środa, 12 maja 2021

Łatwiejsze życie posiadaczy zwierząt gospodarskich dzięki Portalowi IRZplus

2019-04-29 15:15:34 (ost. akt: 2019-05-02 09:19:33) Artykuł sponsorowany
Mieczysław Włos – Zastępca Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR

Mieczysław Włos – Zastępca Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR

Podziel się:

W sierpniu 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła posiadaczom zwierząt gospodarskich nieodpłatną aplikację Portal IRZplus, która umożliwia składanie zgłoszeń zwierzęcych w formie elektronicznej bezpośrednio do Systemu IRZ. Dzięki temu można przeglądać dane dotyczące siedzib stad, zwierząt w siedzibach stada oraz zdarzeń zwierzęcych zgłoszonych przez użytkownika portalu.

Portal IRZplus jest dostępny całą dobę przez siedem dni w tygodniu pod adresem www.arimr.gov.pl w zakładce IRZ, gdzie zamieszczone są szczegółowe instrukcje ułatwiające użytkowanie. Zastąpił aplikację CK IRZ służącą do składania zgłoszeń zwierzęcych, a został stworzony w celu:
• zmniejszenia nakładu pracy na obsługę zgłoszeń zwierzęcych,
• większej kontroli nad przemieszczeniami w siedzibie stada,
• zmniejszenia liczby błędów odwzorowania dokumentów papierowych w systemie.

Portal IRZplus umożliwia:
• wgląd do danych siedziby stada,
• przegląd danych zwierząt znajdujących się w siedzibie stada,
• zgłaszanie zdarzeń zwierzęcych bez konieczności wychodzenia z domu i w dowolnym czasie,
• przegląd zgłoszonych zdarzeń,
• składanie zapotrzebowania na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz lub ich duplikatów,
• zamawianie duplikatów paszportów dla bydła,
• sprawdzanie złożonych przez siebie dyspozycji.

Portal IRZplus jest wciąż rozwijany. W listopadzie 2018 r. ARiMR wdrożyła nowe funkcje ułatwiające składanie zgłoszeń zwierzęcych. Nowe funkcjonalności:
• Możliwość składania spisów stanu stada – hodowcy świń w prosty sposób mogą poinformować ARiMR o liczbie zwierząt oznakowanych w swojej siedzibie stada, bez konieczności wizyty w biurach powiatowych lub wysyłania dokumentów pocztą.
• Możliwość importu plików CSV w zgłoszeniach przemieszczeń zwierząt - dotychczasowa funkcjonalność składania zgłoszeń przemieszczeń wielopozycyjnych dla bydła, owiec albo kóz, została rozszerzona o możliwość zaimportowania listy zwierząt i siedzib stad z pliku CSV do formularza, co poprawia ergonomię korzystania z aplikacji.
• zgłaszania zdarzeń zwierzęcych za pomocą funkcji importu zbioru danych z plików XML. Funkcjonalność ta pozwala tzw. dużym podmiotom, czyli rzeźniom, pośrednikom i zakładom utylizacji na bezpośredni import danych za pomocą Portalu IRZplus do systemu ARiMR, bez konieczności dostarczania do biura powiatowego ARiMR danych zapisanych na płytach CD.

Za pomocą pliku XML można składać zdarzenia następujących typów:
• zgłoszenie uboju w rzeźni bydła, owiec, kóz albo świń,
• zgłoszenie uboju bydła, owiec, kóz albo świń w rzeźni wwiezionych do Polski bezpośrednio do rzeźni w celu uboju,
• zgłoszenie przemieszczenia bydła, owiec albo kóz,
• zgłoszenie przemieszczenia bydła poprzez targ,
• zgłoszenie unieszkodliwienia zwłok bydła, owiec, kóz albo świń,
• zgłoszenie zmiany stanu stada świń.

W roku 2019 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaplanowała rozbudowę Portalu IRZplus. Nowe funkcjonalności, które będą dostępne jeszcze w tym roku, będą dotyczyły obsługi nowych typów dokumentów i korekt zgłoszeń, wydruków i eksportu danych oraz uprawnień do siedzib stad.

Aby uzyskać dostęp i zalogować się do Portalu IRZplus dotychczasowi użytkownicy aplikacji CK IRZ mogą posługiwać się loginem i hasłem już przydzielonym. Natomiast użytkownicy aplikacji e-Wniosek:
→ osoby fizyczne mogą zalogować się do Portalu przy użyciu loginu i hasła do aplikacji e-Wniosek, po uprzednim potwierdzeniu rozszerzenia uprawnień do Portalu IRZplus przy pierwszym logowaniu;
→ osoby prawne nieposiadające pełnomocników/reprezentantów powinny ustanowić taką osobę dokonując modyfikacji danych w systemie ewidencji producentów. Ustanowieni pełnomocnicy/reprezentanci muszą postąpić jak nowi użytkownicy Portalu IRZplus.

• Nowi użytkownicy Portalu IRZplus mogą założyć konto użytkownika:

→ Osoby fizyczne będące producentami założą konto w Portalu za pośrednictwem aplikacji e-Wniosek lub po złożeniu w biurze powiatowym ARiMR papierowego wniosku o nadanie uprawnień do aplikacji;
→ Pełnomocnicy/reprezentanci osób prawnych lub fizycznych uzyskają dostęp do Portalu po złożeniu w biurze powiatowym ARiMR papierowego wniosku o nadanie uprawnień.

Formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej Agencji w zakładce Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt/obsługa zgłoszeń przez Internet. Wypełniony i podpisany wniosek w wersji papierowej składa się w biurze powiatowym ARiMR.
Dotychczasowe opinie użytkowników na temat nowych możliwości portalu są bardzo pozytywne. Portal jest ułatwieniem przekładającym się bezpośrednio na obniżenie kosztów związanych chociażby z dojazdem do biur powiatowych. Posiadaczom zwierząt jest łatwiej dzięki możliwości zweryfikowania zgłoszonych zdarzeń oraz bieżącego monitorowania stanu zwierząt w siedzibie. Rolnicy zdają sobie sprawę, że składanie zgłoszeń zwierzęcych wynika z ich obowiązku ustawowego, dlatego też chętnie wykorzystują możliwość zrobienia tego przez internet.

ARiMR udostępnia ulotki i materiały informacyjne. Można też zobaczyć tematyczne prezentacje na salach obsługi w biurach powiatowych Agencji oraz podczas organizowanych spotkań zewnętrznych. Przy takich okazjach omawiana jest łatwa ścieżka dostępu, a także proste i szybkie uzyskanie uprawnień, by w pełni korzystać z Portalu IRZplus. ARiMR stale pracuje nad kolejnymi udogodnieniami.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB