Czwartek, 24 czerwca 2021

Oczko wodne w przydomowym ogrodzie

2019-02-14 11:39:01 (ost. akt: 2019-02-14 12:46:07)

Podziel się:

W przydomowych ogrodach, ale także na działkach dzierżawionych od stowarzyszeń działkowców, coraz częściej pojawiają się oczka wodne.

Niekiedy są to niewielkie zbiorniki, w których pływa jedynie kilka rybek. W innych ogrodach możemy podziwiać prawdziwe architektoniczne dzieła sztuki, których zaprojektowanie zostało zlecone profesjonalistom. Jednak niezależnie od tego, czy oczko wodne przygotowujemy samodzielnie, czy też zrobi to dla nas fachowiec, warto znać podstawy dotyczące zakładania i pielęgnacji oczek wodnych tworzonych w przydomowych ogrodach.

Zakładamy oczko wodne – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce na oczko wodne. Gdzie najlepiej umiejscowić taką ozdobę ogrodu? Miejsce, w którym będzie przygotowywane oczko wodne musi być dobrze nasłonecznione. Dobrze jest też zwrócić uwagę na nasadzenia, jakie znajdują się wokół niego. Drzewa czy krzewy powinny być na tyle oddalone, aby uniknąć opadania liści do wody. Dobrze jest też w miarę możliwości zaplanować umiejscowienie oczka wodnego z dala od drogi.
Kolejną kwestią jest zaplanowanie obsady roślinnej i zwierzęcej oczka wodnego. Jest to ważne, gdyż każdy gatunek ma swoje specyficzne wymagania, a też nie wszystkie ryby będą nadawały się do wspólnego „zamieszkania” w oczku wodnym. Informacji na temat wymagań co do jakości wody i wielkości zbiornika wodnego, a także charakterystyki danego gatunku można szukać na specjalistycznych stronach internetowych oraz w sklepach zoologicznych.

Co jest potrzebne do przygotowania oczka wodnego?

Osobom początkującym zaleca się korzystanie z gotowych niecek oczek wodnych, które wykonane są z tworzywa sztucznego o wysokiej izolacji (tworzywo nie przepuszcza wody). Dobrze jest wybrać gotowy zestaw, który będzie zawierał dopasowany filtr odpowiedni do litrażu planowanego oczka wodnego. Przykłady takich zestawów kaskadowych można znaleźć między innymi na stronie https://www.plantica.pl/produkty/oczko-wodne/oczka-wodne. W sklepie otrzymamy też fachowe doradztwo związane z doborem pozostałych elementów koniecznych do stworzenia pięknego oczka wodnego, w którym będą stworzone warunki odpowiednie dla wybranych przez nas ryb.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB