Niedziela, 1 października 2023

Będzie dofinansowanie wapnowania?

2017-11-25 21:08:27 (ost. akt: 2017-11-25 21:13:26)
Wapnowanie jest ważnym zabiegiem, służącym m.in. odkwaszeniu gleby

Wapnowanie jest ważnym zabiegiem, służącym m.in. odkwaszeniu gleby

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Dzięki wypracowaniu konsensusu między resortami rolnictwa i środowiska, rolnicy mogą mieć szansę na uzyskiwanie dofinansowania wapnowania gleb. O przyznaniu pieniędzy na zasadach pomocy de minimis miałaby decydować ocena, czy wapnowanie w danym regionie jest zabiegiem agrotechnicznym, czy też ochraniającym środowisko.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już od dłuższego czasu argumentowało, że zabieg wapnowania zapobiega degradacji środowiska i w związku z tym jego koszty powinni ponosić nie tylko rolnicy, lecz także instytucje władne rozdysponowywać środki na poprawę stanu środowiska. Wiosną tego roku ze stanowiskiem tym zgodziło się Ministerstwo Środowiska. Resort zasugerował, by w poszczególnych regionach Polski dokonać oceny, która pozwoliłaby ustalić, czy na danym obszarze wapnowanie jest zabiegiem agrotechnicznym, czy służącym ochronie środowiska.
Przeprowadzenie takich badań resort rolnictwa zlecił Instytutowi Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, który już przygotowuje opracowanie „Środowiskowe aspekty zakwaszenia gleb w Polsce”.

Trwające prace dają nadzieję wielu rolnikom, którzy z powodów finansowych musieli w ostatnich latach znacząco ograniczyć stosowanie zabiegu wapnowania lub wręcz z niego zrezygnować. Konsekwencją tego jest wzrastający odsetek gleb o odczynie kwaśnym lub bardzo kwaśnym — obecnie wynosi on w Polsce około 50 proc.
KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (326) listopad 2017Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB