Sobota, 20 sierpnia 2022

Relacja z podsumowania konkursu AGROLIGA 2021 w województwie warmińsko-mazurskim

2021-10-11 12:57:11 (ost. akt: 2021-10-11 12:59:14) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. partnera / Agroliga

Podziel się:

Gospodarstwo Państwa Małgorzaty i Marka Borkowskich z miejscowości Kocioł Duży powiecie piskim oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Ostoja Natury" z miejscowości Tomaszyn koło Olsztynka to zwycięscy tegorocznej edycji prestiżowego konkursu AgroLiga w województwie warmińsko-mazurskim. Realizowana w ramach operacji „Konkurs AGROLIGA 2020 i 2021 – etap wojewódzki”

Tegoroczny eliminacje konkurs AgroLiga 2021 rozstrzygane są na dwóch szczeblach – wojewódzkim i krajowym. Wojewódzki etap konkursu organizowany był przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie we współpracy z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, natomiast etap krajowy przez Redakcję Audycji Programu 1 TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesów: TVP S.A., ARiMR, KOWR i KRUS.

Konkurs AgroLiga 2021 Etap wojewódzki finansowany był z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Ogólnopolski Konkurs AgroLiga prezentuje dorobek rolnictwa i firm funkcjonujących w branży rolniczej z podziałem na poszczególne województwa. Laureaci w obydwu kategoriach to najlepsi rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy są liderami w poszczególnych województwach, osiągają wysokie rezultaty produkcyjne i ekonomiczne, rozwijają działalność z wykorzystaniem funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życiu lokalnej społeczności. Uczestnictwo w konkursie to prestiż w branży, zaś bycie laureatem – ogromny sukces oraz świadectwo pomysłowości i kreatywności w poszukiwaniu nowych rozwiązań produkcyjnych.

Fot. mat. partnera / Agroliga

Przy wyborze Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego w obu kategoriach komisja powołana przez Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie Pana Damiana Godzińskiego brała również pod uwagę: bezpieczeństwo pracy oraz estetykę obejścia i otoczenia gospodarstwa lub firmy.

Tegoroczna Gala, podsumowująca wojewódzki etap konkursu AgroLiga odbyła się 28 września w Hotelu Zamek Ryn. Podczas uroczystego finału organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie nie zabrakło przemówień, gratulacji i podziękowań. Zaprezentowano mistrzów i wicemistrzów w kategorii rolnik i firma z województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego, ukazując najlepsze wzorce, dobre praktyki oraz innowacyjne rozwiązania laureatów. Podczas Gali wygłoszono prelekcję dotyczącą zarządzania w sektorze rolnym oraz możliwość wzrostu konkurencyjności, innowacyjności oraz wprowadzanie nowych rozwiązań w rolnictwie, którą przeprowadziła dr hab. Katarzyna Brodzińska z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
Gala konkursu AgroLiga tradycyjnie zgromadziła najlepszych przedsiębiorczych rolników i przedstawicieli firm najprężniej rozwijających się, z obszaru rolnictwa, a także przedstawiciele instytucji, które promują oraz wspierają ich osiągnięcia. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz naszego województwa, dyrektorów instytucji rolniczych, przedstawicieli banków, firm z branży rolno-spożywczej oraz najlepszych rolników z województwa warmińsko-mazurskiego.

Na podstawie przeprowadzonych wizytacji w gospodarstwach i firmach oraz dostępnej dokumentacji i rozeznania komisja konkursowa „AgroLiga 2021” podjęła decyzję o przyznaniu następujących miejsc:

Kategoria ROLNIK


Mistrz AgroLigi 2021
Marek Borkowski wspólnie z małżonką Małgorzatą prowadzą gospodarstwo w pięknie położonej miejscowości Kocioł Duży w powiecie piskim. Głównym kierunkiem produkcji jest chów bydła mlecznego z nastawieniem na produkcję mleka wysokiej jakości. Całość produkcji roślinnej na którą składa się uprawa kukurydzy i lucerny przeznaczona jest na pokrycie potrzeb żywieniowych zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie. Obecnie w gospodarstwie utrzymywanych jest 120 krów, przy wydajności jednej sztuki 10 tys. litrów mleka na rok. Chętnie korzystają z fundusz unijnych dzięki czemu wybudowano nowoczesną oborę oraz na bieżąco modernizują jest park maszynowy.

V-ce Mistrz AgroLiga 2021
Agnieszka i Robert Pucer
Gospodarstwo Pasieczne Bartnik Mazurski prowadzone przez Agnieszkę i Roberta Pucer w miejscowości Gnatowo powiat Kętrzyn ukierunkowane jest na prowadzenie pasiek pszczelich. Obecnie posiadają 2 tysiące rodzin pszczelich oraz 60ha ziemi, na której uprawiana jest malina staropolskich odmian, prowadzona w systemie ekologicznym pod kątem pożytku pszczelego. Od 2012 roku miody są wpisane na listę produktów tradycyjnych. Gospodarstwo uczestniczy w krajowej sieci zagród edukacyjnych. Dzięki temu szczerzy zdobytą wiedzę i doświadczenie wśród szerokiej rzeczy dzieci, młodzieży i dorosłych.

Fot. mat. partnera / Agroliga

Kategoria FIRMA


Mistrz AgroLigi 2021
Rolnicza spółdzielnia Produkcyjna „Ostoja Natury” z miejscowości Tomaszyn koło Olsztynka. Firma zrzeszająca grupę producentów wykorzystuje ekologiczne metody produkcji żywności wysokiej jakości, która jest później dostarczana bezpośrednio do klientów za pośrednictwem platformy sprzedażowej, która nie wymaga udziału pośredników. Idea produkcji i sprzedaży w systemie „z pola do stołu” została wdrożona już w pierwszym roku poprzez stworzenie i zorganizowanie platformy BIOHub. Podstawowym jej celem jest rozbudowa i popularyzacja krótkiego łańcucha dostaw żywności. W ubiegłym roku Ostoja Natury znalazła się w gronie 16 wiosek z całej Europy, które wybrane zostały do projektu Smart Rural 21.

V-ce Mistrz AgroLigi 2021
F.H.U „Animar” z siedzibą w Kiwitach powiat lidzbarski to firma rodzinna. Zajmuje się handlem zbóż, rzepaku, łubinu, bobiku, kukurydzy i grochu. Dodatkowo poszerzyła swoją usługi o transport, sprzedaż nawozów oraz wapna nawozowego.
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie składa gratulacje i wyrazy uznania dla laureatów oraz mistrzów i wicemistrzów konkursu Agroliga z województwa warmińsko-mazurskiego oraz życzy dalszych sukcesów, satysfakcji oraz mobilizacji do dalszej pracy.
Mistrzowie warmińsko-mazurskiej edycji konkursu Agroliga w kategorii Rolnik i Firma zmierzą się ze zwycięzcami z innych województw na szczeblu krajowym. Wyniki poznamy w przyszłym roku. Wszystkim życzymy powodzenia i cierpliwości w oczekiwaniu na zwycięzcę krajowego.
Za treść merytoryczną odpowiada Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

mgr inż. Agnieszka Sołtysiak
Kierownik Działu Technologii Produkcji przy Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

https://m.wm.pl/2021/10/orig/glowka-bez-ue-776608.jpg

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB