Piątek, 21 czerwca 2024

Nawadnianie ogrodu pompą akumulatorową – wybór sprzętu i instalacja

2023-03-01 18:44:31 (ost. akt: 2023-03-01 18:59:47) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Nawadnianie ogrodu to jedna z najważniejszych czynności, jeśli chodzi o pielęgnację otoczenia domu. Dzięki niej kwiaty i inne rośliny będą miały zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju, co sprawi, że Twoja posesja będzie pięknie się prezentowała. Aby ułatwić sobie pracę, warto zainwestować w system złożony z pompy wodnej. Sprawdź, z czego jest on zbudowany i jakie daje korzyści w trakcie użytkowania.

Skąd wziąć wodę do nawadniania ogrodu? 
Jeśli interesuje Cię, jak zaplanować nawadnianie ogrodu, w pierwszej kolejności zastanów się, skąd możesz czerpać wodę. Jest kilka sposobów, a jednym z najczęściej stosowanych jest deszczówka. To rozwiązanie, które:
• jest bardzo ekonomiczne oraz ekologiczne, gdyż pozwala na ograniczenie zużycia kranówki,
• wymaga montażu pojemników, które znajdują się pod lub nad ziemią i do których woda spływa rynnami – można również rozstawić w ogrodzie różne naczynia oraz wiadra, a nawet starą wannę.

System nawadniania ogrodu może być oparty również o studnię. Najlepiej, jeśli już ją posiadasz, gdyż inwestycja wiąże się ze sporymi kosztami. Poza tym nie wszędzie możliwe jest korzystanie ze studni – dotyczy to na przykład gruntów, które nie przepuszczają wody, czyli gliny oraz iłów.

Jakie są jeszcze inne sposoby na nawadnianie ogrodu? Dotyczy to korzystania z wody pochodzącej z:
• otwartych zbiorników i cieków, takich jak jezioro czy rzeka – trzeba jednak mieć świadomość, że taka woda może być słabej jakości, a także zawierać chemiczne czy biologiczne zanieczyszczenia,
• wodociągu, który zwykle gwarantuje dobre parametry wody, jednak ze względu na obecność chloru, nie jest to rozwiązanie polecane do podlewania roślin.

Aby system nawadniający ogród był efektywnie wykorzystywany, konieczne jest stworzenie odpowiedniej instalacji. Dzięki niej można wydajnie czerpać wodę z pojemników. Służy do tego pompa wodna ogrodowa.

Instalacja systemu nawadniania ogrodu


Jak zaplanować nawadnianie ogrodu? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce wykorzystywać do podlewania roślin wodę pochodzącą z opadów albo ze studni. Pierwszym etapem jest wyznaczenie stref zraszania. W tym celu warto sporządzić plan ogrodu, uwzględniając położenie domu oraz różnych elementów znajdujących się na działce (altana, grillowisko, rabaty kwiatowe). Dzięki temu ustalisz, gdzie będą zlokalizowane:
• studzienki przyłączeniowe, służące do wykonywania kontroli stanu instalacji, a także ewentualnych napraw oraz regulacji,
• rury zasilające – najczęściej są one wykonane z polietylenu, który zapewnia odpowiednią elastyczność; ich optymalna średnica to 20–25 mm.

Odpowiedni plan jest niezbędny także po to, aby wyznaczyć położenie zraszaczy. Warto zastosować dwa rodzaje urządzeń, a więc:
• statyczne, których promień zraszania wynosi 5 m – rozprowadzają one wodę na wycinku koła (90–180°), dlatego można je umieścić w narożnikach ogrodzenia czy tarasu,
• rotacyjne (turbinowe) – promień zraszania to 10 m; sprzęty mogą pracować pod kątem  360°, dlatego warto je ustawić w centrum trawnika.

Najpierw ustal lokalizację zraszaczy rotacyjnych, a dopiero później przejdź do statycznych. W przypadku, gdy system nawadniania ogrodu obejmuje dużą powierzchnię, warto go podzielić na sekcje, w których znajduje się od 3 do 5 zraszaczy. Podczas planowania miejsca ich montażu przyda się cyrkiel. Zadbaj o to, aby okręgi nieznacznie na siebie nachodziły – ewentualne puste przestrzenie, na skutek migracji wody w glebie, i tak zostaną nawodnione.

