Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanej 29 kwietnia br. przezimowanie w bieżącym sezonie upraw ozimych jest zdecydowanie gorsze niż w ubiegłym roku. Styczniowe mrozy, podczas których odnotowywane spadki temperatury powietrza sięgały poniżej -20 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym braku okrywy śnieżnej, spowodowały największe straty głównie w zasiewach rzepaku i jęczmienia ozimego.
Patrząc na poszczególne regiony z największymi uszkodzeniami mrozowymi roślin borykano się w województwach północnych. Końcowa i ostateczna ocena strat zimowych jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych zostanie przeprowadzona po analizie szacunków przez rzeczoznawców w drugiej połowie maja. Należy jednak przypuszczać, że niezależnie od jej wyników będzie to miało wpływ na ceny skupu płodów rolnych w bieżącym sezonie.
Niestabilna sytuacja w skupie zbóż
Według zestawienia notowań cenowych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsim w kwietniu polski rynek obrotu zbożami, zarówno konsumpcyjnymi jak i paszowymi charakteryzował się brakiem wyraźnego ukierunkowania w cenach skupu. Ceny pszenicy konsumpcyjnej jako jedynego zboża konsumpcyjnego na koniec miesiąca znacznie spadły i kształtowały się na poziomie 644,73 zł/t. Oznacza to, że w zestawieniu z końcem marca przedstawione ceny są niższe o 2,36 proc.
Natomiast cena żyta konsumpcyjnego w kwietniu wzrosła do wartości 535,12 zł/t i jest o 4,39 proc. wyższa niż w marcu. W porównaniu do roku ubiegłego uzyskiwane w skupie ceny w przypadku pszenicy konsumpcyjnej są niższe o 10,87 proc., natomiast w przypadku żyta konsumpcyjnego wzrosły o 12,84 proc.
Dalszy spadek w artykułach mleczarskich
W kwietniu obrót zarówno tłuszczem mlecznym jak i mlekiem w proszku uległ dalszemu pogorszeniu. Cena płacona za masło konfekcjonowane spadła z 12,29 zł/kg na koniec marca do 11,71 zł/kg na koniec kwietnia, natomiast cena masła w blokach w tym samym okresie straciła na wartości z 10,15 do 9,87 zł/kg. Jest to odpowiednio o 4,76 proc. i 2,80 proc. mniej niż w marcu. W odniesieniu do analogiczego okresu sprzed roku masło konfekcjonowane potaniało o 14,81 proc., natomiast masło w blokach o 17,54 proc.
Ceny oferowane na rynku za pełne mleko w proszku także uległy kolejnym obniżkom. Za kg tego produktu na koniec kwietnia oferowano 8,08 zł, a więc o 8,13 proc. mniej niż w marcu. Natomiast za mleko odtłuszczone w proszku na przełomie kwietnia i maja płacono o 0,98 proc. mniej niż w marcu, a więc 7 zł/kg. W porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku mleko pełne kosztowało o 19,52 proc. mniej, a odtłuszczone aż o 9,98 proc. mniej.
Uzyskane ceny są najniższymi uzyskanymi wartościami na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
mgr inż. Robert Stopa, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie rolniczeabc@rolniczeabc.pl
mgr inż. Robert Stopa, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie rolniczeabc@rolniczeabc.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 5 (308) 11 maja 2016 r.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
RAFAŁ #1992479 | 151.248.*.* 14 maj 2016 09:50
Tak wygląda kapitalistyczny wyzysk bałagan i dążenie do rozłożenia naszego rolnictwa,mleko nie tanieje w sklepach mięso podrożało a jabłka miały być bardzo tanie .Za wszystko zapłaci pracujacy podatnik
! odpowiedz na ten komentarz