środa, 7 grudnia 2022

Pogoda sprzyjała świętowaniu

2022-09-11 13:30:00 (ost. akt: 2022-09-11 13:39:14)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Podziel się:

Swoje święto plonów powiat lidzbarski obchodził w sobotę 3 września w Pilniku pod Lidzbarkiem Warmińskim. Połączono je w dożynkami gminnymi.

Uroczystości połączono z dożynkami gminy Lidzbark Warmiński. Rozpoczęły się tradycyjnie dziękczynną mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pilniku, podczas której rolnicy i ich goście dziękowali Bogu za tegoroczne plony.

Po mszy barwny korowód prowadziły mażoretki ubrane w barwy polskiej flagi narodowej. Za nimi kroczyła gminna orkiestra dęta, która nadawała ton przemarszu oraz zespoły ludowe i pozostali uczestnicy, którzy w tym roku wyjątkowo dopisali.

Wszyscy udali się na plac sportowo-rekreacyjny pod Gminne Centrum Kultury w Pilniku. Tam odprawiono ceremoniał dożynkowy z udziałem Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego, ZL „Furman” z Kraszewa oraz Kapeli Rogóżanie, jak nietrudno się domyślić z Rogóża.

Starostowie Dożynek Agnieszka i Mariusz Szałajowie z Runowa przekazali bochen dożynkowego chleba, upieczonego z tegorocznych plonów staroście powiatu lidzbarskiego Janowi Harhajowi i wójtowi Gminy Lidzbark Warmiński Fabianowi Andrukajtisowi do podzielenia i rozdania uczestnikom uroczystości.

Wykonaniem Hymnu Narodowego zachwyciła sześcioletnia Ewa Galuch.
Ważnym momentem święta plonów było wyróżnienie przez starostę lidzbarskiego rolników za szczególne osiągnięcia w prowadzeniu swoich gospodarstw.

Wyróżnieni to: Zbigniew i Jolanta Mazurek z Henrykowa, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Prodrol" Spółka z o.o., Lesław i Halina Stolarscy z Blanek, Krzysztof i Anna Baraniak z Sarnowa, Marek Święcki z Wilczkowa, Mateusz Pilas z Lubomina, Patryk i Patrycja Alchimowicz z Naprat oraz Jan i Irena Maruszczak z Kiwit.

Podczas dożynek ogłoszono też wyniki kilku konkursów, w tym „na najestetyczniejszą wieś”, który wygrała Kochanówka, czy na najładniejsze stoisko dożynkowe. W tym przypadku zwycięstwo należało do Wilczkowa.

Natomiast najpiękniejszy wieniec, według jury, wykonało sołectwo Kraszewo. Z wygranymi łączyły się nagrody pieniężne, co oczywiście bardzo ucieszyło laureatów.

Wśród gości tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych był arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński oraz parlamentarzyści — poseł Jacek Protas i senator Jerzy Wcisła oraz wicemarszałek województwa Miron Sycz, a także przedstawiciele wielu instytucji, organizacji pozarządowych, służb mundurowych i duchowieństwa.

Na placu dożynkowym stanęły stoiska z rękodziełem artystycznym i wyrobami spożywczymi. Była też wystawa sprzętu rolniczego. Nie zabrakło występów artystycznych i innych atrakcji. Święto plonów zakończyła zabawa taneczna. Na szczęście pogoda dopisała.
lubPolub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB