środa, 8 grudnia 2021

Rzepak ozimy Siarka i wapno dla lepszych plonów

2018-08-08 16:20:49 (ost. akt: 2018-08-08 14:23:46)

Autor zdjęcia: fot.pixabay

Podziel się:

Jak sprawić, by zbiory rzepaku ozimego były większe? Zapewnić roślinie właściwą ilość odpowiednich składników mineralnych. To akurat zboże potrzebuje przede wszystkim dużo siarki – trzeba dostarczyć ok. 40 kilogramów tlenku siarki (II) na hektar uprawy, by wyprodukować 1 tonę nasion. Prawidłowy wzrost korzeni i pędów naziemnych rzepaku pozwoli utrzymać także wapń.

O dostarczenie roślinie odpowiedniej ilości siarki mineralnej powinni się zatroszczyć zwłaszcza ci rolnicy, którzy swoje uprawy prowadzą na glebach lekkich, podatnych na wymywanie jonów siarczanowych, oraz farmerzy nawożący uprawy dużymi ilościami azotu (siarka wspomaga jego pobieranie). Niedobory siarki można zaobserwować także po obfitych i długotrwałych opadach deszczu – powinno się je wówczas uzupełnić.
Dzięki wspomnianej już poprawie efektywności wykorzystania azotu, siarka zauważalnie zwiększa plonowanie roślin. Poprawia też jakość plonów, co możemy obserwować nie tylko w przypadku rzepaku i innych roślin oleistych (powoduje wzrost zawartości tłuszczu i białka w nasionach), ale też na przykład ziemniaków (przyrost skrobi), buraków cukrowych (zwiększenie ilości sacharozy), zbóż przeznaczanych na mąkę (wzrost zawartości glutenu) czy też jęczmienia browarnego i roślin warzywnych (zmniejszenie zawartości azotu).
Siarka poprawia gospodarkę węglowodanami w okresie wczesnej wiosny i późnej jesieni, przez co rośliny są bardziej odporne na stresy abiotyczne (niskie i wysokie temperatury, susza). Dzięki przyspieszeniu syntezy tkanek mechanicznych, podnosi odporność plonów na porażenie przez choroby i szkodniki. W przypadku rzepaku siarka ogranicza występowanie cylyndrosporiozy liści, u innych roślin – mączniaka prawdziwego (zboża) oraz parchu ziemniaczanego i ospowatości bulw (ziemniaki). Warto ją stosować także przy uprawie warzyw cebulowych, gdyż poprawia ich walory smakowe i aromatyczne.
Wśród preparatów zawierających siarkę popularne są zarówno nawozy wieloskładnikowe, bogate również w wiele innych zbilansowanych elementów, jak też superfosfaty i preparaty specjalistyczne, np. granulowany siarczan magnezu i płyny do oprysków. Częstotliwość i intensywność ich stosowania powinno się uzależniać przede wszystkim od właściwości gleby oraz ilości opadów jesienią i zimą.
Aby zapewnić sobie dobre plony (nie tylko rzepaku), warto też pomyśleć o zastosowaniu – zwłaszcza na glebach kwaśnych – wapna. Zawarty w nim wapń jest niezbędny do prawidłowego wzrostu korzeni i pędów naziemnych, natomiast w glebach kwaśnych niweluje toksyczne działanie kationów glinu. Reguluje gospodarkę wodną rośliny i szybkość pobierania składników mineralnych oraz chroni ją przed czynnikami chorobotwórczymi, zwłaszcza grzybami.
KN

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB