Wtorek, 25 stycznia 2022

Drzewa tlenowe dobrym rozwiązaniem

2017-03-03 08:50:48 (ost. akt: 2017-03-03 11:47:03)
Nazwa Oxytree znana jest już na Warmii i Mazurach, a firma Oxytree Solutions Poland po raz kolejny gościła w Ostródzie na Mazurskim Agro Show

Nazwa Oxytree znana jest już na Warmii i Mazurach, a firma Oxytree Solutions Poland po raz kolejny gościła w Ostródzie na Mazurskim Agro Show

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Przy pogarszającej się od kilku lat sytuacji w rolnictwie, wielu rolników szuka czegoś alternatywnego do tradycyjnych upraw, czegoś, co dałoby możliwość zwiększenia dochodowości gospodarstwa. Być może taką propozycją i ciekawą alternatywą pozwalającą nieco odetchnąć i uniezależnić się od koniunktury na rynkach rolnych jest zakładanie plantacji drzew tlenowych?

O nowych możliwościach zagospodarowania nieużytków, poprawie środowiska naturalnego oraz innowacyjnej uprawie drzew tlenowych Oxytree i korzyściach z tego płynących, rozmawiamy z Jackiem Linderem, PR and Marketing Managerem z Oxytree Solutions Poland.

— Oxytree, drzewo tlenowe, roślina przyszłości — skąd właściwie pochodzi ta szybkorosnąca roślina? O jakiego rzędu przyrostach mówimy na przestrzeni kilku lat? I dlaczego jest ona określana jako drzewo tlenowe?

Jacek Linder, PR and Marketing Manager z Oxytree Solutions Poland
Fot. Oxytree
Jacek Linder, PR and Marketing Manager z Oxytree Solutions Poland
Szybkorosnące drzewa są krzyżówkami różnych odmian Paulowni — drzewa popularnego i szeroko wykorzystywanego w Azji. Jednak naturalne odmiany tego gatunku słabo radziły sobie w naszych warunkach klimatycznych — wszelkie próby wprowadzenia ich do Europy kończyły się niepowodzeniem. Wszystko zmieniło się w roku 2011, kiedy zarejestrowana została odmiana Oxytree (Paulownia Clon in vitro 112), krzyżówka wyhodowana przez hiszpańskich naukowców, która nie tylko jest przystosowana do naszych warunków klimatycznych, ale też rośnie szybciej od innych odmian i daje lepszej jakości drewno.

Drzewa szybkorosnące Oxytree już w 6 roku od posadzenia osiągają nawet 16 m wysokości i mają do 35 cm średnicy pnia. Ciekawostką jest to, że ich pień nie posiada sęków, a po ścięciu z pnia wyrasta nowe drzewo, które po kolejnych 4 latach osiąga wysokość 15-16 m. Cały cykl pozyskiwania drewna można więc powtarzać, nasza firma gwarantuje 4 cykle.

Oxytree nazywa się drzewem tlenowym, bo dzięki ogromnym liściom wytwarza więcej tlenu niż inne gatunki drzew, co oznacza, że sadząc je, nie tylko zarabia się na tym pieniądze, ale także przyczynia do poprawy środowiska naturalnego i jakości życia.

— Nazwa Oxytree znana jest już na Warmii i Mazurach, a firma Oxytree Solutions Poland po raz kolejny gościć będzie w Ostródzie na Mazurskim Agro Show. Dlaczego właśnie Ostróda? Jesteście z Wrocławia, więc dla Was to właściwie drugi koniec Polski.

— Mamy duży sentyment do tego regionu, w zeszłym roku byliśmy tutaj na dwóch udanych imprezach targowych — Oxytree wzbudza tu duże zainteresowanie. Na tym terenie powstało kilka plantacji, wielu rolników kupiło też po kilkadziesiąt sadzonek na próbę. Rozpoczęliśmy również współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i mamy nadzieję, że w tym roku nasza współpraca jeszcze bardziej się rozwinie. Można więc powiedzieć, że ten region jest szczególnie przyjazny dla Oxytree — dlatego lubimy tu przyjeżdżać.

— Województwo warmińsko-mazurskie cechuje się zróżnicowanym klimatem, często dość chłodnym, krótszym okresem wegetacji roślin i różnorodnością gleb. Czy takie warunki będą sprzyjały uprawie drzew tlenowych na naszym terenie?

— Oczywiście, Oxytree jest wyjątkowo wytrzymałą rośliną. Dobrze przystosowuje się do skrajnych warunków klimatycznych, tj. od -25°C do +45°C. Toleruje mało urodzajne gleby. Może być sadzone np. na glebach piaszczystych, doskonale czuję się na glebach luźnych, przepuszczalnych, o pH od 5 do 8,9.
Jeżeli wybrany pod uprawę teren wyraźnie odbiega od optymalnych warunków naszych drzew, potrzebujemy więcej czasu, aby przygotować go pod uprawę roślin. Bardzo ważne jest przeprowadzenie analizy glebowej w celu określenia pH gleby i jej zasobności w podstawowe makro i mikroelementy. Próbki do analizy pobieramy jesienią, dlatego przygotowanie terenu pod plantację dobrze jest rozpocząć już jesienią roku poprzedzającego wysadzenie roślin.

W przypadku gleb kwaśnych o odczynie pH poniżej 5, pierwszym zabiegiem, jaki należy wykonać jesienią jest zwapnowanie całego terenu. Zdecydowanie odradzamy zakładanie plantacji na terenach podmokłych lub takich, na których często stoi woda. Jeżeli chodzi o nawożenie to stosujemy tradycyjne nawozy mineralne NPK.


Istnieje wymaganie glebowe, które wyjątkowo powinniśmy wziąć pod uwagę — drzewo tlenowe potrzebuje około 800 mm wody rocznie przy uprawach plantacyjnych, wobec tego zalecamy dodatkowe nawadnianie. Plantatorzy najczęściej stosują linie kroplujące lub nawożenie z beczkowozów.

— To teraz przejdźmy do szczegółów — gdzie możemy zakupić sadzonki? Ile ich potrzebujemy na obsadzenie 1 ha? I czy przewidują Państwo jakąś wiosenną akcję promocyjną związaną z zakupem sadzonek?

— Na obsadzenie 1 ha potrzebujemy 500 sztuk sadzonek, a najwygodniejszą formą zamówienia jest nasza strona internetowa http://oxytree.pl/. W razie jakichkolwiek pytań, oczywiście służymy pomocą. Wiosenna promocja właśnie trwa — teraz jest najlepszy moment na składanie zamówień — w okresie sadzenia ceny na pewno będą wyższe.

W zeszłym roku nasza firma sprzedała 160 tys. sadzonek. Większość z nich trafiła na plantacje. W Polsce jest już ponad 70 plantacji drzew tlenowych o łącznej powierzchni około 350 ha. Najwięcej plantacji znajduje się na terenie województwa mazowieckiego i podlaskiego. Sadzonkami zainteresowali się również właściciele przydomowych ogródków. Drzewa Oxytree wysadzamy od drugiej połowy maja do końca czerwca, sadzimy je w więźbie 4 x 5 m. W początkowym okresie należy także zadbać o odchwaszczanie plantacji tak, aby sadzonki nie musiały konkurować o składniki odżywcze.

— Sadzonki kupione, posadzone. Ile możemy zarobić na takiej plantacji? Jak długo musimy czekać na zysk? W końcu są to drzewa i inwestycja jest bez wątpienia długoterminowa. I kto będzie odbiorcą pozyskanego drewna?

— Obsadzenie 1 ha wiąże się z inwestycją ok. 16 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt systemu nawadniającego i ogrodzenia. W sumie inwestycja powinna zamknąć się w kwocie 27-29 tys. zł. Po 6 latach można sprzedać pozyskane drewno naszej firmie na warunkach zagwarantowanych w umowie, klient otrzyma wówczas ok. 50 euro za 1 drzewo. W sumie przychód z 1 ha plantacji powinien wynieść ok. 110 tys. zł. Jeśli odejmiemy od tego koszty założenia plantacji i opieki nad nią przez 6 lat, zysk powinien wynieść ok. 60-70 tys. zł. Daje to średnio zysk ok. 11-12 tys. zł z 1 ha rocznie. Kolejne cykle trwają już tylko 4 lata, a dodatkowo nie ponosimy już kosztów związanych z zakupem sadzonek i założeniem plantacji. W związku z tym zysk z plantacji od 2 cyklu powinien wynieść średnio 20 tys. zł rocznie. Ponieważ drzewo odrasta po ścięciu jeszcze trzykrotnie, takich zysków możemy spodziewać się przez 18 lat.

Z tego co widać, temat jest obszerny i interesujący, a zdania jak zawsze przy innowacyjnych rozwiązaniach podzielone. Jedni w tego typu uprawach widzą zagrożenie dla rodzimych gatunków roślin, inni — innowację w rolnictwie i możliwość zarobienia. Tematów do rozmów z pewnością nie zabraknie. Jak poinformował nas po zakończeniu Mazurskiego Agro Show pan Jacek Linder, stoisko Oxytree Solutions Poland było oblegane przez zwiedzających, pytających, ale równie często ku wielkiej radości doradców Oxytree przez dobrze poinformowanych potencjalnych plantatorów.

Oczywiście Oxytree Solutions Poland zapewnienia, że widzimy się w Ostródzie za rok, ale to nie znaczy, że przez ten rok nic nie będzie się działo. Na bieżąco będziemy śledzili postępy i informowali o drzewach tlenowych na Warmii i Mazurach.

dr inż. Monika Kopaczel - Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (317) 8 lutego 2017 r

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB