Wtorek, 20 kwietnia 2021

Deska ratunkowa dla zadłużonych gospodarstw

2018-04-13 08:00:00 (ost. akt: 2018-04-12 23:26:26)
Rolnik po uporaniu się z kłopotami finansowymi będzie miła realną możliwość odkupienia „swoich” gruntów, gdyż KOWR nie będzie miał ich prawa sprzedać innym podmiotom w ciągu 10 lat od przejęcia

Rolnik po uporaniu się z kłopotami finansowymi będzie miła realną możliwość odkupienia „swoich” gruntów, gdyż KOWR nie będzie miał ich prawa sprzedać innym podmiotom w ciągu 10 lat od przejęcia

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Rolnicy, którzy znajdują się pod finansową kreską, będą mieli możliwość scedowania zadłużenia na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w zamian za przekazanie gruntów do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Prace nad ustawą o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne, która może być deską ratunkową dla mających problemy finansowe producentów rolnych, trwały od roku. Obecnie jest ona w fazie konsultacji społecznych. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, powinna zostać uchwalona do końca czerwca.

Cztery formy wsparcia


Z przewidzianej ustawą pomocy będą mogli korzystać prowadzący działalność rolniczą co najmniej przez trzy lata przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia.

Zasadnicze formy wsparcia będą cztery:
— udzielanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych w celu restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej,

— udzielanie przez ARiMR pożyczek na spłatę zobowiązań cywilno-prawnych podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej,

— udzielanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych,

— przejęcie zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne przez KOWR.

Obowiązkowy plan restrukturyzacji gospodarstwa


Trzy pierwsze z tych form, czyli dopłaty do oprocentowania kredytów, pożyczki na spłatę zobowiązań i gwarancje spłaty kredytów, będą warunkowane przedstawieniem przez wnioskującego o pomoc rolnika planu restrukturyzacji jego gospodarstwa. Ten plan będzie musiał być zatwierdzony przez właściwy miejscowo wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego. Ponadto ma w nim zostać obowiązkowo określona kwota kredytu czy pożyczki niezbędna do odzyskania płynności finansowej w takim stopniu, by zapewnić temu gospodarstwu zdolność do długotrwałego konkurowania na rynku rolnym.

W zamian przekaże ziemię


Jeśli chodzi o czwartą formę wsparcia, to KOWR na wniosek zadłużonego rolnika będzie mógł te jego zobowiązania przejąć na siebie, ale w zamian ów rolnik przekaże ziemię do państwowego zasobu. Co jednak ważne, temu dotychczasowemu właścicielowi gruntów ma przysługiwać prawo pierwszeństwa do ich dzierżawy, a także do ich przyszłego zakupu (w okresie nie krótszym niż po upływie 5 lat od przejęcia do zasobu państwa). A żeby gospodarz miał po uporaniu się z kłopotami finansowymi realną możliwość odkupienia „swoich” gruntów, KOWR nie będzie miał ich prawa sprzedać innym podmiotom w ciągu 10 lat od przejęcia.

„Pomoc przewidziana w projektowanej ustawie jest szczególną formą pomocy państwa, która udzielana będzie podmiotom, znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, które praktycznie nie mają możliwości uzyskania środków finansowych umożliwiających im odzyskanie płynności finansowej na warunkach rynkowych, ogólnie obowiązujących” — czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Jak napisano tam dalej, „w celu zabezpieczenia spłaty pomocy, która będzie udzielana ze środków publicznych w projektowanej ustawie proponuje się, aby do egzekucji komorniczych prowadzonych na wniosek Agencji i Krajowego Ośrodka w stosunku do nieruchomości stanowiących zabezpieczenie pożyczek oraz gwarancji spłaty kredytu restrukturyzacyjnego nie miały zastosowania przepisy w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji”.

Dariusz Kucman
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (331) kwiecień 2018
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB