodzinnym gronie możemy spotkać i poznać bliżej tych najlepszych pod względem uzyskiwanych plonów, wydajności i produkcji zwierzęcej, przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy,
Dbałości o walory estetyczne swoich gospodarstw lub otoczenie swojej firmy.
Serdecznie dziękuję rolnikom i firmom, że przystępują do takich konkursów, ponieważ to nie jest taka prosta sprawa, poddać się tak szczegółowej ocenie z zewnątrz, pokazać co mamy w gospodarstwie, jak funkcjonujemy, jakie wyniki osiągamy. Selekcja jest bardzo skrupulatna, szczegółowa i niewątpliwie wiąże się z dodatkowym stresem, a mimo to wpuszczacie nas państwo do siebie. Przypomnę, że mistrzowie województwa reprezentowali będą nasze województwo na szczeblu krajowym, gdzie zwykle nasi rolnicy i firmy osiągają bardzo duże sukcesy – podkreślił Damian Godziński, dyrektor Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego


Dużą niespodzianką i miłym zaskoczeniem było to, że finalistom nagrody wręczał gość honorowy wydarzenia – Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Laureatami w kategorii rolnik zostali: Józef Wysocki, Agnieszka Tołłoczko – Wróbel, Sebastian Barankiewicz, Łukasz Pergoł i Kamil Chodakowski.
V-ice Mistrzem Agroligi 2023 zostali państwo Krystyna i Rafał Waruszewscy. Prowadzący gospodarstwo w miejscowości Brzozie Lubawskie, w gminie Kurzętnik. Specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Produkcja roślinna prowadzona jest na powierzchni 220 ha, natomiast produkcja zwierzęca to chów i hodowla trzody chlewnej. Gospodarstwo sprzedaje rocznie ok. 1000 warchlaków i 8 tys. tuczników. Właściciele gospodarstwa to ludzie z pasją i ogromnym zaangażowaniem w rolnictwo i wszystko co związane z rolnictwem. Chętnie działają na rzecz lokalnej społeczności, angażując się w organizację takich wydarzeń jak: dożynki, czy festyny wiejskie.


Państwo Maliccy Mistrzami Agroligi 2023

Mistrzami Agroligi 2023 w województwie warmińsko – mazurskim zostali Katarzyna i Daniel Maliccy, właściciele gospodarstwa położonego w miejscowości Komalwy, w gminie Świątki.
Gospodarstwo znane na Warmii i Maurach, bo właścicielka z wielką pasją, oddaniem i zaangażowaniem zajmuję się hodowlą owiec. Stado to 360 sztuk matek owiec, które są w programie rolno – środowiskowo – klimatycznym, ok. 500 szt. rodzących i około 300 sztuk w owczarni. Łącznie stado liczy około 1300 sztuk. Od 6 lat cała produkcja jagniąt sprzedawana jest lokalnie w Rolniczym Handlu Detalicznym i MOL.

Właściciele gospodarstwa doskonale uzupełniają się, bo pan Daniel zajmuje się produkcją roślinną na powierzchni 370 ha uprawia: rzepak, pszenice konwencjonalną, pszenicę orkisz, kukurydzę, bobik, trawy nasienne pozostały areał to łąki, pastwiska i użytki zielone przeznaczone pod potrzeby stada owiec.


Trzech laureatów w kategorii firma

W kategorii firma laureatem został Rolibud – Kamil Gdowik znajdująca się w Lemanach w powiecie szczycieńskim, oferująca 21 usług rolniczych i agrotechnicznych. Pomysł założenia firmy zrodził się w dwóch głowach braci bliźniaków. Jeden z braci inżynier techniki rolniczej i leśnej, drugi – inżynier budownictwa, ale obaj są fanami rolnictwa. Dzięki temu stworzyli tak prężnie działającą firmę świadczącą swoje usługi na terenie całego kraju.

V-ce Mistrzem Agroligi 2023 został Zakład Metalowy "Agromasz" Janusz Gruszczewski z Mrągowa. Pierwotnie świadczący usługi w zakresie napraw sprzętu rolniczego oraz produkcji drobnych elementów w ramach kooperacji dla okolicznych firm. Z czasem rozszerzono profil działalności o produkcję eksportową urządzeń do przeróbki i zagospodarowania gnojowicy.

Mistrzem Agroligi 2023 w kategorii Firma został Tymbark – MWS Sp. z o.o. oddział w Olsztynku, zakład o powierzchni 23 ha, zatrudniający blisko 750 osób. Prowadzący działalność związaną z szeroko pojętym przetwórstwem owoców i warzyw zarówno świeżych, jak i mrożonych oraz półproduktów owocowych i warzywnych (przeciery, koncentraty).

Monika Kopaczel – RadziulewiczPolub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB