Czwartek, 22 kwietnia 2021

Wrócikowo zaprasza: Czerwiec w rolniczym roku

2018-06-12 10:11:11 (ost. akt: 2018-06-12 10:15:09)
Dni Pola we Wrócikowi A.D. 2017

Dni Pola we Wrócikowi A.D. 2017

Podziel się:

Rośliny intensywnie się rozwijają, niektóre kwitną, inne już owocują i wydają pierwsze plony. Właśnie teraz pojawiają się zagrożenia. O sprawach nurtujących farmerów można dowiedzieć się na imprezach tzn. Dniach Pola lub Dniach Otwartych organizowanych przez Stacje Doświadczalne Oceny Odmian w całej Polsce.

W naszym województwie 20 czerwca SDOO we Wrócikowie zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dzień Pola
do ZDOO Rychliki — 28 czerwca,
a ZDOO Ruska Wieś — 26 czerwca organizuje Dzień Otwartych Drzwi.
W tych dniach można odwiedzić zakłady, a pracownicy stacji oprowadzą po poletkach doświadczalnych i podzielą się wiedzą na temat badanych odmian. Do dyspozycji uczestników będą również doradcy W-MODR oraz przedstawiciele firm nasiennych. Odwiedzający mogą liczyć na ciekawe wykłady i prezentacje oraz nauczyć się rozpoznawania chorób roślin i metod ich zwalczania.
Wielu rolników z Warmii i Mazur zainteresowanych jest produkcją nowego gatunku, którą jest soja (bez GMO). Ma ona być w płodozmianie alternatywną dla rzepaku i kukurydzy. Chociaż soja jest gatunkiem ciepłolubnym, to jednak jest bardzo dużo pytań o odmiany przydatne do uprawy w naszym klimacie. Ubiegły bardzo mokry rok pokazał, że wśród 28 odmian badanych we Wrócikowie, tylko dwie było można zebrać. Uzyskano przeliczeniowy plon około 3 tony z ha. A jak będzie w tym roku?
W bieżącym roku sprawdzane są 33 odmiany. Czy soja częściowo zastąpi na naszych polach bobik, groch, łubin – czas pokaże. Jak przekonują nas hodowcy i nasiennicy, postęp genetyczny spowoduje, że niektóre odmiany znajdą miejsce w płodozmianie. Należy jednak do wyboru odmiany podchodzić ostrożnie i kierować się wynikami doświadczeń z Wrócikowa. Jak ktoś w przyszłym sezonie chce podjąć ryzyko i uprawiać soję, zapraszamy do Wrócikowa na konsultacje.
Wielu rolników w połowie roku już planuje i myśli o jesiennych zasiewach rzepaku i zbóż ozimych. Na spotkaniach będzie również mowa o najnowszych odmianach i tych, które już są w uprawie, a także o walce z chwastami, które konkurują z naszymi uprawami. Tylko w stacjach doświadczalnych COBORU rolnicy mogą obejrzeć i porównać tak wiele gatunków roślin uprawnych oraz bardzo dużą ilość odmian zarejestrowanych nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii.
System PDO (Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego), którego 20-lecie powstania obchodzimy w tym roku, dopuszcza możliwość badania wszystkich odmian zarejestrowanych w krajach UE. Zachęcamy uczciwych nasienników zamierzających rozprowadzać swój materiał siewny do porównywania ich odmian z najlepszymi wybranymi przez Wojewódzki Zespół do badań PDO w klimacie Warmii, Mazur i Powiśla.
Wojewódzki Zespół PDO tworzy listy zalecanych odmian (LZO) do uprawy. Listy te stanowią główne źródło informacji o przydatności gospodarczej odmian i są wskazówką dla rolników.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Dni Pola do zakładów doświadczalnych COBORU.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB