Czwartek, 22 kwietnia 2021

13-LATEK KIEROWAŁ CIĄGNIKIEM

2018-08-03 15:27:06 (ost. akt: 2018-08-03 15:27:32)

Podziel się:

13-lat miał kierowca traktora, którego zatrzymali do kontroli mławscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Chłopiec od rana pomagał wujkowi w pracach na polu. Mundurowi dokonali nietypowej kontroli drogowej w Podkrajewie w gminie Wiśniewo w powiecie mławskim.

W środę, 1 sierpnia o godz. 16.25, policjanci z Mławy na drodze publicznej zatrzymali do kontroli ciągnik rolniczy. - Jak się okazało, ciągnikiem marki VALTRA T194 wraz z maszyną rolniczą, tj. prasa marki KRONE kierował 13-latek. Tuż przed chłopcem, drugim ciągnikiem rolniczym jechał właściciel tych pojazdów, który pozwolił siostrzeńcowi kierować traktorem – informuje mł. asp. Aneta Prusik.
- Za dopuszczenie do prowadzenia pojazdem przez osobę nie mającą wymaganych uprawnień, mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 300 zł. Natomiast nieletni za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich – dodaje przedstawicielka policji.

Policjanci ostrzegają, że co roku w Polsce podczas prac na polach związanych ze żniwami dochodzi do wypadków. Apelują do wszystkich o rozwagę i zwiększoną uwagę podczas wykonywania tego rodzaju prac. Przypominają również o tym, że pracujące maszyny stanowią duże zagrożenie dla samego operatora jak również dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć skutki ich działania.

Informacja na ten temat, którą zamieściliśmy na stronie www.kuriermlawski.pl, wywołała różne reakcje. Ktoś zażartował, że 13 latek za kierownicą pewnie spisał się lepiej niż niejeden niedzielny kierowca, inna osoba podkreśliła, że przynajmniej był trzeźwy.
Następne osoby poruszyły problem pracy dzieci w rejonach wiejskich. - Na wsi dzieci pracują jak dorośli... Wiem, bo widzę to od lat. To nie pierwszy taki przypadek. Tylko wszyscy udają, że tego nie ma... - bulwersuje się internautka. - A co on pierwszy i ostatni, dzieci tak jeżdżą i pracują ,a każdy udaje ze nie widzi – dodaje inna osoba.

Policja radzi – pamiętajmy: nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych, nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka w obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze, nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej, nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary czy smoły
każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci! nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach! Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach w stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; Nie pozwalaj też, by inni to czynili! Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

Iwona Łazowa

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB