Sezon wegetacyjny wkrótce się zaczyna, dlatego warto już teraz pomyśleć o polepszeniu stanu swoich użytków zielonych. Cel jest jeden — lepsze plonowanie.

Błędy w uprawie łąk i pastwisk
Jest wiele powodów utraty jakości użytków zielonych. Warto je eliminować wcześniej żeby nie doprowadzić do szybkiej degradacji łąk i pastwisk.
— złe dobranie gatunków traw do stanowiska i sposobu użytkowania,
— długotrwałe susze lub stagnacja wody,
— niewłaściwe nawożenie mineralne tj. głównie zbyt duże nawożenie azotowe (również nawozami naturalnymi — gnojowicą/gnojówką) przy słabym zaopatrywaniu w fosfor, potas, wapń, siarkę i mikroskładniki,
— silne zakwaszenie gleby,
— zbyt niskie koszenie oraz późne koszenie jesienne lub wypas do samej zimy,
— częste niszczenie darni przez koła maszyn (trudne warunki podczas zbioru, zbyt duże maszyny),
— jednostronne użytkowanie tj. tylko kośne albo tylko pastwiskowe,
— brak rozgarniania łajniaków po intensywnym wypasie,
— zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych — napowietrzania i wałowania.
Kiedy wykonujemy podsiewy?
Gdy plony uzyskiwane z użytków zielonych są słabe należy obrać strategię na poprawę wartości łąki lub pastwiska. Gdy stan darni jest krytyczny to powinno się odsiać od nowa użytek. Natomiast w przypadku, gdy uszkodzenia są stosunkowo niewielkie (braki 30-60 proc.) lub nie jest możliwa uprawa w pełni niszcząca starą darń — warto wykonać skuteczny podsiew.
Technika podsiewu
W zależności od zachwaszczenia można wspomóc się środkami chemicznymi. Należy jednak pamiętać o obecności roślin motylkowych, które mogą ulec zniszczeniu. Bezpiecznym rozwiązaniem jest fachowy zabieg mechaniczny. Aby stworzyć warunki do wschodów i rozwoju młodych roślin należy osłabić starą darń. Można zrobić to prostymi sposobami jak bronowanie bronami zębatymi, chwastownikiem lub włóką. Po czym należy wysiać nasiona. Dobrze, gdy zostaną zmieszane z glebą, ale najważniejsze jest ich dokładne przywałowanie.
Prawidłowy zabieg podsiewu za jednym przejazdem umożliwiają specjalistyczne agregaty.
Gatunki traw i ich dawki
Do podsiewu należy wybrać odpowiednie gatunki traw charakteryzujące się szybkimi wschodami i wysoką konkurencyjnością. Są to głównie życice — wielokwiatowa, mieszańcowa i trwała oraz festulolium. Na rynku jest wiele mieszanek traw łączących te gatunki oraz różne odmiany życicy trwałej co jest bardzo istotne w późniejszym plonowaniu użytków. Warto zastosować nasiona najwyższej jakości. Dawki nasion zależne są od stanu runi, częstotliwości podsiewu i jego sposobu — wahają się w przedziale 10-25 kg/ha.
Podsiew lucerną i koniczynami
Podsiew użytków lucerną bardzo rzadko się sprawdza. W razie potrzeby wprowadzenia roślin białkowych lepsze efekty uzyskuje się stosując koniczynę łąkową (czerwoną) lub białą. Najlepszym wyborem są wybitne odmiany i nasiona otoczkowane bakteriami Rhizobium wraz z nawozem — co pozwala na ich szybki rozwój początkowy.
Po podsiewie
Pierwszy pokos po wykonanym podsiewie należy wykonać dość wcześnie, aby w następującym odroście młode trawy mogły wyprzedzić stare rośliny zapewniając wysokie plony najwyższej jakości paszy objętościowej.
ABS
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez