Sobota, 23 listopada 2024

Wiedza rolnicza, praktyka i najnowsze trendy, czyli Panorama Pól Timac Agro

2022-05-30 09:34:17 (ost. akt: 2022-05-30 09:36:56)

Autor zdjęcia: Timac Agro

Podziel się:

25 maja w Zakładzie Produkcyjno – Doświadczalnym „Bałcyny” Spółka z o.o. w Lipowie, pow. ostródzki odbyła się kolejna edycja pokazów polowych Panorama Pól zorganizowanych przez firmę Timac Agro Polska. Jak co roku w Lipowie praktyka rolnicza spotyka się z wiedzą o najnowszych trendach w agrotechnice i w nawożeniu upraw polowych.

Lucerna w czwartym roku użytkowania wciąż niezawodna
W tym roku wrażenie na rolnikach zrobiła lucerna odmiany Galaxie Max hodowli Maisadour w swoim czwartym roku użytkowania. Lucernik założono 22 sierpnia 2018 roku, przedplonem był rzepak ozimy, wysiano 900 nasion lucerny/m2.
Odmiana Galaxie Max charakteryzuję się bardzo wysoką wartością żywieniową co potwierdzili eksperci z Timac Agro w swoich badaniach pasz, gdzie udział białka wynosił ponad 20 proc. , przy kontroli na poziomie 18 proc. białka.
Warto pobierać próbki i oddawać je do analizy, ponieważ patrząc na łan lucerny różnic nie wychwycimy, bo rośliny są bardzo gęste i wyrównane, czyli zielona masa jest i to już pierwszy sukces. Kolejnym powinny być jak najlepsze parametry, jak najwyższa zawartość białka w suchej masie, dzięki dużemu udziałowi liści, wysoka strawność, którą przy omawianej odmianie gwarantują cienkie łodygi. Warto pochylić się nad uprawą lucerny, bo jak mówią hodowcy to ich roślina przyszłości, która w ostatnich suchych latach pokazała swój ogromny potencjał.


Dostępności składników pokarmowych od momentu kiełkowania nasion
Podczas lustracji pól rzepaku uczestnicy na wykopanych roślinach poznali działanie mikrogranulowanego nawozu startowego Pinkstart Boron przeznaczonego do mieszania z nasionami rzepaku, traw oraz roślin bobowatych drobnonasiennych np. koniczyny. Warto wspomnieć, że jest to jedyny nawóz mikrogranulowany, którego wysiew nie wymaga zastosowania aplikatora. Wielkość granul i ciężar właściwy dopasowany jest do nasion rzepaku.
Doradca Timac Agro podkreślał, że jego główną zaletą jest zapewnienie roślinom dostępności składników pokarmowych już od momentu kiełkowania nasion. Na wykopanych roślinach mogliśmy zaobserwować jak działa natychmiastowe odżywienie młodych roślin i jak jest ważne dla rośliny w kolejnych fazach rozwojowych.
Rolnicy stosujący od lat rozwiązania Timac Agro, wiedzą, że nie tylko odżywiają rośliny, ale również zwiększają ich odporność na stres. A biostymulacja podana we wczesnej fazach gwarantuje roślinie zdecydowanie lepszy wigor początkowy. Podczas lustracji poletek rzepaku omówiono kilka zastosowanych technologii o których napiszemy więcej o czerwcowym wydaniu Rolniczego ABC.


„Inteligencja do potęgi N”
Jarosław Gołębiewski Key Account Manager Timac Agro Polska na początku swojego wystąpienia przypomniał i pokazał rolnikom na czym polega „Inteligencja do potęgi N”, czyli innowacyjna gama nawozów azotowych zawierających kompleks N-PROCESS.
Sulfammo 23 N-PROCES to dwie najefektywniejsze formy azotu: amonowa i amidowa, to azot uwalniany inteligentnie wg krzywej pobierania roślin. W nawozie mamy także MEZOCALC, który neutralizuje zakwaszające działanie nawożenia azotowego i reguluje mikro pH. A sam kompleks N-PROCESS to szybsza asymilacja i transformacja azotu, dzięki temu maksymalnie ograniczamy jego straty wynikające z ulatniania i wymywania. Poza tym następuje aktywna stymulacja pobierania azotu przez system korzeniowy.
Kolejnym zagadnieniem na które zwrócił uwagę ekspert jest odżywienie roślin fosforem. Gołębiewski podkreślał, że możemy być pewni, że roślina wysokim plonem podziękuje nam za fosfor, którego zawartość w naszych glebach jest niska w porównaniu z innymi pierwiastkami.
Jednocześnie fosfor jest jednym z najdroższych składników pokarmowych, które dostarczamy roślinom, wiec trzeba to zrobić z głową tym bardziej przy cenach nawozów, z którymi w tym sezonie wegetacyjnym muszą mierzyć się rolnicy. Trzeba pamiętać także o tym, że fosfor występuje w nawozach fosforowych w bardzo różnych formach, ale jego przyswajalność dla roślin kształtuje się w wąskim zakresie pH.
Stosując nawozy fosforowe w niskim jak i wysokim pH  musimy mieć świadomość, że skuteczność nawożenia fosforem będzie na niskim poziomie sięgającym zaledwie 25 proc. zastosowanego fosforu. Jest to związane z uwstecznianiem fosforu z jonami glinu, żelaza i wapnia.

Podczas spotkanie w Lipowie uczestnicy odwiedzili także poletka z kukurydzą i poznali kilka ciekawych technologii odżywianie roślin zaproponowanych przez organizatora oraz porównali programy ochrony herbicydowej firmy Bayer. Szersza relacja z Panoramy Pól Timac Agro w Lipowie w czerwcowym wydaniu Rolniczego ABC.
Dr inż. Monika Kopaczel - Radziulewicz






Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB