środa, 7 grudnia 2022

Targi to oznaka powracającej normalności

2021-09-05 19:40:47 (ost. akt: 2021-09-05 19:51:55)

Autor zdjęcia: .

Podziel się:

4 – 5 września Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie po raz XXVII gościł rolników, producentów maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, producentów rozsady warzyw i owoców, sadowników i producentów lokalnej żywności oraz licznych mieszkańców Olsztyna. Wrześniowe Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” na stałe zagościły w kalendarzu imprez odbywających się w województwie warmińsko – mazurskim. Warto dodać, że olsztyńskie targi są wydarzeniem o zasięgu krajowym, nad którym patronat honorowy sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wojewoda warmińsko – mazurski.

Wspólna odpowiedzialność i wspólne bezpieczeństwo


Na zakończenie pierwszego dnia targów odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody warmińsko–mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Damiana Godzińskiego, dyrektora warmińsko– mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, organizatora targów.
W pierwszych słowach dyrektor, Damian Godziński, wyraził swoją radość i entuzjazm, że po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią można wrócić do ulubionych zajęć, czyli bezpośredniego kontaktu z rolnikami, mieszkańcami obszarów wiejskich, oraz z mieszkańcami Olsztyna, którzy zawsze chętnie i bardzo licznie odwiedzają jesienne i wiosenne targi organizowane na terenie ośrodka przy ulicy Jagiellońskiej w Olsztynie.
Wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki dodał, że powrót takich imprez to znak powracającej normalności. Przygotowanie targów to zaangażowanie, wysiłek i praca wielu osób, dzięki, którym dziś pomimo wciąż trwającej pandemii możemy spotkać się i uczestniczyć w targach w sposób bezpieczny zarówno dla wystawców jak i dla zwiedzających.
Podczas swojego wystąpienia Artur Chojecki, zaapelował także do mieszkańców regionu o zaszczepienie się przeciw COVID-19, kto jeszcze tego nie zrobił, bo tylko od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, czy będziemy mogli w pełni powrócić do normalnego życia społecznego. I czy gospodarka, którą w ramach programu Polski Ład chcemy odbudowywać będzie odbudowywać się w taki sposób, jakiego sobie wszyscy życzymy. Warto szukać mobilnych punktów szczepień podczas licznych spotkań dożynkowych, które jeszcze we wrześniu przed nami zachęcał wojewoda warmińsko – mazurski.


Mamy powody do dumy


Artur Chojecki, podkreślał, że związki mieszkańców miast i wsi są bardzo ścisłe ponieważ mieszkańcy miast zawdzięczają zdrową i dobrą żywność mieszkańcom wsi, rolnikom. A z żywności produkowanej w naszym województwie jesteśmy bardzo dumni, bo jest to żywność zdrowa i żywność wysokiej jakości.
Możliwość uczestniczenia w takich targach zapoznania się nowymi technologiami w rolnictwie, podejrzenie nowych rozwiązań, które stosują rolnicy w naszym regionie to dopiero połowa.

Drugą część i efekty ciężkiej pracy rolników, widzimy na stoiskach w postaci produktów rolnych, w postaci żywności. Wojewoda wielokrotnie podkreślał, że my wszyscy mieszkańcy Warmii i Mazur mamy powody do dumy, że tak wielu producentów zdrowej żywności jest w naszym województwie. I za to za pośrednictwem lokalnych mediów serdecznie dziękował rolnikom i producentom żywności z Warmii i Mazur.

Rolnik i konsument duet idealny


Podczas konferencji prasowej dyrektor WMODR podkreślał, że dla ośrodka zawsze najważniejszy jest rolnik i konsument, bo jedno bez drugiego nie istnieje i nie funkcjonuje. Konsumenci w dzisiejszych czasach są bardzo świadomi, więc coraz częściej szukają dobrej, zdrowej i przede wszystkim bezpiecznej żywności. Żywności wysokiej jakości, a taką właśnie żywność produkują producenci na Warmii i Mazurach. Warto przypomnieć, że w naszym województwie mamy bardzo dużo gospodarstw ekologicznych, niektóre z nich prezentowały swoje wyroby podczas tegorocznych targów.

Celem targów organizowanych przez WMODR niezmiennie od lat jest promocja rolnictwa, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej i regionalnej, jak również kultywowanie tradycji regionalnej województwa i promocja województwa warmińsko – mazurskiego.
Damian Godziński, podczas konferencji przypomniał, że ośrodek prowadzi także współpracę z dużymi instytucjami, ze szkołami średnimi, bo bardzo ważne jest to żeby wiązać doradztwo z nauką i z praktyką.

– Chcemy żeby młodzież uczęszczająca do szkół średnich rolniczych wiedziała, na co może liczyć za 3 – 4 lata, w jakim kierunku może się rozwijać i kształcić. Dlatego też, ściśle współpracujemy z Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie żeby młodzież kończąc szkoły średnie mogła kontynuować naukę i zdobywać dalsze doświadczenie na studiach wyższych. Dodam, że z otwartymi ramionami czekamy na absolwentów tej uczelni i chętnie przyjmujemy ich do swoich szeregów – wyjaśnił dyrektor WMODR w Olsztynie.

Misją ośrodka jest transfer wiedzy pomiędzy praktyką, a nauką i między innymi stąd te targi.


Trzeba pamiętać, że targi to nie tylko ekspozycje, które możemy odwiedzać i miło spędzony czas, ale to także nawiązywanie nowych kontaktów, wymiana wiedzy, doświadczeń i spostrzeżeń między podmiotami.
Monika Kopaczel - Radziulewicz

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB