Niedziela, 18 kwietnia 2021

Gdy plony z łąk i pastwisk są słabe

2018-01-23 15:10:32 (ost. akt: 2018-01-23 15:24:05)
Podsiew bywa konieczny po szkodach dokonanych przez dziki

Podsiew bywa konieczny po szkodach dokonanych przez dziki

Autor zdjęcia: AgriVision Kętrzyn / BIG-AGRO.pl

Podziel się:

Sezon wegetacyjny wkrótce się zaczyna, dlatego warto już teraz pomyśleć o polepszeniu stanu swoich użytków zielonych. Cel jest jeden — lepsze plonowanie.

Zobacz także: Ekspert radzi: Czym szybko i skutecznie wykonać podsiew? Armand Bruno Szara, rolnik, usługodawca i dystrybutor agregatów Guttler oraz mieszanek do podsiewu Dokładnie, szybko i skutecznie, tego właśnie oczekuje rolnik. Efektywny podsiew musi być wykonany profesjonalnie i w odpowiednim czasie.
Aktualnie wiele firm świadczy usługi podsiewu łąk, powstały też specjalne mieszanki traw oraz wiele teorii na temat wykonywania samego zabiegu. Niestety niewielu wykonawców usługi podsiewu, producentów maszyn, czy dystrybutorów nasion pokazuje obiektywnie efekty płynące ze stosowania zabiegu. Źle wykonywany podsiew zniechęca rolników, a jest on przecież bardzo istotny na użytkach trwałych — zwłaszcza tych, których po prostu nie można zaorać i zasiać od nowa.

Błędy w uprawie łąk i pastwisk


Jest wiele powodów utraty jakości użytków zielonych. Warto je eliminować wcześniej żeby nie doprowadzić do szybkiej degradacji łąk i pastwisk.

Są to między innymi:
— złe dobranie gatunków traw do stanowiska i sposobu użytkowania,
— długotrwałe susze lub stagnacja wody,
— niewłaściwe nawożenie mineralne tj. głównie zbyt duże nawożenie azotowe (również nawozami naturalnymi — gnojowicą/gnojówką) przy słabym zaopatrywaniu w fosfor, potas, wapń, siarkę i mikroskładniki,
— silne zakwaszenie gleby,
— zbyt niskie koszenie oraz późne koszenie jesienne lub wypas do samej zimy,
— częste niszczenie darni przez koła maszyn (trudne warunki podczas zbioru, zbyt duże maszyny),
— jednostronne użytkowanie tj. tylko kośne albo tylko pastwiskowe,
— brak rozgarniania łajniaków po intensywnym wypasie,
— zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych — napowietrzania i wałowania.

Kiedy wykonujemy podsiewy?


Gdy plony uzyskiwane z użytków zielonych są słabe należy obrać strategię na poprawę wartości łąki lub pastwiska. Gdy stan darni jest krytyczny to powinno się odsiać od nowa użytek. Natomiast w przypadku, gdy uszkodzenia są stosunkowo niewielkie (braki 30-60 proc.) lub nie jest możliwa uprawa w pełni niszcząca starą darń — warto wykonać skuteczny podsiew.

Termin podsiewu to wczesna wiosna (z wykorzystaniem wilgoci pozimowej) — przed lub początek ruszania wegetacji (marzec/kwiecień) lub późne lato i jesień (od połowy sierpnia). Należy wtedy ograniczyć nawożenie azotowe, aby umożliwić swobodne wschody młodych roślin, które muszą konkurować z silniejszymi roślinami starszymi. Azot można zastąpić nawozami zawierającymi fosfor i potas lub wapnem, które to nawozy podczas podsiewu możemy lekko zmieszać z glebą przy okazji przyspieszając ich działanie.

Wschodzące młode rośliny po wykonanym podsiewie
Fot. AgriVision Kętrzyn / BIG-AGRO.pl
Wschodzące młode rośliny po wykonanym podsiewie

Technika podsiewu


W zależności od zachwaszczenia można wspomóc się środkami chemicznymi. Należy jednak pamiętać o obecności roślin motylkowych, które mogą ulec zniszczeniu. Bezpiecznym rozwiązaniem jest fachowy zabieg mechaniczny. Aby stworzyć warunki do wschodów i rozwoju młodych roślin należy osłabić starą darń. Można zrobić to prostymi sposobami jak bronowanie bronami zębatymi, chwastownikiem lub włóką. Po czym należy wysiać nasiona. Dobrze, gdy zostaną zmieszane z glebą, ale najważniejsze jest ich dokładne przywałowanie.
Prawidłowy zabieg podsiewu za jednym przejazdem umożliwiają specjalistyczne agregaty.

Gatunki traw i ich dawki


Do podsiewu należy wybrać odpowiednie gatunki traw charakteryzujące się szybkimi wschodami i wysoką konkurencyjnością. Są to głównie życice — wielokwiatowa, mieszańcowa i trwała oraz festulolium. Na rynku jest wiele mieszanek traw łączących te gatunki oraz różne odmiany życicy trwałej co jest bardzo istotne w późniejszym plonowaniu użytków. Warto zastosować nasiona najwyższej jakości. Dawki nasion zależne są od stanu runi, częstotliwości podsiewu i jego sposobu — wahają się w przedziale 10-25 kg/ha.

Podsiew lucerną i koniczynami


Podsiew użytków lucerną bardzo rzadko się sprawdza. W razie potrzeby wprowadzenia roślin białkowych lepsze efekty uzyskuje się stosując koniczynę łąkową (czerwoną) lub białą. Najlepszym wyborem są wybitne odmiany i nasiona otoczkowane bakteriami Rhizobium wraz z nawozem — co pozwala na ich szybki rozwój początkowy.

Po podsiewie


Pierwszy pokos po wykonanym podsiewie należy wykonać dość wcześnie, aby w następującym odroście młode trawy mogły wyprzedzić stare rośliny zapewniając wysokie plony najwyższej jakości paszy objętościowej.
ABS

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (328) styczeń 2018Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB