środa, 22 września 2021

Tysiące gości na Mazury Agro Show

2018-02-13 12:00:51 (ost. akt: 2018-02-13 11:22:13)
W halach targowych Expo Mazury zaprezentowało się ponad 200 producentów i dystrybutorów maszyn i urządzeń rolniczych

W halach targowych Expo Mazury zaprezentowało się ponad 200 producentów i dystrybutorów maszyn i urządzeń rolniczych

Autor zdjęcia: Archiwum

Podziel się:

Zakończyła się czwarta edycja wystawy Mazury Agro Show. Wystawę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy gości. Zaprezentowało się ponad 200 wystawców - producentów oraz dystrybutorów maszyn i sprzętu rolniczego.

To największa wystawa dedykowana rolnikom z regionu Warmii i Mazur organizowana przez Polska Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Wystawę otworzył Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Na spotkaniu z rolnikami rozmawiał m.in. o płatnościach obszarowych i projekcie uchwały dotyczącej obrotu ziemią rolną. Płatności obszarowe są wypłacane na bieżąco z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy mogą też ubiegać się o dodatkowe środki ze względu na ubiegłoroczną suszę.
- Uruchomiliśmy bezprocentową linię kredytową, rolnik nie będzie płacił ani oprocentowania, ani kosztów gwarancji bankowych, zapłaci tylko 0,25 procent wartości kredytu - mówił w Ostródzie szef resortu rolnictwa. - To dla tych, którzy chcieliby natychmiast otrzymać środki finansowe.

Minister dodał, że we wtorek rząd przyjmie projekt uchwały dotyczący obrotu ziemią rolną.
- Wprowadziliśmy zasadę, że nabywcą ziemi może być rolnik indywidualny, prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo rolne i że nie może tej ziemi sprzedać przez 10 lat, chyba że pozwoli na to sąd - dodał minister Jurgiel.

Kolejne ważne zadania, to wynegocjowanie jak najlepszych ram finansowych do 2027 roku, wzrost opłacalności produkcji rolnej oraz m.in. wprowadzenie obowiązkowego e-wniosku o przyznanie płatności. To zdaniem ministra najważniejsze cele na najbliższe dwa lata dla resortu rolnictwa. Z kolei jeszcze tym kwartale zostanie ogłoszony „Pakt dla obszarów wiejskich”, czyli strategia dotycząca rozwoju wsi i rolnictwa. Ma zapewnić spójność pomiędzy działaniami rządu i samorządów, przyczynić się do wzmocnienia rolnictwa jako silnej gałęzi polskiej gospodarki i zapewnić poprawę życia na obszarach wiejskich.


Mazury Agro Show to przede wszystkim okazja do obejrzenia najnowszych nowinek technicznych i zaprezentowania osiągnięć w hodowli zwierząt. W halach targowych Expo Mazury zaprezentowało się ponad 200 producentów i dystrybutorów maszyn i urządzeń rolniczych.

Czołowe marki krajowe i zagraniczne, nowości techniczne, technologie wykorzystywane w rolnictwie - wszystko przez dwa dni można było oglądać w Ostródzie. Zainteresowanie targami było w tym roku tak duże, że organizatorzy powiększyli powierzchnię wystawienniczą.

Targom towarzyszyła Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych "Zagroda". Można było obejrzeć ponad setkę zwierzęcych czempionów: bydła mlecznego, mięsnego, koni, kóz i owiec. Organizatorzy - Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza - zapowiedzieli, że kolejna wystawa hodowlana odbędzie się już jesienią tego roku.

— Wystawa daje szansę naszym hodowcom na zaprezentowanie tego, co mamy najlepszego w hodowli zwierząt, a takiej promocji nie sposób przecenić — mówi Zofia Stankiewicz, przewodnicząca Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Ostródzie. — Poza tym, nawet dla rolników z wielopokoleniową tradycją pracy na wsi, zwierzęta hodowlane są dziś czymś rzadkim. Nawet w tak rolniczym regionie jak nasz. To świadczy o tym, jak daleko odeszliśmy od tej podstawowej produkcji. A warto obejrzeć, jak wyglądają efekty współczesnej hodowli, gdzie przede wszystkim liczy się jakość.
bcl


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB