Czwartek, 18 lipca 2024

Cyfryzacja ARiMR – nowoczesne narzędzia służą rolnikom

2020-06-30 15:28:57 (ost. akt: 2020-06-30 15:33:53)

Autor zdjęcia: fot. ARiMR

Podziel się:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadza kolejny przyjazny produkt, dopasowany do potrzeb użytkowników. Nowa aplikacja mobilna umożliwi załatwienie wielu spraw w Agencji bez wizyty w biurze powiatowym czy oddziale regionalnym.

ARiMR powstała ponad 25 lat temu, by przekazywać polskim rolnikom i producentom rolnym unijne fundusze i środki z pomocy krajowej. W tym czasie rozdysponowała już ponad 330 miliardów złotych wykorzystanych na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Tak duża pomoc finansowa wymaga wiele pracy
i zaangażowania, zarówno ze strony pracowników Agencji obsługujących wnioski, jak i beneficjentów, którzy dokładają starań, by poprawnie je złożyć.

Płatności bezpośrednie i płatności
obszarowe PROW – aplikacja
eWniosekPlus

Do przeszłości odchodzi coroczne wypełnianie papierowych formularzy, by otrzymać najpopularniejsze dopłaty. Teraz można skorzystać z przyjaznej aplikacji eWniosekPlus, zamieszczonej na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Służy ona do składania wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe PROW. Ułatwienie polega na tym, że udostępniony jest już wstępnie wypełniony wniosek. Zawarte
w nim dane pochodzą z wniosku złożonego w poprzednim roku. Rolnicy, którzy wcześniej założyli indywidualne konto na stronie Agencji, po zalogowaniu się do aplikacji, zaczynają wypełnianie od wyrysowania upraw na spersonalizowanych działkach referencyjnych (ewidencyjnych). Potem zaznaczają płatność, o którą się ubiegają, i dodają niezbędne załączniki. Nie trzeba wpisywać wszystkich danych alfanumerycznych, ponieważ aplikacja uzupełnia je sama. Bardzo pomaga funkcja informująca rolnika o ewentualnych brakach i błędach kontroli krzyżowych. Oczywistym ułatwieniem jest możliwość wykonania wszystkich czynności z domu, na własnym komputerze i we własnym tempie.
Rejestracja zwierząt
za pośrednictwem
portalu IRZplus

Portal IRZplus jest aplikacją udostępnioną przez ARiMR posiadaczom zwierząt gospodarskich. Umożliwia składanie zgłoszeń zwierząt w formie elektronicznej bezpośrednio do systemu IRZ. Pod adresem www.arimr.gov.pl, w zakładce IRZ można przeglądać dane dotyczące siedzib stad, zwierząt w siedzibach stada oraz zdarzenia zwierzęce zgłoszone przez użytkownika portalu. Informacje są aktualizowane co 24 h, co oznacza, że dane wprowadzone jednego dnia powinny być widoczne w ramach przeglądu w następnym dniu po przetworzeniu informacji przez system ARiMR.
Aby korzystać z portalu IRZplus, wystarczy założyć konto użytkownika portalu, a następnie zalogować się na stronie internetowej (https://irz.arimr.gov.pl) loginem i hasłem uzyskanym z ARiMR w procesie nadawania uprawnień. Osoby fizyczne mogą zalogować się przy użyciu loginu i hasła z aplikacji eWniosekPlus.

Portal IRZplus umożliwia:
• wgląd do danych swojej siedziby stada,
• przegląd danych zwierząt znajdujących się w siedzibie stada,
• przegląd zgłoszonych zdarzeń,
• składanie zgłoszeń informujących ARiMR o przemieszczeniach zwierząt,
• składanie zapotrzebowania na kolczyki z numerami dla bydła,
owiec i kóz lub ich duplikatów,
• zamawianie duplikatów paszportówdla bydła,
• sprawdzanie złożonych przez siebie dyspozycji,
• import danych z komputera użytkownika,
• eksport danych z portalu IRZplus,
• wydruki przeglądanych w portalu danych,
• zgłoszenie dodatkowego oznakowania lochy i jego zmianę,
• przegląd rejestru posiadanych loch w siedzibie stada.

Zgłoszenia w portalu IRZplus dokonuje się poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza, który trzeba uzupełnić tak samo jak jego wersję papierową. Mechanizmem weryfikującym poprawność i kompletność wprowadzanych danych jest przycisk „Weryfikuj”. W przypadku wystąpienia błędów portal wyświetli ich listę. Zatwierdzenie wypełnionego formularza jest równoznaczne z wysłaniem dyspozycji zgłoszenia. Dopiero jej status „Rozpatrzona pozytywnie” oznacza, że zgłoszenie zostało zatwierdzone w systemie ARiMR.

Czas na nowe – mobilna aplikacja
na smartfony

Aktualnie testowane jest kolejne innowacyjne narzędzie, którym jest nowa aplikacja na smartfony. Została opracowana, aby stać się platformą do kontaktów między Agencją a rolnikami. Za jej pomocą rolnik będzie mógł przesłać do Agencji potrzebne fotografie dokumentów lub zdjęcia swoich gruntów i upraw. Ci, którzy zdecydują sięskorzystać z tego narzędzia, nie będą potrzebowali wezwań i papierowych pism oraz osobistych wizyty w placówkach Agencji.

Jak aplikacja ma działać
w praktyce?

Rolnik otrzyma na smartfon informację od ARiMR np. o potrzebie wykonania zdjęcia działki. Powinien wtedy zalogować się do aplikacji – docelowo za pomocą danych z eWnioskuPlus – by wejść w przesłane mu przez pracownika ARiMR zadanie,
w ramach którego został poproszony o wykonanie zdjęcia. W zadaniu znajdzie szczegółową instrukcję: co za pośrednictwem telefonu ma sfotografować, ile zdjęć zrobić, z jakiego miejsca na polu i w jakim kierunku ma wykonać fotografię, która będzie geotagowana, czyli będzie zawierała dane o współrzędnych geograficznych. Na koniec zrobione przez siebie zdjęcia rolnik prześle za pośrednictwem aplikacji do Agencji, gdzie nastąpi ocena poprawności ich wykonania. By móc korzystać z aplikacji mobilnej, potrzebny będzie smartfon posiadający system Android lub iOS.
Zanim aplikacja zostanie udostępniona wszystkim rolnikom, co jest planowane na wrzesień br., jej możliwości zostaną sprawdzone na przełomie czerwca i lipca w pilotażowych testach na terenie trzech województw: wielkopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Aplikacja mobilna na smartfony dla rolników – obok aplikacji eWniosekPlus, portalu IRZplus czy modułu eLZP – to kolejny projekt, który jest efektem realizowanej przez ARiMR strategii Agencja 4.0.

W maju 2018 r. przyznano Agencji główną nagrodę za „innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public”. Organizatorzy konferencji poświęconej oprogramowaniu i idei open source, przyznając tę nagrodę, docenili zaangażowanie ARiMR w rozwiązania będące znakomitą alternatywą dla oprogramowania zamkniętego, tworzonego przez gigantów rynku informatycznego.
Okres pandemii okazał się praktycznym sprawdzianem dla funkcjonowania Agencji w sytuacji kryzysu. Sprawne działanie stało się możliwe właśnie dzięki wprowadzeniu technologii cyfrowych. Należy podkreślić fakt, że ARiMR realizuje ten proces własnymi siłami. Skutkuje to mniejszymi nakładami finansowymi i oszczędnością czasu.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pivot #2960251 | 89.64.*.* 16 sie 2020 14:49

    Zastrzezone dane osobowe - nie kazdy czycha na niewinnosc (Kaczor albo Lukasiewicz) ale w takiej sytuacji najlepiej rzucac zza osoby ktora zajmuje sie ksiazka telefoniczna i nikomu nie wolno sie z tego smiac.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz