Piątek, 21 czerwca 2024

Ostatnia szansa na 50% dotacji do instalacji fotowoltaicznej dla rolników!

2023-01-20 08:08:28 (ost. akt: 2023-01-20 08:09:07)

Podziel się:


Montaż instalacji fotowoltaicznej od wielu lat jest uznawany za najszybszy i najprostszy sposób na optymalizację kosztów zakupu energii elektrycznej. Ze względu na możliwości otrzymania licznych dotacji oraz ulg, do tej pory na taką inwestycję decydowali się przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych oraz przedsiębiorcy. Jak wspomina Pan Maciej Ossowski – prezes firmy Sun Invest – druga połowa 2022 roku oraz początek 2023 przyniósł zmiany, które są zauważalne w profilu Klientów branży fotowoltaicznej. Podwyżki cen prądu motywują do działania rolników i małych producentów żywności do podejmowania radykalnych kroków w optymalizacji wszelkich kosztów, w tym oczywiście kosztów energii elektrycznej. Patrząc z perspektywy doświadczonej firmy, która od blisko 10 lat doradza rolnikom i realizuje na ich potrzeby inwestycje w odnawialne źródła energii, możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że z tygodnia na tydzień odbieramy coraz więcej telefonów właśnie od rolników, którzy chcieliby zainwestować swoje środki w instalację fotowoltaiczną, która zabezpieczy ich gospodarstwo przed drastycznymi wzrostami cen prądu.
Początek tego roku przyniósł rolnikom zainteresowanym montażem instalacji fotowoltaicznej bardzo dobre wiadomości. Ich autorem jest Ministerstwo Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które to ze środków przeznaczonych na PROW 2014-2020 rozdysponuje pokaźną kwotę na dotację inwestycji w odnawialne źródła energii. Stopień dofinansowania to aż 50% kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej co bezsprzecznie sprawia, że montaż paneli przez rolników stał się teraz niebywałą okazją cenową, o której do niedawna można było tylko pomarzyć (Młodzi rolnicy mogą liczyć na jeszcze większą dotację, sięgającą 60%). Oczywiście otrzymanie dotacji to proces, który uzależniony jest od wielu czynników i założeń programowych, dlatego analizę możliwości pozyskania środków warto powierzyć specjalistom, takim jak firma Sun Invest Sp. z o.o. z Olsztyna.
Autorzy tego projektu wzięli również pod uwagę znaczne potrzeby energetyczne rolników. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, dotacją można objąć instalacje fotowoltaiczne nawet o mocy 50 kilowatopików. Jak można dowiedzieć się od Prezesa spółki, taka instalacja jest w stanie w skali roku wyprodukować ponad 50 000 kWh energii elektrycznej, której wartość na ten moment to około 35 000 złotych w rachunkach za prąd. Biorąc jednak pod uwagę podwyżki zapowiadane przez operatorów sieci, wartość tej energii jeszcze w tym roku może zbliżyć się nawet do 50 000zł, co z pewnością będzie dużym obciążeniem każdego gospodarza.


Czytając powyższe dane nie trudno ocenić, że montaż instalacji fotowoltaicznej to na ten moment najprostszy i najszybszy sposób na nie tylko uniknięcie podwyżek cen prądu, ale również szansa na znaczne zredukowani kosztów jej zakupu na obecne i przyszłe lata. Dodatkowo możliwość pozyskania 50% dotacji na zakupu i montażu takiej instalacji staje się więc okazją, obok której nie można przejść obojętnie, bo taka druga szansa, może się po prostu szybko nie pojawić.
Jak wynika z informacji otrzymanych z Ministerstwa Rolnictwa, każdy rolnik, który chce skorzystać z dotacji, musi dość szybko zacząć działać. Nabór wniosków nie będzie rozłożony w czasie i potrwa zaledwie miesiąc, począwszy od 31 stycznia 2023 roku.

Jako doświadczona firma w pozyskiwaniu takich dotacji, już od jakiegoś czasu pracujemy nad nowymi szansami dla rolników. Naszym głównym celem było przygotowanie się merytorycznie do wzmożonej obsługi klientów. Zależy nam, żeby każdy rolnik z północnej Polski znalazł u nas profesjonalne wsparcie doradcze w zakresie pozyskania tego dofinansowania a w kolejnym etapie, w poprowadzeniu całej inwestycji od A do Z.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB