środa, 17 kwietnia 2024

Wypas konia – o czym pamiętać i jak zadbać o zwierzę?

2024-02-28 21:02:29 (ost. akt: 2024-02-28 21:03:31) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Wraz z piątym miesiącem roku zaczyna się okres wypasywania koni. Wypas jest najbardziej naturalną formą, w której roślinożerne zwierzę może pobierać pokarm. Według różnych źródeł przestrzeń przypadająca na jednego konia powinna mieć minimum 0,5-1 ha. Wypasanie koni ma zdecydowanie ogrom zalet, które korzystnie wpływają na końską codzienność.

Jak karmić konia?


Koń ma dostęp do świeżej trawy, która jest najbardziej wartościową formą pobierania pokarmu przez zwierzę, a ponadto jest też najtańsze, dlatego właściciele również na tym zyskują. Chociaż zwierzęta o wysokich potrzebach żywieniowych (źrebięta, klacze karmiące czy konie pracujące) poza świeżą trawą, powinny mieć pokarm wzbogacany o siano i treściwą paszę.

Wypas poza dostarczaniem niezbędnych witamin i makroskładników pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu i gwarantuje dawkę ruchu. Przebywanie na pastwisku z innymi końmi pozwala im realizować potrzeby społeczne.

Miejsce wypasu


Należy pamiętać o wymogach, które powinny być spełnione przy wypasaniu koni. Teren, na jakim przebywają te zwierzęta, powinien być znany pod względem składu gleby,a kluczową kwestią jest poznanie roślin, które na danym terenie rosną. Niektóre z roślin stanowią poważne zagrożenie dla koni – mogą przyczynić się do występowania poważnych dolegliwości, a czasami nawet prowadzić do śmierci.

Rośliny takie jak szalej jadowity, konwalia majowa, rzeżucha laskowa, skrzyp błotny czy konwalia majowa nie powinny znajdować się na takim pastwisku.

Zdrowie zwierzęcia


Aby zacząć wypas, powinniśmy stopniowo przyzwyczajać zwierzę do jedzenia trawy. Z każdym razem można zwiększać długość wypasu, tak aby uniknąć problemów trawiennych i metabolicznych, które mogą wystąpić wraz ze zmianą diety. Młoda trawa jest zasobna w cukry, dlatego powinniśmy mieć na uwadze, że może to źle wpływać na choroby metaboliczne, szczególnie kiedy wyprowadzimy zwierzęta na wypas po zimnej nocy, ponieważ wtedy trawa ma w sobie najwięcej cukrów.

Pastwisko można podzielić na sektory, tak, aby trawa mogła spokojnie odrastać na danym sektorze, a w tym czasie konie mogą konsumować trawę z innej części. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo koni na terenie. Zanim pozwolimy im przebywać na pastwisku, teren powinien być pozbawiony dziur, pułapek i powinniśmy mieć pewność, że ogrodzenie na pewno będzie spełniać swoje zadanie.

Konie powinny mieć stały dostęp do świeżej wody i można wzbogacić o dostępność słomy, która jest trudniej strawna, zawiera dużo błonnika, przez co poprawi pracę jelit.

Zabezpieczenie terenu i koni


Aby mieć pewność, że konie nie uciekną poza wypas, można założyć izolatory i pastuchy elektryczne. Ogrodzenie elektryczne ma za zadanie utrudnić ucieczkę. Impulsy elektryczne, które działają, mają wywołać krótkotrwały ból i stać się awersyjne dla zwierzęcia na tyle, że będzie unikał pojawiania się w pobliżu ogrodzenia.

Pomimo wysokiego napięcia, można określić je jako bezpieczne. Jeśli będziemy je używać zgodnie z zaleceniami producenta, wtedy nie powinny stanowić zagrożenia ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Pastuchy mają też zastosowanie w odstraszaniu zwierząt poza pastwiskiem, tak, aby żadne z nich nie wchodziło na teren.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB