Czwartek, 13 maja 2021

Co dalej z glifosatem?

2017-11-27 16:00:46 (ost. akt: 2017-11-27 10:24:15)
W głosowaniu przedstawicieli krajów Unii Europejskiej, nie udało się podjąć decyzji w sprawie przedłużenia wygasającej z końcem roku dziesięcioletniej licencji na stosowanie glifosatu

W głosowaniu przedstawicieli krajów Unii Europejskiej, nie udało się podjąć decyzji w sprawie przedłużenia wygasającej z końcem roku dziesięcioletniej licencji na stosowanie glifosatu

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

9 listopada w głosowaniu przedstawicieli krajów Unii Europejskiej, nie udało się podjąć decyzji w sprawie przedłużenia wygasającej z końcem roku dziesięcioletniej licencji na stosowanie glifosatu. Za odnowieniem jej o kolejne pięć lat — co proponowała Komisja Europejska — opowiedziało się zbyt mało krajów, by uzyskać większość kwalifikowaną.

Przeciwny stosowaniu środków ochrony roślin opartych na kontrowersyjnym glifosacie jest Parlament Europejski, który 24 października przyjął rezolucję postulującą całkowity zakaz używania glifosatu w państwach Unii Europejskiej od 15 grudnia 2022 r. Domagają się tego również organizacje ekologiczne, przywołujące opinię Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która w marcu 2015 r. ogłosiła, że substancja jest prawdopodobnie rakotwórcza u ludzi (dowodów słuszności tej tezy nie znalazły jednak ani Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności, ani Europejska Agencja Chemikaliów, które dały glifosatowi pozytywną ocenę).

Obecny na rynku od ponad czterech dekad glifosat to organiczny związek chemiczny wchodzący w skład wielu herbicydów, m.in. popularnego Roundupu. W jego obronie występuje zrzeszająca rolnicze związki zawodowe europejska organizacja Copa Cogeca, która jeszcze przed zapowiedzianym na 9 listopada głosowaniem wyraziła swoje niezadowolenie faktem, iż Komisja Europejska chce odnowienia licencji na stosowanie glifosatu tylko na 5, a nie — jak planowano wcześniej — na 15 lat.
KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (326) listopad 2017

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB