Czwartek, 18 lipca 2024

Ptaki tak, świnie jeszcze nie

2022-05-10 13:04:08 (ost. akt: 2022-05-13 08:30:19)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Podziel się:

W Urzędzie Gminy Grodziczno, odbyło się spotkanie z posłem Zbigniewem Ziejewskim. Tematem była aktualna sytuacja na wsi w związku z ptasią grypą i ASF na terenie gminy Lubawa i powiatu nowomiejskiego.

Zbigniew Ziejewski przedstawił aktualną sytuację związaną z problemem ptasiej grypy i ASF na terenie powiatu nowomiejskiego, iławskiego, działdowskiego i ostródzkiego. To właśnie te powiaty są najbardziej dotknięte chorobami zwierząt. O ile ptasią grypę udało się opanować, zostały wypłacone odszkodowania, tak problem ASF wciąż jest. Wielu hodowców czeka, aż wreszcie zniesiona będzie czerwona strefa. To jednak nie jest takie proste.

— Z ptasią grypą uporaliśmy się w miarę dobrze, odszkodowania zostały wypłacone bardzo szybko — mówił Zbigniew Ziejewski — Poza jednym przypadkiem, wszyscy poszkodowali otrzymali rekompensatę w wysokości takiej jaka być powinna.
Sprawa z ASF jest bardziej złożona. Dariusz Adamski, sołtys Zajączkowa, hodowca trzody pytał w imieniu rolników, kiedy strefy zostaną zniesione, kiedy będzie można zacząć normalnie żyć?

Zbigniew Ziejewski przytoczył sytuację z Radomna, gdy gazowane były zwierzęta, tylko dlatego, że niedaleko było ognisko afrykańskiego pomoru świń. Po spotkaniach z rolnikami jesienią w Skarlinie i Nowym Dworze Bratiańskim, wybrzmiało stanowcze "nie" dla utylizacji zdrowych zwierząt.

— Mówiłem wtedy, że jeżeli 500-600 metrów od ogniska ASF, jest kolejna hodowla to zostawmy to. Zobaczymy co się będzie działo. Lekarz powiatowy i wojewódzki (weterynarii przyp.red.) mówili wtedy, że biorę na siebie odpowiedzialność za to. Jeżeli tam wybuchnie ognisko to wszystkie pomyje wyleją się na mnie — mówił poseł Ziejewski — Udało się, zostawiliśmy te gospodarstwa, nie wybiliśmy tych świń i one są do dziś.

Poseł podkreślił, że zapraszał wiele razy rolników z powiatu nowomiejskiego i iławskiego na posiedzenia Komisji Rolnictwa do Sejmu, aby zobaczyli jak wygląda zderzenie ze stroną rządową.

— Ja jestem posłem opozycyjnym, to co powiem nie zawsze jest wysłuchiwane — mówił poseł Ziejewski — Złożyłem wnioski o zdjęcie stref związanych z ASF. Udało się zdjąć strefy w powiecie iławskim, w gminie Zalewo i Susz. W powiecie działdowskim, także udało się trochę tej strefy zdjąć. Problem jest z Lubawą i powiatem nowomiejskim. Jeżeli szybko zdejmuje się strefy covidowe, to czemu jest taki problem z tymi czerwonymi od ASF? Jeśli w jednej wsi jest ognisko ASF, w hodowli to po co wybijać wszystkie okoliczne? Czy jeśli w bloku jedna osoba miała covid, to pozostałe mieszkania były objęte kwarantanną?

Zbigniew Ziejewski poinformował także, że dziki przestały być zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń. Koła łowieckie sygnalizują, że nie strzelają do dzików bo ich nie ma. To także zawarł we wniosku o zniesienie ograniczeń związanych ze strefą czerwoną. Póki co hodowców obowiązują restrykcje czerwonej strefy ASF, co blokuje hodowlę.

Mapa czerwonej strefy ASF
https://m.wm.pl/2022/05/orig/zrzut-ekranu-2022-05-9-o-12-29-37-848315.jpg

Jak wynika z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, do dnia 20 kwietnia 2022 w całym województwie warmińsko - mazurskim wykryto 140 ognisk ASF u dzików padłych lub odstrzelonych. Dnia 28 marca 2022 3 dziki padłe znalezione zostały w okolicy miejscowości Zajączkowo, gmina Grodziczno.
Na poniedziałek, 16 maja, zaplanowano podobne spotkanie z posłem Robertem Gontarzem, także w Grodzicznie. Zbigniew Ziejewski nie krył rozczarowania, że na spotkaniu 9 maja, nie udało się razem usiąść i porozmawiać.
— Chętnie bym się dowiedział od posła Gontarza, dlaczego tak trudno zdjąć czerwoną strefę. Mamy wiele pytań np. o nawozy. Wierzę, że będzie to możliwe na spotkaniu w kolejny poniedziałek — mówił poseł Ziejewski.

Alina Laskowska


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Christy Walton #3100110 | 45.128.*.* 24 maj 2022 23:45

    Witam, czy szukasz pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia, pożyczki niezabezpieczonej, pożyczki biznesowej, pożyczki hipotecznej, pożyczki samochodowej, pożyczki studenckiej, pożyczki osobistej, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom prywatnym z niskim i rozsądnym oprocentowaniem 2%. Wyślij e-mail na adres: christywalton355@gmail.com

    ! - + odpowiedz na ten komentarz