Aby zbudować instalację, pozwalającą na nawadnianie ogrodu, należy wykopać rowki. Pamiętaj, że:
• ich optymalna głębokość to 30 cm – głębszy otwór jest potrzebny tam, gdzie znajdą się zraszacze; warto w nim umieścić żwir, który ułatwi regulację urządzeń,
• w uzyskaniu równej linii pomoże Ci sznurek rozciągnięty między poszczególnymi punktami instalacji,
• jeśli system jest montowany na już istniejącym trawniku, darń można wyciąć, co później pozwoli ją wykorzystać do zamaskowania rowków.

Następny krok to osadzenie rur zasilających. Niezbędny jest ponadto montaż:
• trójników – służą one do połączenia zraszaczy z rurami,
• korków, które umożliwiają zamknięcie oraz przepłukiwanie systemu nawadniania ogrodu,
• kolanek – pozwalają one na zmianę kierunku rury.

Końcowe etapy to instalacja zraszaczy, a także założenie systemu sterowania – może on działać albo ręcznie, za pomocą zwykłych zaworów, albo automatycznie, przy wykorzystaniu sterownika. Ten drugi sposób zapewni większy komfort podczas obsługi instalacji, przy czym warto zastosować czujnik opadów oraz wilgotności.

Pompy akumulatorowe i system nawadniania deszczówką


https://m.wm.pl/2023/03/orig/1-9-962105.jpg

Jeśli interesuje Cię wykorzystywanie wody opadowej, niezbędna będzie pompa do nawadniania ogrodu. Najlepiej wybrać urządzenie, które jest łatwe w obsłudze, a jednocześnie wydajne. Odpowiednimi parametrami cechuje się akumulatorowy sprzęt RYOBI.


Teleskopowa bezprzewodowa pompa ogrodowa do wody RYOBI


Szybkie podlewanie ogrodu jest możliwe w sytuacji, gdy sięgniesz po niezwykle użyteczny sprzęt, jakim jest teleskopowa pompa ogrodowa RYOBI. Wykorzystasz ją nie tylko do transferu deszczówki i nawadniania roślin, ale również:
• udrożnienia zatkanej wanny czy zlewu,
• opróżnienia wody z zalanego pomieszczenia, a także z basenu czy oczka wodnego.

Aby za pomocą takiej pompy stworzyć system nawadniania ogrodu, wystarczy ją powiesić na haku znajdującym się na beczce. Duże natężenie przepływu zapewnia dołączony do sprzętu wąż wylotowy. W razie potrzeby, na przykład gdy brakuje deszczówki, specjalny adapter umożliwia podłączenie do kranu w domu.

Taka pompa do nawadniania ogrodu jest komfortowa w obsłudze, o czym decyduje:
• regulowany drążek teleskopowy,
• zintegrowany filtr, blokujący większe zanieczyszczenia,
• funkcja timera, dzięki której możesz pozostawić pompę bez nadzoru przez 5, 10 lub 15 minut,
• technologia Auto Run Dry, automatycznie wyłączająca urządzenie po 30 sekundach pracy na sucho, co zapobiega to uszkodzeniu sprzętu.

Kompaktowe wymiary, niewielka waga oraz bezprzewodowość zapewniają dużą mobilność, a także łatwy transport. Dużym atutem jest system ONE+™, w ramach którego jeden akumulator wykorzystasz w wielu sprzętach RYOBI.

Bezprzewodowa pompa wodna do transferu wody RYOBI


https://m.wm.pl/2023/03/orig/2-9-962106.jpg

W ramach systemu nawadniania warta uwagi jest również pompa ogrodowa do wody RYOBI, która odznacza się:
1. dużą szybkością przepływu wody, na poziomie 1 500 litrów na godzinę,
2. możliwością pompowania wody do wysokości 14 metrów, co pozwala na użytkowanie sprzętu nie tylko w przypadku deszczówki, ale również wody pochodzącej ze studni.

Wydajny akumulator pozwala na przepompowanie do 1 000 litrów wody na jednym zasilaniu. Efektem jest znaczne usprawnienie prac prowadzonych w ogrodzie.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB