Czwartek, 13 maja 2021

Startuje nowa platforma wspomagająca prowadzenie gospodarstwa

2018-10-17 11:34:55 (ost. akt: 2018-10-17 11:31:19)

Podziel się:

Fundacja Instytut Inicjatyw Partnerskich na Rzecz Innowacji z siedzibą w Olsztynie realizuje operację „Upowszechnianie wiedzy w zakresie wykorzystania systemów informacji przestrzennej GIS na potrzeby innowacyjnej praktyki rolniczej” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem operacji jest
przygotowanie platformy e-learningowej w technologii WWW służącej do upowszechniania wiedzy w zakresie wykorzystania systemów informacji przestrzennej GIS wspieranych analizami wielospektralnymi na podstawie zobrazowań dostępnych z pułapu satelitarnego oraz BSP w obszarze rolnictwa precyzyjnego. Platforma umożliwia dostęp do materiałów szkoleniowych oraz wykonywanie samodzielnie zadań związanych z monitorowaniem stanu upraw na obszarze gospodarstwa rolnego oraz na obszarze gminy lub powiatu.

W ramach operacji
przygotowano stronę internetową projektu, opracowano materiały dydaktyczne z pytaniami testowymi oraz dane testowe GIS potrzebne do uruchomienia platformy, przeprowadzono 2 dniowe szkolenie w Olsztynie oraz szkolenie w konwencji webinarium w celu przygotowania użytkowników do korzystania z platformy. W ramach upowszechniania projektu zaplanowano publikacje w prasie i portalach branżowych.

Operacja skierowana jest do osób w obszarze rolnictwa związanego z uprawą polową, w szczególności do gospodarstw rolnych powyżej 10 ha gruntów rolnych, producentów nawozów sztucznych, nasion oraz ich głównych dystrybutorów, doradców rolnych, producentów maszyn rolniczych, urządzeń pomiarowych UAV, odbiorników GPS, czujników, sensorów montowanych w maszynach rolniczych, innych urządzeń diagnostycznych, stacji chemiczno – rolniczych, szkół rolniczych, jednostek naukowych z obszaru rolnictwa oraz do administracji rządowej i samorządowej.

Opracowana w ramach realizacji Operacji Platforma e-learningowa umożliwiająca prowadzenie ćwiczeń w środowisku GIS posiada dedykowane środowisko pracy udostępnione za pośrednictwem formularzy WWW.
Składa się z następujących modułów: moduł zarządzania użytkownikami, moduł zarządzania szkoleniami, moduł zarządzania repozytorium, moduł zarządzania danymi GIS. Poszczególne moduły będą oferowały szereg funkcjonalności związanych m.in. logowaniem użytkowników, komunikacji z trenerami, publikacji materiałów szkoleniowych, przeglądania materiałów szkoleniowych, sprawozdawczości, repozytorium niezbędnych do realizacji ćwiczeń danych GIS, możliwość edycji danych wektorowych, wyświetlania obrazów rastrowych dla scen satelitarnych Sentinel oraz zdjęć lotniczych w tym z poziomu DRON, podłączania danych INSPIRE, pracy na plikach związanych z numerycznym modelem terenu DTM oraz numerycznym modelem powierzchni DSM, prowadzenia analiz przestrzennych tych zdefiniowanych w scenariuszach testowych oraz własnych tworzonych przez użytkowników platformy.

Wszystkie funkcjonalności są zbudowane w oparciu o rozwiązania typu „open source” umożliwiające ich swobodne wykorzystywanie przez poszczególnych użytkowników bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z licencjami.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu www.gisinnrol.pl w celu skorzystania z platformy.


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Materiał opracowany przez Fundację Instytut Inicjatyw Partnerskich na rzecz Innowacji
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie"

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB